چمدان :  روزهای گرم و داغ در یزد شروع شده و ظهر جمعه شهر خلوت است. اهالی یزد از سایه راه می‌گیرند تا از گزند آفتاب در امان باشند. با شروع گرما فصل پر رونق گردشگری تمام شده است با این حال در بافت تاریخی یزد چند گردشگر خارجی نقشه به دست دنبال جاذبه‌های بافت تاریخی می‌گردند و خانواده‌های ایرانی در سفر سرگرم تماشای جذابیت‌های بافت تاریخی یزد هستند. از شوق و ذوق جام جهانی در یزد خبری نیست. گاهی تلفنی زنگ می‌خورد و قراری برای تماشای فوتبال ایران و مراکش گذاشته می‌شوند. کمی دورتر از شهر یزد، در تفت قرار است گردشگران خارجی و مهمانان یک اقامتگاه بوم‌گردی بازی تیم ملی را با هم تماشا کنند. چهار اقامتگاه بوم‌گردی در کشور با هم قرار گذاشته‌اند که همزمان با جام جهانی تخفیف‌های ویژه برای اقامت در نظر بگیرند. نار تی تی یکی از این اقامتگاه‌هاست.


شکوفه‌ها دیگر راه انار شدن را آغاز کرده‌اند و پاییز که شود جشن قرمزی انارها در باغ‌های شهر تفت برپاست. هوای تفت هم گرم است اما زیر زمین خانه تاریخی اقامتگاه نار تی تی که نامش را از شکوفه‌های انار وام گرفته، هوای خنک و‌ مطبوعی دارد. قرار است این خنکی پذیرای بازی‌های داغ و پر هیجان جام جهانی باشد. اهالی نارتی‌تی جدول تمام بازی‌ها را روی دیوار آویزان کرده‌اند و نتیجه هر بازی را روی آن می‌نویسند. کنار پرچم تیم‌های مراکش و ایران در نخستین بازی گروه B، ساعت ۱۹:۳۰ نوشته شده و مربع‌های نتیجه خالی است. ساعت که به وعده دیدار نزدیک می‌شود، اهالی نارتی‌تی و مسافران داخلی‌ و خارجی‌اش آماده تماشای فوتبال می‌شوند.لذت تماشای فوتبال با ملیت‌های مختلف

خانه صد ساله اقامتگاه نارتی‌تی میزبان هیجانی است که احتمالا در صد سال عمرش بی‌سابقه باشد. با این حال آرامش بخش اصلی زندگی در تفت و یزد و هیجان فوتبال دیدن، امری کم سابقه است. روی یکی از دیوارهای این خانه که معماری زرتشتی دارد، هر کدام از گردشگرانی که مهمان نارتی‌تی بوده‌اند، از خود چیزی به یادگار گذاشته‌اند و روبروی آن که بیاستید می‌توانید با تماشای نمادها و یادگارهای شهرها و کشورهای مختلف به دور ایران و جهان سفر کوتاهی داشته باشید. دیواری که خودش جامی است برای تماشای جهان.

گردشگران خود را از شهرهای مختلف برای تماشای بازی به نار تی تی رسانده‌اند. در شب بازی ایران و مراکش نار تی تی مهمانانی از تهران، اهواز، اصفهان، یزد، فرانسه و زرتشتیان یزد دارد. بیم و امید جو غالب قبل از بازی و پیش بینی اکثریت برد تیم ملی است. همه حتی غیر فوتبالی‌ها هم اهمیت بازی مراکش را می‌دانند و امیدوارند تا برد تیم ملی پس از ۲۰ سال در جام جهانی آغاز یک جام متفاوت برای ما باشد. با این حال برخی هم نگاه واقع‌گرایانه دارند و مساوی یا حتی شکست تیم ملی را محتمل‌ می‌دانند. یکی از گردشگران فرانسوی معتقد است که ایران بازی را دو بر یک می‌برد با این حال فرانسوی دیگر نظری متفاوت دارد که آخر بازی علت آن مشخص می‌شود.[related-post id="31871"]

نیمه سخت اول

با شنیده شدن سوت شروع نیمه نخست همه خود را به زیر زمین دنج نار تی تی رسانده اند. ۱۵ دقیقه نخست نه در روسیه که حتی در میان آرامش تفت نیز پر استرس، سخت و کند گذشت. هر توپی که سمت دروازه ایران می‌رفت، نفس‌ها در سینه حبس می‌شد. همان ابتدای نیمه برخی معتقد بودند که باید نتیجه‌ای که پیش‌بینی کرده‌اند را تغییر دهند. با این حال همه نظر فردوسی‌پور که بازی را گزارش می‌کرد، نداشتند و امید داشتند ورق به نفع ایران برمی‌گردد. اهوازهای خونگرم مثل همشهریان خود تیم ملی را تشویق می‌کردند و هر چه زمان بیشتر می‌گذشت و ایران بر بازی مسلط‌تر می‌شد، امیدها دوباره زنده می‌شدند.

نیمه کم هیجان دوم

اهالی نار تی تی از فرصت بین دو نیمه استفاده و پدر یکی از گردانندگان اقامتگاه را با برگزاری تولد ناگهانی غافلگیر کردند. برای نیمه دوم اهالی شهر یزد و تفت هم خود را به نار تی تی رسانده بودند و زیر زمین خانه پر از مشتاقان فوتبال بود. با شروع نیمه دوم همه معتقد بودند که بازی مساوی تمام خواهد شد. از زهر حمله‌های مراکش کاسته شده بود و خطر جدی‌ همچون نیمه اول در کار نبود.وقتی معجزه شد

تابلو کمک داور که عدد 6 را برای وقت‌های تلف شده نشان داد، استرس آخر بازی گریبان همه را گرفته بود. 6 دقیقه وقت زیادی برای بردن بود و وقت کمی برای جبران. محمد یکی از اهالی سفر معتقد بودند که در شش دقیقه می‌شود چندین گل به ثمر رساند. با این حال دقایق که از پس هم می‌گذشت همه منتظر سوت پایان و نتیجه مساوی بودند. نتیجه‌ای که تا حدودی تکلیف ما را با جام جهانی روشن می‌کرد. وقتی دقیقه ۹۵ خطای گوشه زمین به نفع ایران اعلام شد و بازیکن تیم ملی کشورمان قبل از ارسال توپ بر آن بوسه زد، همه دعا می‌کردند که این توپ وارد دروازه مراکش شود. در نارتی‌تی همه نیم خیز بودند. در شلوغی پیش از ضربه کاشته، چند نفری با صدای بلند گفتند که این توپ گل می‌شود و یکی هم امیدوارانه دوربینش را برای ثبت آن لحظه روشن کرد. ضربه که روی دروازه ارسال شد هیچکس نفهمید چه شد. فریاد شادی و پریدن از خوشحالی نار تی تی را پر کرد. توپ به تور دروازه چسبیده بود و شادی نار تی تی، تفت، یزد و ایران را پر کرده بود. سوت پایان بازی در شلوغی شادی معجزه آخر بازی گم شد. لبخند همراه با اشک تصویر آخر بازی در نار تی تی بود.

راز دختر فرانسوی لو رفت

دو گردشگر فرانسوی مهمان نار تی تی، پیش بینی‌های متفاوتی درباره نتیجه بازی داشتند. با این حال هر دو زمان گل شدن توپ در شادی پیروزی شرکت کردند. پسر فرانسوی نتیجه را دو بر یک به نفع ایران پیش بینی کرده و دختر فرانسوی ۳ بر یک به نفع مراکش. پس از پایان بازی بود که دختر پس از تلاش چندباره برای برقراری ارتباط با گوشی‌اش گفت: «نامزد من اهل مراکشه. دیگه تلفنش رو جواب نمی‌ده. فکر کنم دنیا براش تموم شد.»
این دو فرانسوی پس از بازی ایران به تماشای بازی پرتغال و اسپانیا نشستند و تصمیم گرفتند که بازی روز بعد تیم ملی کشورشان مقابل استرالیا را در نارتی‌تی ببینند و از تخفیف پنجاه درصدی اقامت استفاده کنند.

سفر برای تماشای جام جهانی با مردم ایران

محمد اعجازی یکی دیگر از مسافران نارتی‌تی بود که برای جام جهانی برنامه ویژه‌ای داشت. او سفر خود را از حدود دو هفته قبل با هیچ هایک کردن از تهران شروع و برنامه‌ریزی کرده بود تا بازی‌های جام جهانی را همراه با مردم شهرهای مختلف ایران در اقامتگاه‌های بوم‌گردی ببینند.

در یزد خبری هست یا نه؟

پس از پایان بازی، خنکای شب از راه رسیده و سکوت تفت را دربر گرفته بود. در تفت خبری از شادی خیابانی و جشن نبود و اهالی معتقد بودند که در یزد هم خبری نمی‌شود. با این حال در شب پیروزی شگفت انگیز تیم ملی مسیرهای رسیدن به  میدان نعل اسبی یزد و صفاییه پر ترافیک بود. هزاران نفر از مردم یزد دور هم جمع شده بودند تا پیروزی ایران را جشن بگیرند و سکوت آرامش‌بخش شهر را با فریاد شادی‌شان بشکنند.

پس‌ از برد تیم ملی و مساوی شدن پرتغال و اسپانیا مقابل هم، ایران سرنشین گروه مرگ جام جهانی شده و حالا مسابقات بعدی تیم ملی هیجان بیشتری خواهد داشت. مسابقاتی که می‌توان آن‌ها را در سفر و در اقامتگاه‌ها بوم‌گردی تماشا کرد و خاطره متفاوتی از جام جهانی روسیه بر جای گذاشت.

به گزارش چمدان، چهار اقامتگاه بوم‌گردی نارتی‌تی یزد، خونه نقلی کاشان، حوضک اصفهان و هاستل بی بی شیراز برای جام جهانی تخفیف‌های ویژه‌ای در نظر گرفته اند. همچنین چمدان بازی‌های بعدی تیم ملی ایران را نیز از اقامتگاه‌های بوم گردی پوشش خواهد داد.

 
کد خبر 37150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =