چینی‌ها در ایران آژانس مسافرتی می‌زنند؟ | آخرین رمق بخش خصوصی گردشگری زیر پای خارجی‌ها

چمدان :  سال گذشته با اصلاح آیین‌نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در آذر ماه، تاسیس آژانس‌های مسافرتی از سوی دیگر کشورها در ایران تنها برای آوردن گردشگر به کشور مجاز اعلام شد و از همان زمان زمزمه ورود چینی‌ها به این و تاسیس آژانس مسافرتی از سوی آنها شنیده می‌شد اما در روزهای اخیر این شنیده‌ها قوت بیشتری گرفته و موجب نگرانی بخش خدمات گردشگری در ایران شده‌ است.

چینی‌ها ولخرج‌ترین برای دیگران ؛ پردردسرترین‌ برای ما

در حالی که چینی‌ها به ولخرج‌ترین گردشگران دنیا معروف هستند اما بازار گردشگری ایران نتوانسته سودی از این مساله ببرد چرا که چینی‌ها با نوعی انحصار سعی کرده‌اند خودشان بیشترین بهره را از سفر به ایران ببرند به طوری که برخی از چینی‌‎های مقیم ایران اقدام به اجاره دادن خانه به گردشگران چینی می‌کنند و حتی برخی از گروه گردشگران همراه خودشان راهنمای تور از چین به ایران می‌آورند.

«حمید درودیان» دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران در اینباره به چمدان گفت: چینی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار می خواهند گردشگری چین در ایران را به انحصار خود در بیاورند به طوری که حتی راهنمای تور را  از چین می‌آورند و این اصلا درست نیست، در کشور دیگری اگر شما چنین کاری انجام دهید پلیس جلو شما را می‌گیرد.

وی ادامه داد: این کار فرصت شغلی را از راهنمایان این حوزه در ایران می‌گیرد ما بارها این مساله را گزارش کرده‌ این اما اتفاقی در این زمینه نیفتاده‌ است.

آخرین ضربه بر پیکر دفاتر مسافرتی ایرانی

درست است که گران بودن مقصد گردشگری ایران برای چینی‌ها یکی از انتقادات گردشگران چینی است و باید حل شود،  اما  در صورت انحصار سفر چینی‌ها به ایران به دست آژآنس‌ها خودشان  نه تنها به راهنمایان گردشگری بلکه به آژانس‌های مسافرتی و دیگر بخش‌ها نیز آسیب خواهد رساند.

اگر همه چیز در انحصار خود چینی‌ها باشد پس سود همکاری و تعامل گردشگری با این کشور برای ایران چیست؟ آن هم در وضعیتی که بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری ایران وضعیت خوبی ندارد و با انواع مشکلات از جمله تغییر مداوم نرخ ارز، افزایش عوارض خروج از کشور و ... روبروست و این اقدامات بر خلاف وعده‌های دولت در زمینه حمایت از بخش خصوصی داخلی است.

«حرمت‌الله رفیعی» در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در ارتباط با باز شدن آژانس مسافرتی توسط چینی‌ها اظهار کرد: از همان سال گذشته که بخشنامه‌ای در این زمینه صادر شد، من عنوان کردم که این کار اشتباه است.

وی ادامه داد: در مورد گردشگری زیارتی تجربه مشابه داشتیم و شاهد بودیم که سبب شد گردشگران زیارتی کمتر شوند و نظارتی بر آنها نباشد. حالا همین تجربه را در مورد چینی‌ها خواهیم داشت.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات هوایی و جهانگردی اظهار کرد: هم اکنون نیز با چینی‌ها مشکلات مختلفی داریم، اغلب آنها به جای هتل در خانه‌هایی که هموطنانشان به همین منظور اجاره کردند می‌مانند که این مساله اصلا درست نیست به ویژه آنکه ضریب اشغال هتل‌ها 30 درصد است.  این در حالی است که اگر بخواهید برای کشوری ویزا بگیرید از شما برگه روزرو هتل یا مشخصات دوست یا فامیلی که قصد ماندن در خانه او را دارید، می‌خواهند اما در مورد اعطای ویزای ایران به چینی‌ها این مسائل رعایت نمی‌شود.

او افزود: علاوه بر این چینی‌ها خدمات مختلف را نیز از خود چینی‌ها در ایران می‌‌گیرند و از آنجا که نمی‌توان نظارتی بر آنها داشت بارها شاهد تقلب در این زمینه بودیم که مثلا کاکل بلال را رنگ می‌کنند و به اسم زعفران به گردشگران می‌فروشند و بعدا این تقلب به اسم ایرانی‌ها تمام می‌شود.

رفیعی گفت: چینی‌ها همه بازارهای ما را تصرف کرده‌اند و حالا که از میان بیش از 100 میلیون نفر گردشگر چینی تعداد بسیار اندکی از آنها گردشگر ایران هستند، می‌خواهند خودشان این بازار را به دست بگیرند، پس سهم ایران چیست؟ اگر ایرانی‌ها بخواهند چنین کاری کنند کجای دنیا چنین اجازه‌ای به آنها می‌دهد؟

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در ارتباط با اینکه گفته می‌شود چینی‌ها حتی راهنمای تور خود را از چین می‌آورند ، توضیح داد: این کار در هیچ جای دنیا پذیرفته نیست، ممکن است این سوال پیش بیاید که پس چرا در ترکیه یا مالزی راهنمای تورهای ایرانی از میان ایرانیان هستند که باید توضیح داد که این افراد اگر چه ایرانی هستند ولی به استخدام دفاتر مسافرتی ترکی یا مالایی در آمده‌اند و از طرف آنها برای این کار مسئولیت می‌گیرند.
کد خبر 35959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =