مشاهدات تحلیل‌گر روس در سفر به ایران | تهران پاریس آسیاست اما ... | خانم‌ها اینجا قدرتمند و محجبه‌‌اند اما دخترها ...

چمدان :   تاراسوف در نشریه «نووایا گازتا» مشاهدات خود در سفر به تهران را اینگونه تشریح کرده است:

روانه ایران شدم تا ببینم متحدان نظامی روسيه و سرمشق آن در مبارزه با جهان غرب چه احوالی دارد. دریافت روادید سفر به ایران هیچ مشکلی ندارد.

در تهران دلار را مي‌شود به دلالان در حال گردش در نزدیکی محل تبدیل ارز فروخت. البته فعالیت آنها غیرقانونی و تفاوت بین نرخ خرید و فروش خیلی بزرگ است. یک خانم روس مقیم تهران به خبرنگار توضیح می‌دهد علت رشد نرخ دلار ترس از جنگ است. اما ایرانی‌ها از تهدید ترامپ بیم ندارند. می‌گویند بگذار یک میلیون مجازات ‌به کار گیرد. ما نیم قرن است اینطور زندگی می‌کنیم. اصلاً در ایران فقط وقتی از جنگ صحبت مي‌شود که کسی سئوال کند و خیلی آهسته حرف می‌زنند. در روسيه از جنگ آینده خیلی بیشتر از این صحبت مي‌شود.

روسيه تازه دارد تهدید می‌کند وابستگی به دلار و سامانه‌های پرداخت آمریکایی را کاهش می دهد. لذا جالب است به ایران نگاه کرد که در آن به جمعیت اجازه داده شده فقط مبلغ معادل با 10 هزار یورو ارز در خانه داشته باشند. همچنین ایران (برای چندمین بار) اعلام می‌کند از دلار در معاملات بين‌المللي منصرف مي‌شود. صراف‌ها به نرخ رسمی دلار اعتنا نمی‌کنند و هر کسی نرخ خود را تعیین می‌کند.

مگر امروز ممنوعیت‌ها جایی در جهان مؤثر واقع مي‌شود؟ همه به کمک VPN از پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

در ایران همه خانم‌ها حجاب می‌پوشند ولی بسیاری از دخترهای جوان روسری خیلی کوچکی دارند که پشت سر آنها قرار دارد و فقط گردن و گوش‌ها را پنهان می‌کند.

تلفن‌های هوشمند به ایران رسیدند و به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی نمی‌تواند با آن مقابله کند.

اینجا مردم رفتار بامحبت و موزون دارند و خودکفا هستند.

تعداد جوانان در ایران زیاد ولی بچه‌ها کم هستند. ایرانی‌ها می‌گویند خودشان جوان‌ترین ملت دنیا هستند ولی سطح زاد و ولد در کشور از سال‌های 90 رو به افول رفته است. هم اکنون رشد جمعیت حتی برای حفظ جمعیت کنونی کافی نیست. خیلی‌ها از بچه داشتن خودداری می‌کنند. موارد طلاق و سن ازدواج هم رشد می‌کند. بسیاری از جوانان در سن تشکیل خانواده مجرد هستند. ازدواج در ایران کار دشواری است. برای ازدواج یک مرد باید مسکن خود و امکان نگاه داشتن خانواده‌اش را داشته باشد. اما قیمت مسکن در تهران با قیمت مسکو برابر است. اجاره مسکن هم که از مسکو بیشتر است.

یک خانم ازبک که ده‌ها سال است از شوروی به ایران آمده می‌گوید در ایران پوتین را دوست دارند. آنها به نیرومندها احترام می‌گذارند. می‌گویند پوتین چنان تجهیزات و فنآوری‌هایی دارد که ترامپ هرگز نخواهد داشت. ایران تا حدودی مانند شوروی است. خودشان هر چیزی را تولید می‌کنند.

اینجا خانم‌ها در موقعیت خیلی خوبی هستند. شما نخواهید دید که خانم بچه را در آغوش بگیرد. خیلی از خانم‌ها ظرف نمی‌شویند، فرش پاک نمی‌کنند، بلکه این کارها به دوش مردان آنهاست. زنان در ایران مستقل‌تر و نیرومندتر از مردان هستند. زنان در ایران اقدام می‌کنند و به خواسته خود می‌رسند.

همان خانم ازبک دوباره به من یادآوری می کند که از نقطه نظر اقتصادی اینجا همه امور متوجه فرد ساده است. دادگاه در اختلاف کارمند و کارگر با شرکت همیشه طرف کارگر را می‌گیرد. تحصیلات عالی عملاً رایگان است. تابعیت ایران را به سادگی مي‌شود دریافت کرد و حتی اگر تابعیت کشور دیگری را بگیری تابعیت ایران را از دست نمی‌دهی. میانگین دستمزد 1000 دلار و میانگین حق بازنشستگی هم 400-500 دلار (2 برابر بیش از حق بازنشستگی در روسيه) است. اگر خانمی خانه دار باشد حق بازنشستگی وی بر اساس دستمزد شوهرش محاسبه مي‌شود. امنیت در هر جا و هر زمان احساس مي‌شود. فقرا هم هستند ولی مساجد و بنیادهای اجتماعی به آنها کمک می‌کنند.

در صورت مقایسه از لحاظ قابلیت خرید عقب افتادن روسيه محسوس‌تر مي‌شود. اما جاده‌ها که جای گفتن ندارد. حتی جاده‌های مناطق دور افتاده خیلی بهتر از روسيه است. در این جاده حرکت می‌کنی و از خجالت خودخوری می‌کنی. نفت در هر دو کشور یکی است و ثروت در هر دو کشور در دست گروه محدود نزدیک به حکومت است. فساد هر جا هست. ولی چرا نفت ایران برغم دهها سال تحریم، مجازات و جنگ برای مردم هم کفایت می‌کند ولی در روسيه نه؟ حتی بدون مجازات. اما بعد، وقتی مجازات‌ها فرا رسد چه مي‌شود؟ در نتیجه امروز نه تنها کارکنان صنایع نفتی بلکه متخصصین فن‌آوریهای اطلاعاتی هم از شهرهای دور افتاده و عقب مانده روسيه برای کار به ایران سفر می‌کنند.

تهران مانند پاریس آسیا است ولی تفاوت‌هایی هم هست. برای یکی خدا و برای دیگری آزادی بالاترین است. یکی به درگاه ترقی دعا می‌کند دیگری به بنیادگرایی دینی رو می‌آورد. مشکل وقتی شروع مي‌شود که کسی بخواهد تعیین کند کدام طرف حق است و طرف دیگر چطور باید زندگی کند.
کد خبر 33105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • صادق ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۲
  دیدگاهش درخیلی ازموارد باواقعیت خیلی فاصله داره مثل متوسط حقوق یاظرف شستن مردان همینطورعلاقه به پوتین بازنشستگه که اصلا برای خانمهای خانه داروجود نداره مطمئن هستیدایشون ایران اومدن ونظرشون درموردایرانه؟
 • ناشناس ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
  میگفتیداین بنده خداچندروزبیشتربمونه توایران وسری به ادارات ودوایردولتی ماهم بزنه ونظرخودش رابنویسه راستی اگه چندروزهم بیشترمیموندخیلی ازخانمهادادخواست طلاق میدادندبااون قدرتی که این تحلیگرازخانمهایادکردوفرش شستنهاوظرف شستنها.....خلاصه خوب شدزودرفت والامهریه هاهمه اجرامیشدبحث عندالمطالبه.......
 • علی ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
  این مزخرفات رو کی بهشون گفته؟؟؟؟؟ کدوم امنیت؟؟؟؟ کجا زنها ظرف نمیشورن ؟ قالی نمیشورن؟؟؟ کسی بهشون از دادگاه های طلاق و علتش و .... توضیح ‌داده؟؟ بیان پایین شهر امار بگیرن تحلیل کنن اگه راست میگن میانگین ۱۰۰۰ دلار؟؟؟؟!؟!؟ کو؟؟؟؟؟ کجا؟؟؟؟