چگونگی شکل‌گیری و گسترش بخش اشیای هنری لوور

چمدان :  دوران در این سخنرانی که با حضور جمال اوبشو، رایزن فرهنگی سفارت فرانسه، جبرئیل نوکنده، رییس موزه ملی ایران و جمعی از موزه داران و علاقمندان موزه‌ها ایراد شد، به بازگویی روند شکل گیری بخش اشیای هنری موزه لوور پرداخت و گفت: طی قرن هجدهم میلادی، ایده شکل‌گیری موزه‌ای در پاریس که بتواند آثار برجسته مجموعه‌های سلطنتی را گردآوری و به هنرمندان و عامه مردم معرفی کند، شکل گرفت. ایده اولیه تشکیل موزه در کاخ لوور در سال 1768 مطرح شد اما در دوره سلطنت لوئی شانزدهم بود که فرصت‌هایی برای بازدید از انبار تاج و تخت سلطنتی به مدت چند روز در سال فراهم شد. در آن زمان، انبار اثاثیه تاج و تخت سلطنتی، واقع در میدان کنکورد، محل نگهداری وسایل و اشیای هنری برای آراستن اقامتگاه‌های سلطنتی بود.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران، دوران افزود: تولد و بازگشایی رسمی موزه در سال 1793 و پس از انقلاب کبیر روی داد. این موزه در آغاز شامل آثار نقاشی، ظروف مسی و مجسمه‌های کهن و مجموعه‌های سلطنتی بود که پایه سه بخش امروزی موزه (بخش نقاشی، بخش هنرهای تجسمی و بخش یونان، تمدن اتروسک و روم باستان) را تشکیل می‌دهد. در عین حال، تعداد زیادی از آثار هنری درجه یک اعم از مبل، مجموعه‌های مفرغی و مجموعه گلدان‌های سنگی جواهرنشان با نگین متعلق به لوئی چهاردهم، از انبار اثاثیه سلطنتی به این قسمت منتقل شدند.

رییس بخش اشیای هنری لوور ادامه داد: باقیمانده گنجینه‌های بزرگ کلیسای سن دونی و سن شاپل نیز خیلی زود به این مجموعه‌ها اضافه‌ شدند و موزه در نیمه اول قرن نوزده گسترش یافت. سپس در نتیجه تلاش شامپولین، با تشکیل موزه مصر در سال 1826 (در آینده: بخش مصر کهن) درب‌ها به روی تمدن مصر گشوده شد. به همین ترتیب در سال 1847 با تشکیل موزه امپراتوری آشور بخش شرق کهن تشکیل شد. از 1848 مجسمه‌های قرون وسطی، رنسانس و دوره مدرن در قالب اشیای آنتیک تعریف شدند؛ همچنین با تشکیل "موزه فرمانروایان" توسط ناپلئون سوم در سال 1852 اشیاء هنری بنیز از بخش مجسمه‌ها خارج شدند.

به گفته ژانیک دوران، در هسته مرکزی مجموعه‌های سلطنتی، به مدت دو قرن، مجموعه‌های بخش اشیای هنری نه تنها در تمامی زمینه‌های هنرهای تزئینی گسترش یافتند بلکه با اشیای متعلق به فرمانروایان فرانسوی غنی‌تر شدند: الماس‌های تاج و تخت در سال 1887؛ شاهکارهای اسباب و اثاثیه متعلق به قرن هجده یا حتی طلاکاری‌ها و چینی‌های قرن هجدهم، مبلمان و اشیاء امپراتوری اول، دوران بازگشت سلطنت و پادشاهی ژوئیه از جمله این آثار بودند. در سال 1993 مجموعه ناپلئون سوم نیز به این مجموعه‌ها اضافه می‌شود و تمامی اینها هستند که میان موزه‌های مختص اشیاء، به بخش اشیای هنری موزه لوور سیما و هویتی بسیار متمایز می‌بخشند.

عکس از سعید فلاح فر
کد خبر 31587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =