محوطه هزاره پنجم پیش از میلاد در بوشهر کشف شد

چمدان :  ناصر امیرزاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این اثر تاریخی در محوطه تپه 'تهامچی' واقع در سه کیلومتری غرب روستا عامری شهرستان دیلم کشف شد که نشان از وجود یک تمدت بزرگ و قدیمی در این منطقه دارد.

وی در ادامه افزود: طبق گزارش یگان حفاظت شهرستان دیلم پس از کشف آثار سفالی توسط بومیان، تیم کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به منطقه مورد نظر اعزام شدند.

امیرزاده بیان کرد: این محوطه تاریخی در دشتی وسیع و هموار در جوار روستا شاه عبدالله واقع شده است.

وی یادآور شد: در این منطقه تپه‌های بزرگی به ارتفاع 5 تا 6 متر از سطح زمین‌های اطراف دارد و دارای لایه‌های تاریخی و فرهنگی هستند که به وضوح قابل مشاهده است.

امیرزاده گفت: یافته‌های تاریخی و فرهنگی سطح تپه‌ها شامل ظروف سفالی نخودی رنگ با نقوش هندسی به رنگ قهوه‌ای، سبز تیره و سیاه است که نمونه‌های آن در روستاهای چهارروستایی شهرستان گناوه و تل سوز، تل قاشی، روستا خلیفه‌ای در شهرستان دشتستان یافت شده است که همزمان با فرهنگ دوره باکون در استان فارس است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر بیان کرد: همچنین علاوه بر سفال منقوش، ابزارهای سنگی و استخوان‌هایی نیز در سطح محوطه یافت شده است.

وی یادآور شد: با توجه به یافته‌های ابتدایی از این منطقه که برای نخستین بار در شهرستان دیلم شناسایی شده، می‌توان حدس زد این محوطه مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است که از نظر تاریخی در پس کرانه‌های خلیج فارس دارای اهمیت زیادی است.

ایرنا نوشت: در استان بوشهر بیش از یکهزار اثر تاریخی شامل بناها و محوطه‌های تاریخی و اشیا شناسایی شده که از این شمار 294 اثر منقول و غیرمنقول و 53 اثر ناملموس و معنوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده؛ شهرستان دیلم درفاصله 200 کیلومتری شمال بوشهر واقع است.
کد خبر 37276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =