چمدان :  خیابان فردوسی از چند ماه قبل با ورود نیروی انتظامی خالی از گعده‌های گسترده دلال‌ها شد؛ پاتوق اصلی دلارفروش‌های فردوسی که مقابل پاساژ افشار بود مدتهاست خالی شده و ساکنان آن در نقاط مختلف این خیابان متواری هستند. اگر گذرتان به خیابان فردوسی بیفتد به‌راحتی می‌توانید نظاره‌گر معاملات درگوشی برای خرید و فروش دلار باشید. البته کنار حضور فعال دلال‌ها، سکوت صرافی‌ها بسیار به‌چشم می‌خورد چرا که تقریباً تمام صرافی‌های خیابان فردوسی به‌اجبار دست از کار کشیده و اطلاعیه «خرید و فروش ارز نداریم» را روی درب مغازه‌هایشان چسبانده‌اند.

اگر وارد این صرافی‌ها شوید همان ابتدا صراف‌ها می‌گویند “هیچ ارزی برای خرید و فروش نداریم” و اجازه نمی‌دهند بیشتر از آن در مغازه‌هایشان بایستید. البته صرافی‌ها که قبلاً کنار خرید و فروش ارز به انجام حواله‌های ارزی هم می‌پرداختند این روزها بسیار گله دارند و می‌گویند “با سیاست اخیر بانک مرکزی رسماً بیکار شده‌ایم و از صبح تا غروب مغازه را باز نگه می‌داریم تا گرفتار تعزیرات نشویم ولی هیچ چیزی برای خرید و فروش و معامله نداریم”.

 صرافی‌ها از ترس تعزیرات تعطیل نمی‌کنند

یکی از این صراف‌ها به تسنیم گفت: بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد مغازه‌مان را ببندیم وگرنه اصلاً نمی‌آمدیم به بازار.

او می‌گوید: بسیاری از صرافی‌ها در تلاطم‌های اخیر ارزی به‌کمک بانک مرکزی آمدند اما بانک مرکزی تمام کاسه‌کوزه‌ها را بر سر صرافی‌ها شکست و آنها را بیکار کرد. این صراف‌ها می‌گویند هزینه اجاره مغازه و آب و برق و … با وجود بیکاری برای ما سنگین است و نهایت یک ماه دیگر با این وضعیت دوام بیاوریم. تعدادی از صرافی‌هایی که در خیابان فردوسی حضور دارند این روزها مشغول خرید و فروش سکه شده‌اند و می‌گویند سود سکه فعلاً مشکلی ندارد و به‌صرفه است.

مشاهدات از سطح خیابان فردوسی نشان می‌دهد که تعداد زیادی از مردم که قصد سفر به خارج از کشور را دارند برای تهیه ارز مجبورند با دلال‌ها وارد مذاکره شده و از آنها بخواهند که دلار مورد نیازشان را برایشان تهیه کنند.

 معامله دلار ۷۰۰۰تومانی ؛ مثل آب خوردن

یکی از دلا‌ل‌ها می‌گوید: اکثراً همکاران ما الآن فروش ندارند و بیشتر خریدار دلار و یورو هستند ولی اگر مشتری خوبی داشته باشیم با جمع‌آوری دلار از یکدیگر مشتری را از دست نمی‌دهیم.

او می‌گوید بعضی از مشتری‌ها حتی تا ۷ هزار تومان هم به دلار پول می‌دهند، چرا که این افراد مجبورند ارز مورد نیازشان را تأمین کرده و به سفر بروند.

دلال‌ها می‌گویند مردم عادی و مسافران خریداران اصلی دلار از آنها هستند چرا که با تعطیل شدن صرافی‌ها فقط از طریق دلال‌ها می‌توان ارز خرید.

یکی از دلال‌ها می‌گوید، امروز فروشنده در بازار زیاد است و همین امر باعث شده تا قیمت دلار قاچاق که دیروز تا ۷۲۰۰ تومان هم رفت به ۶۸۰۰ تومان کاهش پیدا کند.

وی می‌گوید، روز گذشته همزمان با افزایش خریدار این ارز هم در بازار بسیار زیاد بود.

دلال دیگری می‌گوید: این روزها خرید ارز از مسافران خارجی خیلی به‌صرفه است هم برای ما هم برای آنها، چرا که بانک مرکزی یورو را از خارجی‌ها با قیمت ۵۲۰۰ تومان می‌خرد ولی ما با ۷ هزار تومان ارز آنها را می‌خریم طبیعی است که برای خارجی‌ها فروش ارز به دلال‌ها به‌صرفه‌تر است.

 اگر کوچه پس‌کوچه فردوسی بازار ارز نیست پس کجاست؟

اگر مردم مسافران عادی قصد خرید ارز را داشته باشند مجبورند سراغ دلال‌های ارز در خیابان فردوسی بروند که پاتوقشان در خیابان‌های مجاور چهارراه استانبول است. اکثر این دلال‌ها دستگاه کارت‌خوان دارند و موقع خرید و فروش با کارتخوان همراهشان به‌راحتی معامله را انجام می‌دهند. به‌لطف اتفاقات اخیر در بازار ارز اکثر دلال‌ها و البته مردم که به فردوسی آمده‌اند تحلیل‌گر ارزی شده و هر یک پیش‌بینی خود را از آینده این بازار می‌گویند، ولی تقریباً اکثر آنها معتقدند سود اصلی این وضعیت به جیب دولت رفته و مردم باز هم ضرر می‌کنند.

تعدادی از مردم که برای خرید ارز به اینجا آمده‌اند در واکنش به صحبت‌های اخیر دولتی‌ها مبنی بر اینکه بازار واقعی ارز ایران در کوچه و پس‌کوچه‌ها نیست می‌گویند: اگر اینجا بازار ارز نیست پس کجاست؟ ما باید ارز را کجا بخریم وقتی نه صرافی ارز می‌فروشد نه بانک؟ آنها می‌گویند دلار ۴۲۰۰تومانی به جیب تعداد محدودی از افراد می‌رود و همه نمی‌توانند این ارز را تهیه کنند.

یکی از دلال‌ها می‌گوید: اگر معامله با کسی قطعی شود معمولاً در داخل شعب بانک‌های خیابان فردوسی یا پاساژ در کوچه‌های اطراف جنس را تحویل مردم می‌دهیم.
کد خبر 33484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =