نگاه متفاوت رسول جعفریان به جنازه رضا شاه | کدام موج مردم را به سمت زمانه رضا شاه می‌برد؟

چمدان :رسول جعفریان روحانی و پژوهشگر تاریخ ایرانی‌است، وی اکنون استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران است. او در یادداشتی نوشته است:

بنده که تا این لحظه، سر از کار این جنازه منسوب به رضاشاه در نیاوردم زیرا آن قدر دروغ در فضای مجازی دیده‌ام که قصد ندارم تا وقتی یک ارگان رسمی و اداری اطلاعی در این باره بدهد، مطلبی را باور کنم. ضمن این که تا این لحظه مجبورم همه را نامعلوم بپندارم و منتظر بمانم تا خبر دقیقی بیاید. اما می‌خواهم نکته‌ای را به عنوان یک معلم تاریخ بگویم.

این نکته، گردش دیدگاه‌های تاریخی در ذهنیت یک جامعه مانند جامعه ماست. فکر کنید، باید زمینه و بستری آماده باشد تا وقتی بادی می‌وزد، موجی ایجاد شود، روی این بستر به حرکت درآید، تا لب ساحل برسد و متوقف شود و دوباره موجی دیگر که یکی از میان اینها طوفانی شود. اگر ذهنیت جامعه را یک دریا بدانیم، این امواج روی آن دریا، با طول موج های متفاوت حرکت می‌کند، نقش می‌آفریند، تلاطم ایجاد می‌کند... تا دوباره از جای دیگری موج آغاز شود و به نقطه توفانی برسد که شاید هم اگر مدیران جامعه عاقل باشند، اجازه ندهند به آن نقطه برسد و مشکل را حل کنند.

در این امواج، دیدگاه‌ها نسبت به تاریخ و مراحل آن مدام در حال تغییر است. افکاری است از هر دوره‌ای، که ممکن است در یکی از امواج محبوبیت پیدا کند و چیزی که منفور بوده، محبوب شود. مثلا از وقتی صفویه سقوط کرده، تا به امروز، چندین بار دیدگاه‌ها در باره صفویه عوض شده است. یک بار علیه آن و بار دیگر دفاع از آن. شریعتی صفویه را به لجن می‌کشید و حالا دو دهه است که از آن ستایش می‌شود. حتی از وقتی که حکومت کمونیستی شوروی از دست رفته، چند بار موج‌هایی علیه یا به دفاع از آن در ذهن جامعه روسیه پدید آمده و این که مثلا آرزو کرده‌اند کاش آن حکومت باز می‌گشت. این احساس البته فراز و فرود دارد و به رویدادهای جاری مربوط می‌شود.

تاریخ گذشته از نظر قضاوت، درگیر این موج‌های فکری است، حساسیت‌هایی که هر زمان بر می‌خیزد. یک بار درد هویت دارد، یک بار اقتصاد، یک بار توسعه سیاسی، یک بار اخلاقیات، یک بار مردم گرایی و مثلا شعارهای عدالت خواهانه. جامعه‌ای که مشکل اقتصاد دارد، مشکل بی‌نظمی، مشکل .... آرزوی بازگشت مدل خاصی را دارد. جامعه در ذهنیت تاریخی خود می‌گردد تا نمونه مشابهی را بیابد، هوادار آن شود و آرزوی بازگشت آن یا مشابه آن‌را داشته باشد. بسیاری از این موج‌ها می‌آید و می‌رود، بخشی از مردم را با خود می‌برد تا زمانی برسد که موج تندی بیاید و جامعه در مقابل آن بشکند یا طوفانی شود و تصمیماتی بگیرد که عاقلانه یا غیر عاقلانه، اوضاع را دگرگون کند.

وقتی جامعه مشکل اخلاقی دارد یا بی‌بند وباری، یا زیاده روی در آزادی‌های غیراخلاقی آن وقت به یاد دوران‌هایی می‌افتد که ... و اگر کسانی باشند که منادی آن ارزش‌ها باشند، مریدانی خواهند یافت.. و آن وقت، اگر حاضر به پرداخت هزینه باشند، ممکن است به جایی برسند.... داستان این جنازه، فارغ از دروغ پردازی‌هایی که در اطراف آن هست، محک جالبی برای این مساله است، بیشتر برای آنها که برنامه‌ریز و طراح امور اقتصاد و اخلاق و سیاست هستند، این که بدانند الان در کدام یک از مراحل پدید آمدن آن موج یا موج‌ها هستیم و فکری به حال کشور بکنند.
کد خبر 32627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =