چمدان : احیای بافت های تاریخی شهر رشت با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان و به همت خیرین فرهنگ دوست استان آغاز شد.

«ولی جهانی»، معاون میراث فرهنگی استان گیلان در این رابطه گفت: درحالی احیای بافت های تاریخی شهر رشت با مشارکت خیرین آغاز شده که هم اکنون یکی از بارزترین طرحهای در حال اجرا، بازسازی مناره مسجد گلدسته ساغریسازان شهر رشت به همت خیر فرهنگ دوست، حاج غالمحسن قطبزاده است. این درحالی است که این مناره در زلزله سال 1369 به طور کامل تخریب شده بود.

جهانی با بیان جزییات فنی اجرای این طرح گفت:مسجد گلدسته یکی از مساجد قدیمی شهر رشت است که در محله ساغریسازان این شهر واقع شده است. بر اساس منابع مکتوب، مسجد ساغریسازان در سال 1۲۰۴ه.ق. به دستور حاجی علی تاجر شیروانی ساخته و پس از آن توسط آقا سید رضی رودباری، امام جمعه مسجد، مرمت شده است. صحن این مسجد دارای هشت فیل پا در دو ردیف چهارتایی است که هریک توسط پنج ردیف کاشی تا ارتفاع 9۵ سانتیمتر تزیین شده است؛ محراب این مسجد نیز دارای تزئینات گچبری آیات قرآنی است.

به گفته معاون میراث فرهنگی گیلان، این مسجد، تا پیش از زمین لرزه سال 1369 دارای گلدستهای بلند و آجری با کتیبه هایی از جنس کاشی بوده که به خط نستعلیق در آن، آیه نور نوشته شده بود. متاسفانه این گلدسته قدیمی، در اثر زلزله به طور کامل تخریب شد.
جهانی افزود: طرح اولیه بازسازی گلدسته این مسجد توسط حاج غالمحسن قطب زاده، خیر گیلانی، در زمستان 1396 به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ارایه شد که بر اساس آن این خیر فرهنگ دوست با بودجه شخصی اقدام به بازسازی مناره مسجد گلدسته میکند.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ جهانی همچنین ادامه داد: این اداره کل درصدد هدایت خیرین فرهنگی به سمت احیای بافتهای تاریخی به منظور رونق صنعت گردشگری و جذب گردشگر فرهنگی در سطح استان است.جهانی رشت را به عنوان بزرگترین مرکز جمعیتی شمال کشور، با پیشینهای بیش از هزار سال برشمرد که برای نخستین بار، در کتاب حدودالعالم به سال 37۲ هجری قمری جزء نواحی بزرگ آن سوی رودی، یعنی گیالن غربی، معرفی شده است.

به گفته جهانی، در بافت تاریخی شهرهای استان گیلان آثار با اهمیت بسیاری وجود دارد که طی دهه های گذشته یا تخریب شده و یا در معرض تخریب قرار دارند که با توجه به علاقمندی تعدادی از فرهنگدوستان و خیرین فرهنگی، این امکان بوجود آمده تا با ارایه خدمات فنی و مهندسی از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان، نسبت به بازسازی و مرمت این سرمایه های فرهنگی اقدام شود.
کد خبر 34975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • هنگامه ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
    سلام . این تصویر گرافیکی و فتوشاپ است و هنوز چنین مناره ای ساخته نشده و فقط پی مناره و بلت گذاری ها انجام گردیده است.