پلیس ایتالیا یک لوح سنگی قرن 17 که از ایران قاچاق شده بود را به ایران تحویل داد | فیلم لحظه تحویل لوح را ببینید

چمدان :  پليس ايتاليا يک لوح سنگي قديمي ايراني را که به طور غير قانوني به اين کشور قاچاق شده بود به مقامات کشورمان تحويل داد.

ژنرال فابريتسيو پارولي، فرمانده نيروي پليس کارابينيري حراست از ميراث فرهنگي ايتاليا در مراسمي اين لوح سنگي را که بر روي آن وفات نامه اي به زبان فارسي حکاکي شده به جهانبخش مظفري سفير کشورمان در رم رسما تحويل داد.

سفير ايران در ايتاليا گفت: در چهارچوب همکاري‌هاي خوب و سازنده‌اي که در همه زمينه‌ها با ايتاليا داريم، خوشبختانه رابطه بسيار خوب و صميمانه‌اي نيز با پليس ايتاليا به ويژه بخشي که مربوط به کشف آثار تاريخي و حراست از ميراث فرهنگي است داريم. پليس ايتاليا در گذشته نيز همکاري‌هاي سازنده‌اي با ما داشت و تحويل اين لوح سنگي به سفارت جمهوري اسلامي ايران نشان دهنده ادامه و تقويت اين همکاري‌ها است.

پليس ايتاليا 2 سال پيش نيز 30 قطعه از اشياء و آثار فرهنگي ايران را که متعلق به دوران قبل و پس از اسلام است و به طور غير قانوني از کشورمان خارج شده بود، تحويل سفارت ايران در رم داد.

ژنرال پارولي با بيان اين که اين لوح سنگي ايران متعلق به قرن هفدهم ميلادي است گفت: بازپس دادن اين لوح سنگي به جمهوري اسلامي ايران و امکان افزودن بخش ديگري از ميراث تاريخي و فرهنگي و اجتماعي آن کشور ،گواه ديگري از تقويت همکاري هاي مثمرثمر بين فرماندهي پليس حراست از ميراث فرهنگي ايتاليا و ايران است.
اين لوح سنگي به زودي به ايران بازگردانده خواهد شد.

پليس ايتاليا اين لوح سنگي را نزديک به 3 سال پيش در منطقه فروزينونه در نزديکي شهر رم در نزديکي کشف کرده بود. به گفته پليس ايتاليا، اين لوح سنگي از سوي برخي از افراد خلافکار ناشناس که مي خواستند از دستگيري بگريزند در ماه اوت سال 2015 در نزديکي گورستاني در شهرفروزينونه رها شده بود.

 

[video width="564" height="452" mp4="https://www.chamedanmag.com/oldwp/2018/04/2077914_361.mp4"][/video]
کد خبر 30934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =