چمدان : فوران انفجاریِ آتشفشان فوئگو در جنوب گواتمالا مواد مذاب و گازهای داغ را در روستاهای اطراف جاری کرده است. افزایش بالای دما، باران‌های خاکستر داغ باعث پخته‌شدن افرادی شده که در خانه‌هایشان گیر کرده‌اند به‌طوری‌که تاکنون دست‌کم 109 نفر جان باخته‌اند و 197 هم مفقود شده‌اند.

یکشنبه هفته گذشته آتشفشان فوئگو شروع به فوران گدازه‌های داغ و پخش دود غلیظ و خاکستر کرد و این مواد را مناطق اطراف و حتی پایتخت این کشور در فاصله 30 کیلومتری پراکند.

پیش‌از این در ماه می آتشفشان کیلاویا در جزیره بزرگ از جزایر هاوایی با شدت بسیار بالایی فوران کرد. اما به‌دلیل هشدارهای به‌موقع و تخلیه خانه‌ها در زمان مناسب، این فوران خسارت‌های جانی چندانی درپی نداشت. اما به‌فاصله یک‌ماه، فوران آتشفشان فوئگو تاکنون کشته‌های بسیاری برجای گذاشته است.

دنی، یکی از نجات‌یافتگان این فوران به الجزیره گفته است: «اگر به ما هشدار داده می‌شد و ما می‌توانستیم به موقع خانه‌هایمان را ترک کنیم مردم بسیاری زنده می‌ماندند و نجات می‌یافتند. من درباره دیگران نمی‌دانم اما می‌دانم که به ما هشدار ندادند. ما تا زمانی‌که گدازه‌ها سرازیر نشد چیزی درباره فوران نمی‌دانستیم.»

خرابی سیستم‌های مخابراتی بین ستاد بلایای طبیعی و آتشفشان‌شناسان در گواتمالا سبب تاخیر اعلام هشدارهای تخلیه شد و به‌همین‌دلیل بسیاری از مردم در گازها، گدازه‌ها و ابرهای خاکستر ناشی از خشن‌ترین فوران آتشفشان فوئگو طی چهار دهه اخیر گرفتار بمانند.

باوجوداین، دیوید اُواله، هماهنگ‌کننده سازمان مدیریت ملی بلایای گواتمالا گفته است: «پس از آنکه حسگرها افزایش فعالیت آتشفشانی را ساعت‌هایی قبل از فوران دریافت کردند هشدار دادند اما ساکنان منطقه به دستور تخلیه بی‌توجهی کردند.»

اواله مدعی شده است: «تمام دستگا‌ه‌های ارتباطی هشدارها را دریافت کرده‌اند. اما بدیهی است که صدور دستور تخلیه در حوزه اختیار ما نیست. ما توصیه‌های لازم را دادیم و این دیگر به عهده ساکنان است که تخلیه بکنند یا نه.»

[related-post id="3421"]

[related-post id="6302"]

[related-post id="33187"]

کد خبر 36444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =