چمدان : تعمیدگاه، ساختمان کوچکی است که مقابل کلیسای جامع یوحنای قدیسِ تعمیددهنده (San Giovanni Battista) در شهر فلورانس قرار دارد. اولین اشاره به این بنای تاریخی مربوط به سال 897 میلادی است. اما در سال 1128 این ساختمان رسما به تعمیدگاه شهر تبدیل شد. معماران فلورانسی از حدود نیمه همان قرن نمای بیرونی آن را سنگ مرمر کردند و بعدها دیوارهای داخلی آن هم از مرمر شدند. این بنای تاریخی امروزه، به‌عنوان یکی از نمادهای تاریخی شهر فلورانس که به یوحنا تعمیددهنده تقدیم شده شناخته می‌شود.

اکنون ویتوریو استورارو همراه با دخترش فرانچسکا که معمار است طرحی را برای نورپردازی هنری این تعمیدگاه اجرا کرده است که بتواند با زیباترین نور، بیشترین جلوه را به این بنا بدهد و کمترین آسیب‌ را به سنگ‌های مرمر آن وارد کند.

استورارو که استاد نور و سایه است و تاکنون سه جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری را برای فیلم‌های «اینک، آخرالزمان»، «سرخ‌ها» و «آخرین امپراتور» دریافت کرده است توانسته با همکاری دخترش ارتباطی جادویی میان نور و معماری ایجاد کند.

او که فیلمبرداری فیلم محمدرسول‌الله ساخته مجید مجیدی را هم برعهده داشته، معتقد است نور شکلی از ارتباطات جهانی است که در همه هنرها کاربرد دارد و علاوه‌براینکه درک اشیا را تضمین می‌کند، قادر است تاریخ، فرهنگ و احساسات را انتقال دهد.

کد خبر 33321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =