چمدان : آفتاب یزد نوشت: حدود هشت سال از زمانی که ایران رسما به عنوان مقصد امن برای سفر در چین معرفی شد، می‌گذرد ولی آمارها نشان می‌دهد هنوز نتوانسته ‌ایم اصطلاحا دل این گردشگران ولخرج را که دنیا برای آن‌ها سر و دست می‌‌شکند، به ‌دست آوریم.

طبق آمارهای رسمی، حداقل ۱۲۹ میلیون چینی در سال ۲۰۱۷ به سایر کشورها سفر کردند ولی تنها ۸۰ هزار نفرشان به ایران آمده‌اند که انگیزه بیشتر آن‌‌ها هم تجارت بوده، نه گردش. چینی‌ها لاکچری بودن را دوست دارند، اما به مناطق تاریخی هم علاقمندند. آن‌‌ها شیفته معماری مساجد ایران هستند، تنوع پوشش زنان ایرانی را دوست دارند و از عکس گرفتن به شدت لذت می‌برند و تمایل دارند تصاویر خود را به سرعت در فضای مجازی به اشتراک بگذارند.

البته تعداد سفر چینی‌ها به ایران با هر انگیزه‌ای در حال رشد است و ایران جزو کشورهای هدف چینی‌ها قرار گرفته و آنها اذعان می‌کنند که کشور ما برای مسافرت، سرمایه‌گذاری و تجارت امن است اما همچنان در بین ۲۰ کشور هدف برای سفر اهالی این کشور قرار ندارد.

به همین خاطر، چند وقتی است نهادهای مسئول دست به کار شده‌اند تا میزان رضایت گردشگران ورودی کشور چین از خدمات گردشگری ایران را افزایش دهند و در یکی از آخرین بخشنامه‌ها، دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بخشنامه‌ای به نهادهای خصوصی فعال در این حوزه، توصیه‌هایی را مطرح کرده است.

در این نامه با تاکید بر اهمیت بهبود کیفیت خدمات گردشگری، راهکارهایی پیشنهادی برای افزایش رضایتمندی سفر گردشگران چینی به ایران مطرح شده است تا سهم کشورمان در جذب این توریست‌ها افزایش یابد.

در این دستورالعمل پیوست با تاکید بر ضرورت واگذاری اینترنت مناسب در قالب سیم کارت به این افراد، متذکر شده که نوع غذا و پذیرایی سر وقت برای انها اهمیت زیادی دارد اما این توریست‌ها حاضرند فقط 1 یا 2 بار چلوکباب ایرانی را امتحان کنند و بهتر است انواع غذاهای آبدار برایشان تدارک دیده شود.

همچنین چینی‌ها در هر زمان نیازمند آب جوش و چای هستند و در عین حال، تهیه نقشه و بوروشور به زبان چینی می‌تواند به افزایش رضایت آنها کمک کند. ضمنا باید توجه شود که به دلیل باورهای فرهنگی سعی شود گردشگران این کشور در طبقه چهارم اقامت داده نشوند.کد خبر 35270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =