چمدان :  سفر به کشورهای بدون ویزا و کشورهایی که ویزای فرودگاهی صادر می‌کنند یکی از چالش‌های اخیر اختصاص ارز مسافرتی بود. در کنار نبودن نام برخی کشورها در لیست بانک مرکزی و ایجاد مشکل برای مسافران، برخی از مسافران کشورهایی که ارز 500 یورویی برای آنها تعیین شده با سوء استفاده از کشورهای بدون ویزا به دنبال دریافت 1000 یورو ارز مسافرتی بودند.

برخی با ثبت بلیت به مقصد کشورهایی که ویزا نیاز ندارد و در  لیست دریافت 1000 یورو ارز مسافرتی هستند به دنبال دریافت ارز بیشتر و سفر به کشورهایی مانند ترکیه بودند که مقدار ارز مسافرتی تعیین شده برای آن 500 یورو است.

بانک مرکزی با بخشنامه تازه خود راه برای هرگونه سوء استفاده از کشورهای بدون ویزا بست. براساس اعلام بانک مرکزی در مورد مسافرینی که مقصد آنها کشورهایی است که نیاز به اخذ ویزا ندارند لازم است بانک عامل در هنگام تحویل ارز به مسافر در باجه فرودگاه، نسبت به تطبيق کارت پرواز مربوطه با کشور مقصد اعلامی از سوی مسافر اقدام کند.

با این بخشنامه امکان ثبت بلیت و دریافت 1000 یورو و سفر به کشورهایی که در لیست 500 یورویی هستند وجود ندارد و شعب بانک در فرودگاه، مقصد اعلامی مسافران را با کارت پرواز آنها تطبیق می‌دهند.

براساس اعلام بانک مرکز برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها و برای سایر کشورها به مبلغ ۱.۰۰۰ یورو یا معادل آن‌ به سایر ارزها به نرخ روز اعلامی از سوی این بانک و با احتساب کارمزدهای متعلقه، پرداخت ارز مورد اشاره امکان‌پذیر خواهد بود.

ارز مسافرتی از شعب بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان قابل دریافت است.

[related-post id="35661"]

[related-post id="34756"]
کد خبر 35683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =