چمدان : علی‌اصغر مونسان پس از بازگشت به ایران از سفر ترکیه گفت:

  • برگزاری تورهای ترکیبی بین ایران و ترکیه یکی از موضوعات مورد بحث بود و قرار شد تا دو هفته آینده کمیته فنی ایران به ترکیه سفر کند و سایر برنامه‌ریزی‌ها مربوط به برگزاری این تورها را انجام دهد. همچنین برای اجرای هفته فرهنگی در ترکیه از سوی ایران و برعکس تاریخ مشخص شد.

  • بحث ساخت 10 هتل در ایران از سوی سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای از دیگر مسائلی بود که در این سفر مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که طی دو ماه آینده سرمایه‌گذاران و تورگردانان ترکیه‌ای سفری به ایران داشته باشند تا بتوانیم ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را به‌ آن‌ها معرفی کنیم.

  • قرار شد موضوعاتی که کمیته فنی در مورد آن‌ها تصمیم می‌گیرد در سفری که بنده دوباره برای شرکت در نمایشگاه امیت (EMIT) به ترکیه دارم به امضای بنده و وزیر گردشگری ترکیه برسد.

  • سالانه 2 میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه می‌روند اما تنها 400 هزار گردشگر ترک به ایران سفر می‌کند. به‌نظر می‌رسد در طرف ترکیه‌ای ما نیز عزمی برای افزایش میزان ورود گردشگران ترکیه‌ای به ایران شکل گرفته است و باید به تعادل نزدیک شویم.

  • در این سفر از وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه درخواست کردم که در ابتدای کار، برای اینکه این تجارت پا بگیرد، برای ورود صنایع‌دستی ایرانی به ترکیه عوارض اخذ نشود. او نیز قول داد که با وزیر اقتصاد ترکیه درباره این مسئله صحبت و نتیجه را به ما اعلام کند.

  • با توجه به اینکه زمان چندانی برای برنامه‌ریزی ومشارکت در سالروزی که برای مولانا به‌نام شب عروس در قونیه برگزار می‌شود، باقی نمانده است، پیشنهاد کردیم که در مراسم «شب عروس» شمس را معرفی کنند و سال آینده روز شمس در ایران و روز مولانا در قونیه را با مشارکت هم برگزار کنیم.

کد خبر 3248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =