کشف 22 گور بدون تدفین در لیارسنگ بن

چمدان : ولی جهانی سرپرست هیأت کاوش امروز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: فصل سوم از پژوهش‌های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ‌بن شیرچاک به‌صورت اضطراری و با هدف نجات‌بخشی این محوطه‌ی باستانی انجام شد.

او افزود: باستان‌شناسان در این فصل با کاوش در سه ترانشه در ابعاد مختلف به آثار ارزشمندی همزمان با اواسط دوره‌ اشکانی تا اوایل دوران ساسانی دست یافته‌اند.

جهانی گفت: این محوطه‌ باستانی که در نزدیکی روستای شیرچاک از توابع بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد در سال 1392 شناسایی شده و در سال 1393 با هدف تعیین عرصه و حریم، مورد گمانه‌زنی قرار گرفت.

این باستان شناس اظهار داشت: فصل دوم از این پژوهش‌ها در سال 1395 و با هدف نجات‌بخشی گورستان این مجموعه‌  باستانی با کاوش در 8 ترانشه به‌انجام رسید که ماحصل آن شناسایی 24 گور از انواع دخمه‌ای و چاله‌ای متعلق به ادوار اشکانی و ساسانی بود.

به گفته جهانی، سومین فصل از این کاوش‌ها نیز در حالی به‌انجام می‌رسد که تاکنون 22 گور از انواعی که در بالا به آن اشاره شد به همراه چاله‌هایی فاقد تدفین انسانی که دارای گونه‌های مختلفی از اشیاء سفالی است مورد شناسایی قرار گرفت.

سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی در این گورستان باستانی با اشاره به این که تاکنون و در مجموع سه فصل کاوش باستان‌شناختی در این محوطه‌ باستانی، 48 گور مورد شناسایی قرار گرفته است افزود:  مواد فرهنگی مختلفی اعم از انواع ظروف سفالی، زیورآلات از جنس مفرغ، شیشه و سنگ، جنگ‌افزارهای مختلف و بقایای بافت پارچه، چرم و چوب از این کاوش‌ها به‌دست آمده که مطالعات تکمیلی بر روی آن‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی از وضعیت فرهنگی، مذهبی و الگوی معیشتی ساکنان باستانی حوزه‌ی جغرافیایی البرز مرکزی در دوران تاریخی در اختیار قرار دهد.

او گفت : هم‌زمان با عملیات کاوش، مطالعات میان‌رشته‌ای متفاوتی از جمله استخوان‌شناسی جسمانی، ژنتیک باستان‌شناسی، باستان انگل‌شناسی، باستان گیاه‌شناسی، جانور باستان‌شناسی و زمین‌شناسی بر روی داده‌های حاصل از این کاوش در این محوطه‌ باستانی در حال انجام بوده و نتایج اولیه‌ آن به‌زودی منتشر خواهد شد.

فصل سوم از پژوهش‌های میدانی گورستان باستانی لیارسنگ‌بن شیرچاک با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
کد خبر 3179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =