چراییِ مهاجرتِ هنرمندان قلمزن از ایران | به زودی این هنر محو می‌شود

عباس شیردلی، رئیس اتحادیه‌ صنایع‌ دستی اصفهان  به ایلنا، گفت:

  • صنایع دستی و خصوصاً قلم‌زنی روی فلزات، به خاطر کمبودِ قانون و نقصِ آن در این زمینه با بحران‌های بسیار جدی‌ای روبه‌روست. در آینده اگر قوانین مربوطه را اصلاح نکنند، قطع به یقین باعث می‌شود که این هنر از کشور ما خارج شود.

  • از آنجا که معدنِ نقره در ایران وجود ندارد، نقره‌های داخل کشور اکثراً از خارج از کشور می‌آیند و بعضاً بسیاری از این نقره‌ها به‌صورت قاچاق وارد می‌شوند. دولتمردان و نمایندگاه مجلس ما، تعرفه‌ی ورود نقره را به‌صورت منطقی سامان نمی‌دهند و سعی نمی‌کنند جلوی آن را در دایره مافیا

  • خروج نقره از کشور بسیار پروسه‌ی دردسرداری است. اجازه‌ی خروج انبوه نقره از کشور داده نمی‌شود‌ و این بزرگترین ضربه را به هنرمندان ما می‌زند. اگر کسی بخواهد ظرفی را از کشور خارج کند، اگر بیش از 3 یا 5 کیلوگرم باشد اصلاً نمی‌تواند آن را خارج کند. همین است که هنرمندان ما می‌بینند کالا‌هایشان در اینجا به‌صورت انبوه مانده و به فروش نمی‌رود، پس مجبور به مهاجرت می‌شوند.

  • این‌گونه استدلال می‌کنند که چون نقره سرمایه‌ کشور است نباید آن را از کشور خارج کرد. ما تنها مصرف نقره‌مان در اصفهان و در صنایع مختلفی که با نقره کار می‌کنیم که الان کاملا راکد است. مصرف این بازار تقریباً هفته‌ای یک تن است ولی اگر بازار خوب باشد ما قطعاً هفته‌ای 2 تا 3 تن صادرات داریم.

  • ایران، جزو سه کشور مطرح جهان در زمینه‌ تولید صنایع دستی است درست مثل چین و هند ولی متأسفانه چون قوانین ما در زمینه‌ صادرات اصلاح نشده، ما 39مین کشور صادرکننده‌ی صنایع‌دستی هستیم و این فقط به دلیل نقض قانون است.


 
کد خبر 33318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =