در جستجوی هویت ساکنان محوطه اشکانی لیارسنگ بن املش

چمدان :  ولی جهانی سرپرست هیأت کاوش«امروز دوشنبه » با اعلام این خبر گفت : محوطه باستانی لیارسنگ‌بن املش گیلان برای سومین سال پیاپی مورد کاوش اضطراری قرار می‌گیرد.

او افزود : پس از کشف این محوطه باستانی در سال 1391 گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم آن در سال 1393 انجام شد و با توجه به وقفه ایجاد شده تا سال 1395 محوطه به شدت توسط عتیقه جویان مورد دستبرد قرار گرفت.

جهانی تصریح کرد :فاصله 3کیلومتری از نزدیک‌ترین روستا و صعب‌العبور بودن مسیر دسترسی به محوطه کار حفاظت از این گورستان باستانی ارزشمند را بسیار دشوار می‌کرد از این رو کاوش اضطراری در این محوطه باستانی در دستور کار قرار گرفت و به کمک باستان‌شناسان استان گیلان در دو فصل، در سال‌های 95 و 96 انجام شد.
وی افزود: طی کاوش‌هایی که تا کنون در این محوطه انجام گرفته است داده‌های فرهنگی باارزشی به‌دست آمده و مطالعات زیادی توسط متخصصات باستان‌شناس، انسان شناس، دیرین گیاه‌شناس و ... روی این داده‌های باستانی انجام شده است.

به گفته این باستان شناس بسیاری از نتایج این مطالعات در قالب گزارش، پایان نامه، مقاله و ارائه شفاهی در اختیار متخصصان قرار گرفته و بسیاری دیگر نیز در دست نگارش است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،سرپرست هیأت باستان شناسی تصریح کرد :مطالعات گاهنگاری مطلق انجام گرفته روی دندان‌های متوفیان این گورستان باستانی، قدمت این محوطه را به 1950 سال پیش یعنی همزمان با دوران اشکانی بازمی‌گرداند.

او گفت : سومین فصل کاوش اضطراری محوطه باستانی لیارسنگ‌بن آغاز شده و به‌نظر می‌رسد در این فصل، با توجه به کارگاه‌های ایجاد شده در بخش شرقی و غربی محوطه، اطلاعات تکمیلی بیشتری از مردمان باستانی ساکن این منطقه به‌دست آید.

کاوش اضطراری در محوطه باستانی لیارسنگ‌بن املش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .
کد خبر 38057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =