چمدان : ساعت شمس العماره یکی از معروف ترین ساعت‌های ایران است که ملکه ویکتوریا در سال ۱۲۵۲ آن را به ناصر الدین شاه قاجار اهدا کرد. این ساعت که صدای بلندش اهالی کاخ گلستان را آزار می‌داد، همان اوقات که برسر بلندترین عمارت تهران قرار گرفته بود یعنی در سال ۱۲۵۵ در اثر یک دستکاری برای کم کردن صدایش، خاموش شد و هیچ گاه کار نکرد.

مهر نوشت:در این مدت تهران وقایع مختلفی به خود دید اما هیچ گاه از ساعت شمس العماره صدایی بلند نشد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ مسئولان وقت کاخ گلستان تصمیم گرفتند تا دوباره آن را تعمیر کرده و این بار مردم تهران صدای این ساعت را بشنوند ساعتی که در طول سالها افرادی سعی کرده بودند آن را تعمیر کنند اما نتوانستند. این بار اما از معروف ترین ساعت ساز تهران دعوت شد تا آن را تعمیر کند برای مدت کوتاهی هم ناقوس این ساعت به صدا درآمد اما هزینه نگهداری آن (ماهی ۵۰۰ هزار تومان) برای مسئولان کاخ زیاد بود و به همین دلیل پس از مدت کوتاهی دوباره خاموش شد.

اکنون مسئولان کاخ گلستان تصمیم دارند تا این بار هزینه نگهداری آن و تعمیر دوباره اش را بدهند تا در میان شلوغی و سر و صدای خیابان ناصرخسرو و میدان ارگ، صدای این ساعت باز هم شنیده شود.

در این باره مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان گفت:با آقای ساعتچی که پیش از این هم ساعت شمس العماره را تعمیر کرده بود، قرارداد نهایی را بسته ایم و قرار است که کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را بپردازد تا دوباره مثل چند سال پیش، پس از تعمیر خاموش نشود بلکه به آن رسیدگی کنیم. موضوع قراردادمان هم راه اندازی ساعت به صورت الکترومکانیکی و خودکار و تهیه ابزار مورد نیاز است.

وی ادامه داد: زمان این قرارداد از اول خرداد تا اول شهریور است یعنی امیدواریم روز اول شهریور پس از پایان کار صدای این ساعت را دوباره بشنویم و شاهد باشیم که بازهم کار می‌کند. ما از دو سال پیش می‌خواستیم که این کار را انجام دهیم اما هر بار به مشکل برمی‌خوردیم ما می‌خواستیم که ساعت دوباره به حالت اولیه خودش برگردد اصل موضوع راه اندازی ساعت است که سعی داریم این اقدام انجام شود. بعد از این هر ماه یک بار باید به این ساعت رسیدگی شود.نصرتی بیان کرد: چند سال پیش این ساعت دستکاری شده و از حالت مکانیکی خارج شده بود. می‌خواهیم که این ساعت خودکار باشد و به حالت اولیه برگردد. برای راه اندازی این ساعت از دو سال پیش حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه شده است ولی هزینه نگهداری آن تقریبا ماهی ۱۵ میلیون تومان می‌شود که البته نسبت به شرایط متغیر است.

مدیر کاخ گلستان بیان کرد: مردم ساعت شمس العماره را دوست دارند و می‌خواهند که صدای آن را در میان ترافیک و شلوغی این منطقه بشنوند. ساعت شمس العماره قابل تعمیر بود و این طور نبود که متلاشی شده باشد و نتوان کاری برایش انجام داد. ما باید بتوانیم از آثاری که داریم حفاظت و به آنها رسیدگی کنیم.

وی افزود: ناصرالدین شاه به ساعت علاقه زیادی داشت و بسیاری از سفرا و بزرگان و اروپایی‌ها به او ساعت هدیه می‌کردند اکنون حدود ۸۰ ساعت با ارزش در کاخ گلستان موجود است که میخواهیم آنها را هم راه اندازی کنیم البته اگر مشکلی نداشته باشند و بتوانند دوباره کار کنند. پس از آن نمایشگاهی از ساعتهای برگزیده کاخ گلستان برپا خواهیم کرد. این ساعتها اکنون در کاخ اصلی و تعدادی نیز در گنجینه کاخ موجود است.

غیر از موضوع ساعت عمارت شمس العماره، مدیر کاخ گلستان در نظر دارد تا مردم بتوانند از بخشهای مختلف عمارت نیز دیدن کنند و به بالای آن نیز بروند اما از آنجا که پله‌های این عمارت بسیار باریک است برای بازدید مردم تمهیداتی شده است. در این باره نیز نصرتی گفت: این عمارت در دست تعمیر است و اگر نهایی شود درهای بخش‌های دیگر نیز باز خواهد شد. اما به صورت محدود. ممکن است ماهی ده تا ۱۵ نفر را تنها بتوانیم از طریق فروش آنلاین بلیت ثبت نام کرده و به بازدید از بخش‌های بالایی عمارت ببریم چون پله‌های آن باریک است و امکان حضور حجم زیاد افراد بازدیدکننده وجود ندارد. سقف طبقات و ارسی‌ها نیز باید مرمت شود. این اقدام جز برنامه‌های ماست ولی هنوز مشخص نیست کی اجرا می‌شود.
کد خبر 36326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =