«شرحی بر نهج البلاغه» در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران

چمدان :  کتاب خطی به نمایش در آمده، شرحی بر نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابیطالب (ع) به شرح ابن میثم ابن علی ابن میثم البحرانی محدث، فقیه و متکلم شیعی سده هفتم ه.ق در شش باب است که در سده دوازدهم ه.ق در قطع وزیری بزرگ به خط نسخ و نستعلیق تحریری کتابت شده و تذهیب آن نیز اثر علی اشرف است.

از شاخص‌های نهج البلاغه شرح‌ها و ترجمه‌های متعدد آن است که به نقل از علامه امینی در جلد چهارم کتاب الغدیر، از میان 81 شرح انجام شده بر نهج البلاغه انتخاب شده است، شرح ابن میثم بحرانی یکی از معروف‌ترین شرح‌ها محسوب می‌شود.

در کنار این نسخه خطی ارزشمند، سه جلد کتاب چاپی نهج البلاغه نیز به نمایش در آمده که شامل دو جلد کتاب منظوم به ترجمه و شرح ناظم محمد علی انصاری و همچنین یک جلد نهج البلاغه گردآوری شده توسط سید رضی است که توسط دکتر صبحی الصالح در سال 1926 میلادی (1387 قمری) تصحیح و در دارالکتاب لبنان چاپ و منتشر شده است.

بر اساس گزارش مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، نهج البلاغه گزیده‌ای از کلمات، خطبه‌ها، عهدنامه‌ها، وصایا و فرمایشات امیر مؤمنان حضرت علی (ع) توسط ابوالحسن محمد الرضی بن الحسن الموسوی مشهور به سید الرضی در قرن چهارم قمری گردآوری شده است. او نام کتاب را نهج‌البلاغه گذاشت و در مقدمه در مورد علت این نامگذاری گفت؛ «بعد از تمام شدن کتاب چنین دیدم که نامش را نهج البلاغه بگذارم زیرا این کتاب درهای بلاغت را به روی بیننده می‌گشاید و خواسته‌هایش را به او نزدیک می‌کند.»

علاقه مندان برای بازدید از این آثار ارزشمند می‌توانند تا پایان خرداد ماه از ساعت 9 تا 18 به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است. مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران روزهای دوشنبه 14 و چهارشنبه 16 خرداد تعطیل است.
کد خبر 35925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =