هنرمندان سمنانی از خانه تدین به مکانی دیگر منتقل می شوند

چمدان : محمد جهانشاهی با اشاره به قرارداد واگذاری خانه تدین به بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری و بهره برداری هدفمند، افزود: واگذاری بناهای تاریخی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از سیاست‌های کلان کشور و با هدف افزایش ارزش افزوده میراث فرهنگی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه روند واگذاری خانه تدین به سرمایه گذاری بخش خصوصی چهار سال طول کشیده است، اظهار داشت : از چند روز آینده روند واگذاری این بنا تکمیل می شود و هنرمندان صنایع دستی ساکن در این بنا به مکان توافقی منتقل می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با بیان اینکه این اداره کل تعهدی نسبت به دائمی بودن اسکان هنرمندان صنایع دستی در خانه تدین نداشته است، تاکید کرد: بنا به سیاست حمایتی، همچنان این هنرمندان مورد حمایت هستند و به مکان مناسب دیگری در شهر سمنان منتقل می شوند از سوی دیگر در تلاش هستیم هنرمندان فعلی ساکن در خانه تدین با همکاری لازم دیگر خانه های تاریخی یا در فضای مناسب دیگری به صورت رایگان و یا با هزینه کم اقامت یابند.

جهانشاهی تصریح کرد : هنرمندان صنایع دستی ساکن در خانه تدین به هیچ وجه بلاتکلیف نیستند و هر تغییری با هماهنگی خود آن ها انجام می شود، این مساله بین میراث فرهنگی و هنرمندان صنایع دستی جنبه درون خانوادگی دارد و حاشیه سازی در آن نیست.

وی با اشاره به سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی برای تبدیل خانه تدین سمنان به مرکزی خدماتی، اقامتی، پذیریرایی و فرهنگی، گفت: در طراحی و بهسازی این بنا، بخشی به فروشگاه صنایع دستی اختصاص یافته است که هنرمندان فعلی ساکن می توانند در آنجا فعالیت کنند همچنین با ساماندهی بناهای تاریخی و بهسازی از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی به معرفی بافت تاریخی شهر سمنان کمک می شود که نقش مهمی در رونق کار هنرمندان حوزه صنایع دستی هم خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با بیان اینکه این اداره کل در قبال این هنرمندان سیاست های حمایتی خود را ادامه می دهد، افزود: از سوی دیگر، سرمایه گذار بخش خصوصی باید به اجرای طرح خود بپردازد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی سمنان، جهانشاهی با اشاره به اینکه با تکمیل طرح احیای خانه تدین برای حدود ۴۰ نفر اشتغالزایی می شود، خاطرنشان کرد: در این طرح فروشگاهی در نظر گرفته شده که اولویت حضور هنرمندان برای معرفی هنر بومی استان در این بخش با فعالان صنایع دستی فعلی ساکن است.

وی با تاکید بر این که هرچه بافت تاریخی سمنان پویاتر باشد گردش مالی بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی بهتر خواهد بود، گفت: احیای خانه تدین ارتباط مستقیم با رونق فعالیت هنرمندان صنایع دستی دارد و مکمل هم هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به این که با احیای خانه تدین طی قراردادی بهره برداری از آن در ۱۴ سال به سرمایه گذار واگذار می شود، افزود: طرح احیای این بنا تا پایان ۹۷ تکمیل می شود.
کد خبر 32493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =