چمدان : مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به تصویب کلیات طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی گفت: این طرح، حاصل حداقل 20 جلسه نشست کارشناسی با حضور کارشناسان و مسئولان امر است و تصویب آن برای مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی ضروری به نظر می‌رسد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: نگرانی‌های زیادی در زمینه از نگهداری، مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی وجود دارد که در شرایط کمبود بودجه دولت، باید تدابیر ویژه‌ای در این زمینه از سوی مجلس و دولت اتخاذ شود.

بائوج لاهوتی با بیان اینکه در طرح مذکور تعریف روشنی از مناطق تاریخی-فرهنگی ارائه شده است، گفت: پیش از این هر مدیر کل استان یا شهری به طور مستقل می‌توانست درباره تاریخی بودن یا نبودن منطقه‌ای تصمیم‌گیری کند که با تصویب این طرح مناطق تاریخی و فرهنگی نظام‌مند خواهند شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: در این طرح، نقش وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی در قبال بافت‌های تاریخی و فرهنگی تبیین و مشخص شده است و دستگاه‌ها هریک تکالیف قانونی خود را در قبال این مناطق می‌شناسند.

وی تصریح کرد: در طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی نقش بخش خصوصی برای حضور در این حوزه نیز دیده شده است و در شرایط فقدان بودجه‌های دولتی باید از این بخش برای کمک به بافت تاریخی کمک گرفت.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی،  گردشگری و مناطق آزاد مجلس با تأکید بر پرداخت تسهیلات و اعمال معافیت مالیاتی برای حضور و فعالیت بخش خصوصی در حوزه نگهداری، مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی اضافه کرد: با توجه به فقدان بودجه‌های دولتی حضور بخش خصوصی در این حوزه یک ضرورت به شمار می‌آید.
کد خبر 3720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =