زمزمه‌های تعطیلی دائره المعارف بزرگ اسلامی | قطع همکاری با 50 نفر از کارکنان

چمدان :  چند سالی است که زمزمه‌های تعطیلی مرکز دایره المعارف اسلامی شنیده‌ می‌شود، آنچنان که محمود دعایی مدیرمسول روزنامه اطلاعات نیز در سخنرانی‌های خود از دولت خواسته بود تا به کمک این مرکز بشتابند اما اکنون این زمزمه‌های تعطیلی بیش از پیش شنیده می‌شود.

در چند روز گذشته، مطالبی در فضای مجازی منتشر شد که خبر از قطع همکاری مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی با 50 نفر از کارکنان خود می‌دهد و در این نوشته بیش از هرچیز صحبت از  سوء مدیریت در این مجموعه است. در یکی از این یادداشت‌ها آمده‌است:

«سوگنامه‌ای بر مرگ یک مرکز فرهنگی

گویی آنچه در کشور ما پایانی ندارد اخبار مرگ و میر است از مرگ آتش نشانان، سرنشینان کشتی و هواپیما و خودرو، نخبگان علمی، فرهنگی و هنری گرفته تا مرگ آثار تاریخی و طبیعی و...; و در یک کلام هر آنچه جایگزینی ندارد. اینک خبر از به کام مرگ فرو رفتن یک مرکز فرهنگی و پژوهشی بزرگ است، بزرگ چه در نام و چه در محتوا: دایره المعارف بزرگ اسلامی. مرکزی که محصول آن زینت بخش بسیاری از کتابخانه‌ها و موجب فخر و مباهات هر ایرانی فرهنگ دوست است امروز حال خوشی ندارد به کما رفته و هر لحظه بیم آن می‌رود که برای همیشه به آغوش بی‌بازگشت مرگ فرو رود. دلسوزانش نه تنها اجازه ندارند طبیب به بالینش بیاورند که یک به یک از ملاقاتش نیز محروم می‌شوند تا در غربت و تنهایی به دیار عدم روانه شود و بیش از پیش دل دوستارانش به درد آید. حال یاران دایره المعارف که به مانند خود او بی‌کس و تنها شده‌اند از دولتمردان وطن می‌خواهند تا فرصت اندکی باقیست بر بالین این پیکر نیمه جان گرانقدر که از بی‌توجهی، نادانی و سو مدیریت به چنین سرنوشتی دچار گشته بشتابند شاید که هنوز کور سوی امیدی باشد.»

همچنین برخی منابع عنوان کرده‌اند که  «در هفته‌ای که گذشت، پنجاه نفر از کارکنان مرکز دایر‌ة‌المعارف بزرگ اسلامی که برخی از آنان قریب 30 سال سابقه کار داشتند، نامه اخراج خود را دریافت کردند و این شایعه قوت گرفت که بزرگ‌ترین مرکز پژوهش علوم انسانی کشور در آستانه تعطیلی قرار دارد. در عین حال، خبر رسیده است که در جلسه‌ای با حضور سید کاظم موسوی بجنوردی، رییس مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی و معاونان و رؤسای دوایر این مرکز، کار به مجادله لفظی کشیده و آقای بجنوردی به سبب آنچه سوء مدیریت و ... خوانده می‌شود، مورد شماتت قرار گرفته است. فردای این جلسه پرتنش، سید صادق سجادی معاون پژوهشی مرکز که از جمله معترضان بود، از سمت خود عزل شد.»
کد خبر 31861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مسعود ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰
    مركز متين و بي حاشيه ي دائرة المعارف بزرگ اسلامي چندي است دچار حاشيه شده كه علت اصلي آن قطع بودجه ي دولتي ست. و در برنامه تعديل حاشيه ها در تمامي سازمانها به قدري معمول ست. روا نيست به مديريت و موسس ان مركز گرانقدر تازيد كه ايشان با تدبير و قلبي پذيراي حق در جهت تاسيس و گرداوري دانشمندان زمان خود برامدند . كارنامه اعمال اين مركز بي شك گوياي همه چيز ميباشد . من به عنوان يك دانشجوي دكترا كه دغدغه وطن ، اخلاق و علم دارم و همچنين از اثار و كتابخانه ان مركز استفاده ميكردم نميتوانم پذيراي هجمه به اين مركز در ابتدا و موسس و مدير آن كه فردي بسيار اخلاقي و همچنين دانشمندان گرانقدر ان مركز باشم . باشد كه شمع محفلشان روشن و پايدار باشد. در طوفان حوادث ريشه ها درختان تنومند را در زمين نگاه ميدارند .