مطالعه باستان‌شناسی و مرمت آبراه‌های قدیمی در عمارت عالی‌قاپو آغاز می‌شود

چمدان :  فریدون الله‌یاری مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان گفت: «این اقدام در راستای شناسایی مسیرهای آبرسانی به حوض میانی ایوان عالی‌قاپو و در جریان مرمت پشت‌بام‌ها صورت خواهد گرفت.

او افزود: «عملیات مرمت و استحکام‌بخشی پشت‌بام‌های ضلع شمالی عمارت عالی‌قاپو آغاز شده است.»

فریبا خطابخش مدیرپایگاه ثبت جهانی میدان امام‌(ره) نیز در این‌باره گفت: «عملیات مرمت پشت‌بام‌های ضلع شمالی عمارت عالی‌قاپو برای رفع پوسیدگی و مرمت سقف‌های چوبی پشت‌بام و سبک‌سازی و آواربرداری پشت‌بام‌های طبقه سوم و چهارم ضلع شمالی صورت می‌گیرد.»

به گزارش روابط‌عمومی پایگاه‌های ثبت جهانی استان اصفهان،او افزود: «این عملیات با اعتباری بالغ 800میلیون ریال از اعتبارات ملی پایگاه ثبت جهانی میدان امام(ره) تأمین شده است.»

در زمان شاه عباس دوم و در سال 1022 برای اینکه چشم‌انداز بهتری بر میدان وجود داشته باشد ایوان عالی‌قاپو و 18 ستون آن به همراه حوض مسی و تأسیسات آبرسانی آن از طبقات پایین به ایوان بنا اضافه شد.

کاخ عالی‌قاپو یکی از مهم‌ترین بناها و معماری‌های نفیس اصفهان است، این کاخ در واقع ورودی دولتخانه صفوی بوده است که در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبه‌روی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده است. ارتفاع آن 48 متر است و شش طبقه دارد که با راه‌پله‌های مارپیچ می‌توان به آن‌ها رسید.

کاخ‌موزه عالی‌قاپو در تاریخ 15 دی 1310به شماره 104 به ثبت ملی رسید. این عمارت که در مجموعه میدان امام قرار دارد به همراه مجموعه میدان امام در اردیبهشت ۱۳۵۸ به شماره ۱۱۵ به ‌عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.
کد خبر 32496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =