چمدان : پارک ملی طاق‌ها با مساحت بیش از 31هزار هکتار در فاصله 6 کیلومتری شمال مواب در ایالت یوتا قرار دارد. این منطقه به‌دلیل داشتن بیش‌از 2هزار طاق ماسه‌سنگی طبیعی از 12 نوامبر 1971 به پارک ملی تبدیل شده است. اما علاوه‌بر این طاق‌ها در این سرزمین که بالای رودخانه کلرادو است، صخره‌هایی هم در اشکال مناره‌ای و مخروطی سر به آسمان کشیده‌اند. حدود 300 میلیون سال قبل، دریاهای داخلی آمریکای شمالی، حوضه‌های آبریز وسیعی را پوشش می‌دادند که این حوضه‌ها بعدها این منطقه را ساختند.

بیشتر سازندهای طبیعی پارک ملی طاق‌ها از ماسه‌سنگ‌های قرمز نرمی که 150 میلیون سال قبل رسوب کرده‌اند ساخته شده‌اند. بعدها، آب‌های زیرزمینی شروع کردند به حل‌کردن رسوبات نمکی زیرین این ماسه‌ها. به‌این‌ترتیب، گنبدهای ماسه‌سنگی روی آنها فرو ریختند و صخره‌های عمودی درمعرض باد قرار گرفتند و این‌گونه مجسمه‌های تماشایی صخره‌ای را به‌وجود آوردند. همه ساله بیش‌از 700هزار بازدیدکننده از این زیستگاه بیابانی شکننده بازدید می‌کنند.

در ایران هم صخره‌های فرسایشی بسیاری که اشکالی منحصربه‌فرد را ساخته‌اند وجود دارند که از آن‌جمله می‌توان به دره ستاره‌ها و تنگه چاه‌کوه در جزیره قشم و دره مجسمه‌ها در جزیره هرمز اشاره کرد.

[related-post id="32325"]کد خبر 32967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =