۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
بازگشت جام «مارلیک» به سرزمین مادری


چمدان : «رضا علیزاده» در مراسم رونمایی از جام مارلیک در موزه رشت که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد گفت: مجموعه آثار باستان‌شناسی تپه مارلیک که طی سال‌های 1339 تا 1341 توسط دکتر نگهبان کشف شده بود پس از 57 سال به گیلان آورده  و در موزه مردم‌شناسی شهر رشت به نمایش گذاشته شده است.

وی ادامه داد: جام مارلیک یکی از مهم‌ترین و اشیاء تاریخی بین‌المللی کشف شده در تپه‌های شهرستان رودبار است که بسیار ارزشمند بوده و  مربوط  به عصر آهن، 3 هزار و 250 سال قبل سده‌های 6 و 7 قبل میلاد تاریخ گذرای شده است و این جام به همراه سایر اشیاء کشف شده پرده از رازهای ناگفته فراوانی از هزاره اول و عصر آهن برای جهانیان برداشته است.

علیزاده اظهار کرد: جام مارلیک به همراه 59 قلم از اشیاء سیمین و زرین دیگر که همگی در تپه‌های مارلیک کشف شده‌اند برای نخستین بار  تا 13 خرداد در موزه مردم‌شناسی رشت واقع در خیابان بیستون در معرض دیدن عموم قرار داده خواهد شد.

ایسنا نوشت:وی هم‌چنین با اشاره به این‌که این جام دارای ارزش تاریخی بین‌المللی است، افزود: این جام در کشورهای مختلف دنیا تاکنون به عرصه نمایش در آمده است و نشان افتخاری برای گیلانیان و مردم ایران محسوب می‌شود.


کد خبر 34133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =