چمدان : «ولی جهانی» معاون میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینکه ساماندهی و ثبت اشیاء موزه‌ رشت از سال گذشته آغاز شده گفت: در یکسال گذشته 1600 قلم از اشیاء موزه رشت ساماندهی و وارد نرم افزار جام شده است و در حال حاضر ساماندهی بیش از دو هزار قلم از اشیاء موزه رشت در دستور کار قرار گرفته که در این راستا تعدادی از فارغ التحصیلان رشته‌های باستان‌شناسی و مرمتاز سوی این اداره کل در حال انجام مراحل ثبت و ساماندهی این اشیاء هستند.

وی افزود: ساماندهی 2 هزار شی تاریخی در موزه رشت درحالی اتفاق بسیار ارزشمند و ارزنده‌ای برای میراث گیلان و موزه رشت است که امیدواریم تا پایان خردادماه سال جاری این اقدام به پایان برسد.

جهانی موزه رشت را از گنجینه‌های ارزشمند حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان و یکی از مراکز فرهنگی مورد استقبال گردشگران و شهروندان خواند و ادامه داد:در سال جاری از محل اعتبارات استانی و ملی بیش از 2000 قلم از اشیاء این موزه، ساماندهی و دارای شناسنامه هویت تاریخی می‌شوند. اشیایی که حاصل از کاوش های باستان شناسی ده ها محوطه باستانی گیلان هستند که پس از مراحل قانونی به این موزه منتقل شده اند.


معاون میراث فرهنگی استان گیلان همچنین تاکید کرد:قدیمی‌ترین داده فرهنگی موجود در موزه‌ی رشت دست‌افزارهای سنگی و استخوانی به‌دست آمده از محوطه‌ای باستانی در دیلمان است.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، وی از تهیه تصاویر دیجیتالی برای اشیاء مذکور خبر داد و افزود: ساماندهی، ثبت، طبقه‌بندی و تهیه‌ی شناسنامه برای این آثار از جمله اقداماتی است که در این موزه انجام خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه موزه رشت دارای دو بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی است اضافه کرد:علاوه بر این 2 هزار شی تاریخی فرهنگی که مراحل ساماندهیآن‌ها درحال انجام است، بیش از 9 هزار شیء دیگر در این موزه وجود دارد که ثبت و ساماندهی آن نیازمند اعتبارات جدید است.

جهانی خاطر نشان کرد: پیرو بازدید معاون میراث فرهنگی کشور، محمد حسن طالبیان، در اسفندماه سال گذشته از موزه رشت، قول همکاری در خصوص تامین اعتبار جهت ساماندهی مابقی اشیاء موزه از سوی او داده شد که در این زمینه طرح پیشنهادی ساماندهی 9000 قلم شیء دیگر موزه رشت در دستور کار قرار گرفته است و درصورت تامین اعتبارات این امر محقق خواهد شد.

گفتنی است که تاکنون بیش از 75 درصد اشیاء موزه رشت ساماندهی شده است.

جهانی به جلسات برگزار شده با اعضاءطرح راهبردی شورای موزه‌های گیلان در این خصوص اشاره کرد و گفت:در تلاشیم تا با نگاهی جمعی و هم افزایی بین بخشی، طی دو سال آینده کلیه‌ی اشیاء موزه‌ی رشت شناسنامه دار و طبقه بندی شوند.
کد خبر 31937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =