چمدان : لوکا مالاشنیتشنکو ابتدا فکر کرد که مشتی تکه‌های آلومینیومی بی‌ارزش را پیدا کرده است. اما وقتی این نوجوان 13 ساله که شیفته باستان‌شناسی است همراه با مربی‌اش رالف اشوئن، خاک آن اشیای کوچک را پاک کردند دهانش از تعجب و شگفتی باز ماند زیرا آنها در آن زمین کشاورزی با یک فلزیاب ساده گنجینه‌ای مهم را کشف کرده بودند و بنابراین آن را به موسسه باستان‌شناسی مکلمبورگ- پومریان تحویل دادند. به‌این‌ترتیب، کارشناسان تایید کردند که آنها سکه‌های قدیمی هزارساله‌ای را یافته‌اند.به‌فاصله سه ماه، این بخش از زمین‌های جزیره روگن در کرانه دریای بالتیک علاوه‌بر 600 سکه نقره، انگشترها، گوشواره‌ها، دستبندها و جواهرات دیگری را استخراج کردند که همگی مربوط به پایان عصر وایکینگ‌ها است و به‌همین‌علت، باستان‌شناسان از آن به‌عنوان مهم‌ترین کاوش بالتیک جنوبی برای کشف سکه‌های دوره شاه «دندان آبی» یاد می‌کنند.

دندان آبی یا بلوتوث لقب هارالد اول دانمارک، شاه دلاور مسیحی است که در قرن دهم میلادی بخش‌های مختلف دانمارک را متحد کرد. احتمالا به‌دلیل داشتن یک دندان پوسیده یا شاید به‌دلیل علاقه‌اش به شاه‌توت یا برای رنگ‌کردن دندان‌هایش به‌رنگ آبی که برخی از جنگاوران شمالی آن عصر انجام می‌دادند او را دندان آبی یا بلوتوث می‌خواندند.هارالد دندان آبی، شاهی است که اداره دانمارک را از سنت وایکینگی به مذهب مسیحیت تغییر داد و پس‌ از آنکه پسرش او را از سلطنت خلع کرد به پومریان فرار کرد.

شرکت دانمارکی اریکسون در بزرگداشت نام این شاه که اتحاد کشور را موجب شد، فناوری متحدکردن دستگاه‌های الکترونیکی را استاندارد بلوتوث نامید.
کد خبر 31762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =