کشف آثار ذوب فلزات در شمال غرب ایران

چمدان : صلاح سلیمی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت :طرح بررسی و شناسایی محوطه های فلزکاری کهن منحصراً در دو شهرستان مهاباد و سردشت و در محدوده روستاهای کانی رش و باریکایه به وسعت حدود 10 کیلومتر مربع که از اوایل خرداد شروع شده است همچنان ادامه دارد.

این باستان شناس تصریح کرد :محدوده های مورد اشاره از جمله مناطق کوهستانی و صعب العبور هستند که از نظر معادن فلزات مناطق مستعدی به شمار می آیند.

او گفت :در نخستین هفته های  انجام پروژه بررسی آثار قابل توجهی از سایت های ذوب فلزات کشف و مستند نگاری شد.

سلیمی افزود:این بررسی عمدتاً بر روی محوطه های ذوب آهن تمرکز دارد و سختی مسیر بررسی، باعث طولانی شدن مدت زمان این طرح خواهد شد.

او مهمترین اهداف بررسی و شناسایی محوطه های فلزکاری محدوده روستای کانی رش شهرستان مهاباد و باریکایه شهرستان سردشت را مشخص کردن گاهنگاری محوطه های ذوب فلزات از طریق گاهنگاری نسبی و در صورت لزوم انجام آزمایش های ترمولومینسانس، بررسی ارتباط معادن با محوطهای ذوب فلزات  و استفاده از تحلیل های سنجش از دور و تهیه نقشه های GIS منطقه برای مکان یابی سایت های ذوب فلزات اعلام کرد .

این باستان شناس گفت: شناسایی دقیق موقعیت و پراکنش آثار در مجموعه مورد نظر برای تکمیل نقشه باستان شناسی منطقه از دیگر اهداف این طرح است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه تا بحال در حوزه شمال غرب ایران بررسی های باستان شناسی چندانی در ارتباط با محوطه های ذوب فلزات انجام نشده ابراز امیدواری کرد که انجام این بررسی نقطه آغازی برای مطالعات فلزکاری در محدوده شمال غرب ایران باشد.

بررسی و شناسایی محوطه های فلزکاری محدوده روستای کانی رش شهرستان مهاباد و باریکایه شهرستان سردشت -شمال غرب ایران با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .
کد خبر 37240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =