چمدان :  زیر طاقی‌های بازار تاریخی کاشان، صدای گزارشگر خبر از برد پرتغال در برابر مراکش می‌دهد. بازار کاشان هم کساد است اما اهالی شهر برای فرار از تیغ تیر آفتاب کویر به این بازار سرپوشیده پناه برده‌اند. میان اهالی کاشان، چند گردشگر خارجی هم دیده می‌شود که بی‌اعتنا به شور و هیجان فوتبال مشغول تماشای جاذبه‌های تاریخی بازار هستند. حجره‌دارها نیم نگاهی به راسته بازار دارند تا شاید کسی قصد خرید داشته باشد و حواس‌شان به بازی پرتغال و مراکش است و حساب می‌کنند با این برد ایران باید در بازی اسپانیا شگفتی‌ بیافریند. 

روی سقف اقامتگاه خانه دوست از مجموعه اقامتگاه‌های خانه نقلی کاشان، چهار گردشگر آلمانی جوان نشسته‌اند و فارغ از هیاهوی فوتبالی که آرام آرام آغاز می‌شود، با نوشیدنی‌های سنتی خود در پس زمینه شهر تاریخی کاشان عکس یادگاری می‌گیرند.

بام خانه دوست جایی است که مهمانان و گردشگران بازی نخست تیم ملی را روی آن تماشا کرده و جشن گرفته‌اند. این بار اما حیاط با صفای خانه نقلی میزبان مهمانان برای تماشای بازی ایران و اسپانیاست.

اکبر رضوانیان مدیر اقامتگاه‌ خانه نقلی درباره این تغییر محل نمایش بازی می‌گوید: «بازی قبلی هیجان زیادی داشت. تعداد مهمان‌ها هم زیاد بود و بعد از پیروزی تیم ملی و هیجانی که همه داشتند، فقط نگران بودم که کسی از پشت بام سقوط نکند. به خاطر همین این بار بازی را در حیاط خونه نقلی نمایش می‌دهیم.»خانه نقلی کاشان یکی از بناهای قاجاری و ثبت ملی کاشان جزو نخستین اقامتگاه‌های بوم‌گردی کشور است. پس از مدتی خانه تاریخی همسایه که این روزها با نام خانه رضوانیان شناخته می‌شود نیز به این مجموعه اضافه شد.

پیش از شروع بازی ایران و اسپانیا حیاط خانه نقلی شبیه حیاط خانه‌های مادربزرگ‌ها در قصه است. میوه‌ها در حوض آبی حیاط خنک شده‌اند و خنکی شب کویر پس از یک روز داغ حیاط را در بر گرفته است. سبک معماری این اقامتگاه گودال باغچه است و مهمانان در حیاط خانه جمع شده‌اند. صفحه نمایش بزرگ یک بازی تاریخی از تیم ملی انگار در معماری تاریخی این خانه جای گرفته و فضای خاصی را ایجاد کرده است.

هر دفع توپ ؛ یک تشویق

کاشانی‌ها و مهمانان خانه نقلی با هیجان بازی را آغاز می‌کنند. در نیمه نخست بازی که تیم ملی زیر فشار حملات اسپانیا قرار داشت، تماشاگران در خانه نقلی با هر دفع توپ از روی دروازه ایران و منطقه خطر، بازیکنان تیم ملی را تشویق می‌کردند. اکبر رضوانیان و تعدادی از مهمانان نیمه نخست را ایستاده تماشا کردند. هیجان این بازی تاریخی با فرار‌های مهاجمان تیم ملی در ضد حمله‌ها بالا می‌رفت و صدای فریاد «برو برو گلش کن» از خانه نقلی بلند می‌شد و بافت تاریخی کاشان را پر می‌کرد.

[related-post id="37150"]

اینجا شهر کاپیتان است

احسان حاج صفی که برای یک ضربه کاشته پشت توپ رفت، صدای تشویق اهالی کاشان بیشتر شد. کاشان شهر احسان حاج صفی است و اهالی کاشان برای غریبه‌ها تعریف می‌کنند که کاپیتان تیم ملی همشهری آنهاست.

تولد بین دو نیمه

استراحت بین دو نیمه فرصتی مناسب برای تولد گرفتن است. برای دقایقی استرس بازی فروکش می‌کند و شادی دو تولد خانه نقلی را پر می‌کند.. شمع‌ها فوت می‌شوند اما بریدن کیک‌ها و پخش شیرینی می‌ماند برای انتهای بازی که شاید شیرینی برد ایران را دو چندان کند.

وقتی فریاد شادی سکوت شد

«ویدئو چک دیگه چی چیِس؟!» فریادی است که پس از مردود شدن گل ایران در خانه نقلی با لهجه کاشانی شنیده می‌شود. گل قبول نشده بود و همه شور و هیجان را برای چند ثانیه متوقف کرده بود.

امید هنوز زنده است

پس از پایان بازی، اهالی کاشان راه به کوچه‌های پر پیچ و خم بافت تاریخی کشیدند تا به منزل بروند و مهمانان محو آسمان شب کویر بودند. باخت اسپانیا هر چند شادی بازی مراکش را تکرار نکرد اما مقاومت ایران در برابر قهرمان جهان و بازی خوب تیم ملی در نیمه دوم همه تماشاگران را راضی کرده بود. خاطره بازی ایران و اسپانیا حالا هر چند به باخت گره خورده بود اما از ذهن پاک نمی‌شود.اکبر رضوانیان که اقامتگاهش این روزها میزبان دوستداران فوتبال است در پایان بازی نظری متفاوتی داشت: «کاش حداقل با یک گل قشنگ اسپانیا ما را می‌‌برد، این چه گلی بود!» همه حالا منتظر بازی ایران و پرتغال هستند. بازی که هیجانی دو چندان بازی اسپانیا خواهد داشت و مهمانان و صاحبان اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای برد در آن لحظه شماری می‌کنند.

اقامتگاه بوم‌گردی خانه نقلی کاشان یکی از مجموعه اقامتگاه‌هایی است که برای جام جهانی تخفیف اقامت در نظر گرفته است. به گزارش چمدان، چهار اقامتگاه بوم‌گردی نارتی‌تی یزد، خونه نقلی کاشان، حوضک اصفهان و هاستل بی بی شیراز برای جام جهانی تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته اند. همچنین چمدان بازی‌های بعدی تیم ملی ایران را نیز از اقامتگاه‌های بوم گردی پوشش خواهد داد.
کد خبر 37938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =