چمدان : پادشاهی بوتان کشوری با حدود 800هزار نفر در جنوب آسیا است که در هیمالیای شرقی و در مسیر جاده ابریشم کهن قرار دارد و با منطقه خودمختار تبت چین، هند و نپال همسایه است.

سیاست‌های این کشور برپایه «شادی ناخالص ملی» است و به‌ همین‌ علت بسیاری از مردم جهان به این کشور سفر می‌کنند تا شادی را تجربه کنند. از این‌رو آمارها نشان می‌دهد که تعداد گردشگران ورودی به این کشور کوچک آسیایی در سال 2017 با رشد قابل قبولی مواجه شده است.

بر این اساس، در سال 2017 در مجموع 254 هزار و 704 گردشگر (بین‌المللی و منطقه‌ای) با رشد 21.5 درصدی، از این کشور بازدید کردند که از این تعداد 183 هزار و 287 گردشگر منطقه‌ای بودند. تعداد کل گردشگران در سال 2016 برابر با 209 هزار و 570 گردشگر بود.

باوجود این، براساس گزارش آمارهای ورود در سال 2017، تعداد بازدیدکنندگان منطقه‌ای ورود به این کشور 24.9 درصد افزایش داشت اما این رقم نسبت به افزایش 50.43 درصدی سال 2016 با کاهش حدود 50 درصدی روبه‌رو شد.

شورای گردشگری بوتان در این‌خصوص می‌گوید: «بر پایه گزارش سازمان جهانی گردشگری، نرخ گردشگری جهانی در سال 2017 رشدی 7 درصدی را نشان داده که سهم بوتان از این رشد، افزایش 21.5 درصدی بوده است.»

در این‌ میان، هند با در اختیار داشتن 51.14 درصد از سهم بازدیدکنندگان تفریحی، بازار اصلی گردشگران تفریحی ورودی بوتان را در سال 2017 در اختیار داشته است و بعد از این کشور، بنگلادش، آمریکا، چین، کره‌جنوبی، سنگاپور، تایلند، انگلستان، آلمان و مالزی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

رشد درآمد حاصل از گردشگری در سال 2017 برابر با 79.807میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به سال 2016 رشد 8.2 درصدی را نشان می‌دهد. این افزایش درآمد، تعرفه توسعه پایدار، تعرفه روادید، مالیات بر درآمد و عایدی شبکه تورهای عامل را شامل می‌شود.

به‌جز کشورهای بنگلادش، هند و مالدیو سایر کشورهای جهان برای ورود به این کشور شاد نیاز به اخذ روادید دارند و همین مسئله یکی از دلایل تعداد پایین گردشگران ورودی است. اما باوجود این سیاست اخذ روادید، همچنان گردشگری این کشور در مقایسه با آمارهای سال‌های قبل با رشد قابل قبولی درحال توسعه است، هرچند نباید فراموش کرد که همین تعداد اندک گردشگران ورودی هم نسبت به کل جمعیت 800هزار نفر این کشور کوچک، بسیار حائزاهمیت است.

 

شادی ناخالص ملی

سال 1972 پادشاه بوتان در گفت‌وگو با فاینشال تایمز برای اولین‌بار مفهوم «شادی ناخالص ملی» را مطرح کرد. این مفهوم که برآمده از «تولید ناخالص ملی» است در سال 2008 به قانون اساسی این کشور وارد شد. شادی ناخالص ملی یا جی‌ان‌اچ، شاخصی برای رسیدن به شادی جمعی و هدف و وظیفه اصلی دولت این کشور است که باید با برقراری تعادل میان طبیعت و ارزش‌های سنت به 9 حیطه شادی و 4 رکن شادی ناخالص ملی دست یابد. چهار رکن جی‌ان‌اچ عبارتند از: توسعه اجتماعی‌اقتصادی برابر و پایدار، حفاظت از محیط‌زیست، حفاظت و ترویج فرهنگ و حاکمیت خوب.

همچنین 9 حیطه شادی عبارتند از: رفاه روحی و بهزیستی، سلامت، استفاده بهینه از زمان، آموزش، تنوع فرهنگی، حاکمیت خوب، شادابی جامعه، تنوع زیستی و استانداردها زندگی.

 

[related-post id="9613"]
کد خبر 33554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =