اطلاعیه سفارت ایران در مورد تشدید مشکلات بانکی ایرانیان مقیم چین

چمدان :  متن این اطلاعیه به شرح زیر است:


«نظر به تشدید مشکلات بانکی هموطنان گرامی و  تماس‌های تلفنی برخی از ایرانیان عزیز مقیم چین، این سفارت  موارد ذیل را به اطلاع می‌رساند:


1) حل مشکلات بانکی هموطنان ایرانی که از زمان تحریم‌های ناعادلانه هسته‌ای وجود داشته و تاکنون ادامه یافته از اولویت‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن بوده و رفع این محدودیت‌ها همواره پیگیری و در مذاکرات مقامات کشورمان با مسئولین ذیربط چینی مطرح و بر حل این مشکلات تاکید شده است.


2) نظر به تداوم محدودیت‌های بانکی و بسته شدن حساب بانکی برخی هموطنان عزیر و ممانعت از افتتاح حساب توسط برخی بانک‌های بزرگ چین از جمله بانک کشاورزی چین ABC، و ICBCبرای اتباع ایرانی علاوه بر پیگیری‌های این سفارت موضوع در ملاقات‌های مقامات عالی سیاسی و بانکی کشورمان با همتایان چینی بویژه در ملاقات رئیس کل بانک مرکزی کشورمان با رئیس کمیسیون نظارت بر بانک‌های چین CBRCمطرح و موضوع همچنان در دست پیگیری است.


3) شایان ذکر است با عنایت به تشدید مشکلات بانکی مذکور در روزهای اخیر و در ادامه پیگیری رفع این مشکلات، سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در تاریخ چهارم مهرماه 1396 در ملاقات با مقامات وزارت خارجه چین، ضمن تشریح مشکلات اخیر بانکی هموطنان عزیز به ویژه دانشجویان ایرانی مقیم چین، مراتب اعتراض و ناخرسندی دولت جمهوری اسلامی ایران از وضعیت موجود را اعلام و خواستار حل و فصل مشکلات مزبور شد.


4) بر اساس توضیحی که مسئولین چینی ارائه کرده‌اند این محدودیت‌ها صرفا محدود به اتباع ایرانی نبوده و علت آن تشدید مقرارت نظارتی بانک‌های چینی در رابطه با مبارزه با پولشویی، رعایت دستورالعمل‌های کمیته اقدام مالی FATF  و شفافیت در اسناد و مدارک بانکی و .... است.


در خاتمه خاطر نشان می‌شود طرف چینی با اذعان به اطلاع از مشکلات فوق الذکر اعلام کرده است تلاش خواهد کرد تا در یک پروسه زمان بندی شده و با هماهنگی مقامات نظارتی بانکی این کشور نسبت به رفع این موانع و مشکلات ایرانیان مقیم در چین اقدام کند که تحقق این امر با اولویت بالا همچنان در دستور کار این سفارت قرار دارد.»

کد خبر 3736

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =