رئیس بانک مرکزی: مسافرت خارجی در ایران بیش از حد معمول است؛ باید متعادل شود | مسافران ارز مازاد را از کجا تهیه کنند؟

چمدان : ولی الله سیف با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» با بیان اینکه بازار ارز ما وابستگی جدی به وجه نقد ارز خارجی دارد، افزود: به علت نبود کارت‌های اعتباری بین المللی و حجم مسافران به خارج از کشور که نیاز به اسکناس ارز دارند اگر در تامین آن مشکلی به وجود بیاید بلافاصله اثر شدید می‌گذارد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اعلام کردیم هر قیمت و معامله‌ای خارج از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای دلار،​ قاچاق است و بنگاه‌های اقتصادی حساب و کتاب دارند و هیچ ممیز مالیاتی هم ارز بیش‌تر از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان را نمی‌پذیرد.

سیف درباره نرخ‌های بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ تومان بازار ارز گفت: مصارف کوچکی وجود دارد از جمله اینکه برخی مسافران ممکن است بخواهند بیشتر از هزار یورو که سهمیه ارزی مسافران است و با قیمت بیشتری تهیه کنند. همچنین ارزهایی از گذشته در دست برخی افراد است و ممکن است در فضاهایی به دور از کنترل نیروی انتظامی خرید و فروش‌هایی انجام شود.

وی ادامه داد: تعیین تکلیف نیازهای ارزی دانشجویان، مسافران و بیماران از دغدغه‌های ما بود که تا حدودی تعیین تکلیف شدند و هر قدر جلوتر برویم طرح تکمیل‌تر می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مشکلات مهم حل شده و مشکلات جزئی باقی مانده است، گفت: مسافرت مسافران به خارج از کشور در کشورمان بیش از حد معمول است و باید متعادل شود.

براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، ارز مسافرتی فقط برای یک بار سفر در سال به میزان ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران پرداخت می‌شود.

بر همین اساس، میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران کشورهای هم‌مرز ( به جز عراق) و کشورهای مشترک‌المنافع (جمهوری‌های شوروی سابق) ۵۰۰ یورو یا معادل آن اعلام شده است.
کد خبر 32778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =