دولت برای میراث فرهنگی اولویتی قائل نیست| افق گردشگری برای آینده مشخص نیست | آمارهای مطلوب و نتایج معکوس

چمدان : فراکسیون تولید و اشتغال مجلس دیروز (سه شنبه، 29 خردادماه) با ریاست غلامرضا کاتب تشکیل جلسه داد که میهمان جلسه رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود.

پروانه مافی نماینده مردم تهران در این جلسه اظهار داشت: آمارهای ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی مطلوب است،اما این سازمان باید توضیح دهد که در زمینه مهاجرت های معکوس چه اقداماتی را انجام داده است.

خبرگزاری خانه ملت نوشت: عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در لواسان بزرگ افرادی هستند که به نماینده مجلس مراجعه می کنند و از توانایی خود برای احداث 100 واحد بومگردی خبر می دهند؛ولی سازمان میراث فرهنگی راهنمایی لازم را ارائه نمی دهد.

شهباز حسن پوربیگلری نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت:باید در بخش صنایع دستی توزیع عادلانه ثروت انجام شود و از فعالان این عرصه به خوبی حمایت شود.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه خیرین در سیرجان صندوق حمایت از کارآفرینان را ایجاد کرده اند که می توانند از صنایع دستی و گردشگری دراین منطقه به خوبی حمایت کنند،گفت:این موضوع را به صورت پایلوت می توانیم در سیرجان اجرا کنیم و آمادگی وجود دارد تا از همه فعالان صنایع دستی حمایت شود.

شهاب الدین بی مقدار نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مشکلات ما این است که زمانی که وام یا امکاناتی را برای اشتغال تصویب می کنیم به نتیجه آن توجهی نداریم، گفت: یکی از لوازم توسعه مناطق گردشگری حل مسائل فرهنگی است، یکی از اساسی ترین موانع گردشگری این است که هزینه ای بابت تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران در عرصه بین المللی انجام نمی شود. متاسفانه در این شرایط پرس تی وی از کشورهای آفریقایی مستندهای جذاب پخش می کند ولی در مورد ایران چنین برنامه ای مشاهده نمی شود.

سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نظر می رسد دولت برای میراث فرهنگی اولویتی قائل نیست،گفت:تغییر سریع مدیران در سازمان میراث فرهنگی نشان می دهد که دولت اولویتی برای میراث فرهنگی قائل نیست، یکی از سوالات ما این است که آیا نقشه جامع گردشگری تهیه شده یا افق گردشگری برای آینده مشخص نیست.

عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس قانون برنامه ششم باید هر استان 50 روستای تاریخی را معرفی می کرد، گفت:در استان کردستان روستای پالنگان مورد اقبال گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته،ولی هیچ امکاناتی در آن جا وجود ندارد و سازمان میراث فرهنگی نیز کمکی نکرده است.

علی بختیار نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید از صنایع دستی حمایت شده و موضوع بیمه آن ها تعیین تکلیف شود.

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت:باید موانعی که برای گردشگران خارجی جذابیت حضور در ایران را کاهش می دهد برطرف کنیم و زمینه را برای افزایش میزان ورود توریسم خارجی در ایران مهیا کنیم.

غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون اشتغال و تولیدمجلس درجمع بندی جلسه اظهارداشت:در جلسه آینده فراکسیون با رئیس سازمان برنامه و بودجه و مدیران بانک ها باید در خصوص نرخ سود بانکی در حوزه گردشگری بحث کنیم تا مشکلات این حوزه برطرف شود.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد:باید راهکاری برای ایجاد مشوق های صادراتی و معافیت مالیاتی درخصوص کالاهای صادراتی پیدا کنیم،همچنین صندوق خیریه حمایت از اشتغال درحوزه گردشگری و صنایع دستی به صورت مردمی می تواند کمک کننده باشد که توسعه این امر در شهرستان ها می تواند منجر به ارائه وام های قرض الحسنه شود.

عضو شورای نظارت بر صدا و سیما با بیان اینکه باید مستندهایی در خصوص جاذبه های گردشگری ایران تهیه شود، گفت: تلاش می کنیم تا شبکه های تلویزیونی به ویژه پرس تی وی این مستندها را پخش کند،همچنین می توان مستندهای تهیه شده در سازمان میراث فرهنگی را در صدا و سیما پخش کرد.

وی افزود: تلاش می کنیم تا جلسه ای را با رئیس سازمان صدا و سیما در زمینه حمایت این سازمان از اشتغال و تولید برگزار کنیم که البته اقداماتی مانند راه اندازی شبکه ایران کالا نتایج مثبتی داشته است.
کد خبر 37556

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =