مدیرکل عتبات: ارزی به زائران عتبات داده نمی‌شود

چمدان : مرتضی آقایی با تشریح ضوابط اولیه تخصیص ارز به زائران در گفت‌وگو با ایسنا، یادآور شد: متولی تامین خدمات مورد نیاز زائران در عراق، سازمان حج و زیارت است که زائر هزینه آن را ریالی می‌پردازد و شاید فقط برای خرید سوغات به ارز نیاز داشته باشد، چون شرایط سفرِ عتبات به گونه‌ای است که زائر به تهیه ارز نیازی ندارد.

وی همچنین گفت: توصیه ما به زائران همواره این بوده که با توجه به تنوع محصولات داخلی، سوغات خود را از ایران تهیه کنند و اگر قصد تهیه سوغات از عتبات دارند، بهتر است معنوی باشد که آن هم به ارز خاصی نیاز ندارد.

او در عین حال به مذاکره‌ی سازمان حج و زیارت و بانک مرکزی برای تخصیص ارز به سفرهای زیارتی که در سیاست‌های اولیه ارزی از قلم افتاده بود، اشاره کرد و گفت: در آخرین مذاکره با بانک مرکزی مصوب شد ۲۵۰ هزار دینار عراقی از طریق بانک‌های تجارت و پارسیان در اختیار زائران قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به کسرت زائران عتبات در مرزها و فرودگاه‌ها قطعا توزیع ارز در این نقاط میسر نیست، برای همین دو بانک عامل تعیین شد تا ارز مورد نیاز زائران از آن طریق تامین شود. جلسات هماهنگی با این دو بانک برگزار شده تا زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم ایجاد شود، چرا که درحال حاضر چنین زیرساختی برای تزریق و توزیع دینار در بانک‌ها تعریف نشده، بنابراین ارزی هم به زائران پرداخت نمی‌شود، ولی ما پیگیریم تا این تصمیم زودتر به نتیجه برسد.

پس از اصلاح سیاست‌های ارزی، بانک مرکزی اعلام کرد؛ حسب هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان حج و زیارت و به منظور تسهیل شرایط مسافرت هموطنان ایرانی به عتبات عالیات، تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران عتبات عالیات اعلامی از سوی سازمان حج و زیارت (به طور کلی اعم از زمینی یا هوایی) به میزان ۲۵۰ هزار دینار عراق صرفاً از طریق تمام شعب ارزی منتخب بانک‌های تجارت و پارسیان در سطح شهر و با ارایه فهرست مشخصات زائران که توسط دفاتر سازمان مورد اشاره تایید شده باشد، بدون ارایه بلیت و گذرنامه با رعایت بندهای (۱ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی یک‌بار در سال)، (۳ ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۲سال امکان‌پذیر نیست)، (۶ ـ تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نیست) و (۷ ـ در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت (کارت، حواله و …) انجام این امر مجاز و مورد تأکید این بانک است) بلامانع است.

مقتضی است بانک‌های مورد اشاره هماهنگی لازم را با سازمان حج و زیارت به عمل آورند.

همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی، حسب هماهنگی و توافق به عمل آمده، تامین اسکناس دینار عراق به عهده بانک‌های پارسیان و تجارت است.
کد خبر 33547

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =