چمدان :  پرتال جامع گردشگری این بار با آدرس visitiran.ir افتتاح و در طی نوروز توسط سازمان میراث فرهنگی و ریاست آن در بین مردم تبلیغ شد. با وجود تبلیغات فراوان، اطلاعات قرار گرفته روی این سایت، ناقص و پر از اشتباه است.

میزان نوشت: در حالی که ده‌ها سایت مشابه با قدرت نرم افزاری و سخت افزاری بیشتر در بخش خصوصی در حال فعالیت هستند، پرتال متعلق به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اطلاعات مربوط به محوطه‌های تحت اختیار و دستاوردهای این سازمان را نیز به اشتباه منعکس کرده است. اشتباهاتی که به نمونه‌هایی از آنها در ادامه خواهیم پرداخت.

تهران دو اثر ثبت جهانی دارد!

در بخش جاذبه‌های گردشگری تهران و ذیل عنوان آثار جهانی نام دو بنا وجود دارد. پرتال جامع گردشگری ایران در حالی برج آزادی را جزو بناهای جهانی ایران نام برده که این بنا در هیچ فهرست جهانی جای ندارد. همچنین مسئولیت ثبت جهانی بناها، محوطه‌های تاریخی و طبیعی و میراث ناملموس در کنوانسیون‌های یونسکو بر عهده سازمان میراث فرهنگی است، با این وجود سایت زیر مجموعه این سازمان، ابتدایی ترین اطلاعات را به غلط منتشر کرده است.

[caption id="attachment_30858" align="aligncenter" width="1100"] تصویر بخش آثار جهانی تهران در پرتال جامع گردشگری[/caption]

 

یزدی که اثر ثبت جهانی ندارد!

پرونده ثبت جهانی شهر یزد قدمتی حدود یک دهه در سازمان میراث فرهنگی دارد و سال گذشته پس از اما و اگرهای فراوان در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است. با وجود تلاش‌های گسترده برای ثبت جهانی یزد و تبلیغ این دستاورد توسط سازمان میراث فرهنگی، مسئولان پرتال جامع گردشگری این سازمان در بخش آثار جهانی یزد یکی از مهمترین پرونده‌های ثبتی ایران را فراموش کرده‌اند. همچنین یزد دارای دو باغ ثبت جهانی و قنات ثبت جهانی نیز است که در این بخش اثری از آنها دیده نمی‌شود.

[caption id="attachment_30859" align="aligncenter" width="1100"] تصویر بخش آثار جهانی یزد در پرتال جامع گردشگری[/caption]

 

چهلستون و فین هم ثبت جهانی نیست!

در بخش آثار ثبت جهانی استان اصفهان نیز خبری از دو باغ ثبت جهانی و دو قنات ثبت جهانی این استان نیست. 

چرا شوش را ثبت جهانی کردیم؟

سه سال از ثبت جهانی محوطه ارزشمند شوش در استان خوزستان می‌گذرد و هنوز جشن این رویداد برگزار نشده است. پرتال سازمان میراث فرهنگی نیز این محوطه ارزشمند را در فهرست آثار ثبت جهانی استان خوزستان لحاظ نکرده است.

  

خبری از باغ‌ها، قنات‌ها و کلیساهای ثبت جهانی نیست!

به طور کلی در پرتال جامع گردشگری سازمان میراث فرهنگی خبری از آثار تازه ثبت جهانی که همواره یکی از افتخارات اعلامی این سازمان بوده نیست. مجوعه باغ های ایرانی، مجموعه قنات های ایران و مجموعه کلیساهای آذربایجان در این سایت به عنوان آثار ثبت جهانی جایی ندارند.

معرفی مهمترین موزه ایران در کوتاه‌ترین حالت ممکن!

موزه ملی ایران به عنوان موزه مادر کشور، مهمترین موزه ایران است که هر گردشگر خارجی بازدید از آن را در برنامه خود قرار می‌دهند. با این وجود پرتال جامع گردشگری سازمان میراث فرهنگی این موزه را در مختصرترین حالت ممکن معرفی کرده است.

غلط‌های نگارشی و اطلاعاتی

در کنار کاستی‌ها و جا افتادن برخی از مهمترین آثار و جاذبه های کشور، اطلاعات وارد شده در این سایت نیز دارای اشتباهات بسیاری است. به طور مثال تنها در صفحه معرفی باغ موزه نگارستان جا افتادگی متن، جا افتادگی حرف و اطلاعات اشتباه بازدید مانند قیمت بلیت‌ها و امکانات این محوطه دیده می‌شود.

 

متن با ادبیات عامیانه!

موزه جواهرات ملی ایرانی یکی از ارزشمندترین موزه‌های کشور به جهت ارزش آثاری است که در آن نگهداری می‌شود. با این حال صفحه معرفی این موزه در پرتال جامع گردشگری ایران با ادبیات معرفی‌های دوستانه در شبکه‌های مجازی غیر رسمی نوشته شده است.

  

 

ایرادات اشاره شده در این گزارش حاصل مرور کوتاهی بر صفحات این سایت است و مطالب قرار گرفته در معرفی‌ها نیز صحت سنجی نشده است. پیش از این یک فعال رسانه‌ای صفحات مربوط به استان لرستان را بررسی و متوجه ده‌ها اشتباه در معرفی این استان شده بود.

تلاش چهارساله و افتتاح چندباره

مسعود سلطانی فر رییس وقت سازمان میراث فرهنگی در سال 93 در هشتمین نمایشگاه گردشگری فاز نخست پرتال جامع گردشگری را افتتاح کرد. این سایت با آدرس توریسم ایران tourismiran.ir مدتی در دسترس بود و قرار بود فازهای بعدی آن نیز افتتاح شود. آن زمان اعلام شد که در فاز اول این پرتال اطلاعات 9 هزار بنگاه گردشگری و 3 هزار جاذبه گردشگری روی این سایت قرار گرفته شده است. همان زمان نیز این سایت اطلاعات مناسبی برای ارائه نداشت و صدها رقیب بهتر از پرتال جامع گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال فعالیت بودند. این پرتال پس از مدتی به دست فراموشی سپرده شد. در زمان ریاست زهرا احمدی پور تلاش ها برای راه اندازی دوباره این سایت آغاز شد، تلاش هایی که نتیجه ای در بر نداشت و پرتال آغاز به کار نکرد. با روی کار آمدن علی اصغر مونسان در سازمان میراث فرهنگی آدرس توریسم ایران از دسترس خارج شد و آبان ماه سال گذشته مونسان خبر از راه اندازی پرتال جامع گردشگری داد. 15 اسفند ماه سال گذشته پرتال جامع گردشگری ایران با ادرس visitiran.ir با حضور معاون اول ریاست جمهوری افتتاح شد. پرتالی که طی نوروز در تمام صحبت های تلویزیونی و خبری رییس سازمان میراث فرهنگی تبلیغ می شد. سایتی که قرار بود مخاطب خارجی داشته باشد حالا تنها با زبان فارسی و به طور ناقص برای بار چندم افتتاح شده است.

[caption id="attachment_30872" align="aligncenter" width="600"] 23 بهمن 93 افتتاح فاز نخست پرتال جامع گردشگری[/caption]

 

[caption id="attachment_30873" align="aligncenter" width="457"] 15 اسفند 96 افتتاح پرتال جامع گردشگری[/caption]

 

ادعای توزیع سفر با یک سایت

طی سال‌های گذشته هر چند موضوع ایجاد پرتال جامع گردشگری همواره مطرح بوده اما علی اصغر مونسان نخستین رییسی است که این پرتال رو جزو دستاوردهای خود اعلام می کند. در حالی که پرتال جامع گردشگری سازمان میراث فرهنگی فاقد اطلاعات صحیح و امکانات مناسب برای راهنمایی گردشگران است، رییس سازمان میراث فرهنگی در نشست خبری اخیر خود ضمن رد کردن مشکلات این سایت از ثبت 6 میلیون بازدید برای این سایت خبر داد و مدعی شد با این ایجاد این سایت توزیع سفر در مقاصد مختلف کشور رخ داده است. توزیع سفر بین مقاصد مختلف یکی از مهمترین سیاست های سالهای گذشته سازمان میراث فرهنگی است که با وجود تب ایرانگردی در بین نسل های جدید، هنوز نتیجه چشمگیری نداشته و محتواهای این سایت نیز تنها تکرار تبلیغ مقاصد شناخته شده سفر در کشور است.

پرتال جامع گردشگری ایران متعلق به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با وجود ایرادات فراوان تلاشی برای نقص های تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران به ویژه در بین گردشگران خارجی است. (تلاشی که در بخش انگلیسی می تواند مرجع مورد اطمینانی برای گردشگران خارجی باشد.گردشگران خارجی جزیی ترین اطلاعات را از کتاب های معرفی خارجی و اپ های معروف گوشی های همراه دریافت می کنند و وجود یک پرتال جامع در ایران، می تواند به آنها در پیدا کردن خدمات و جاذبه ها کمک کند.) اما در این زمینه هنوز تلاشی آغاز نشده و نتیجه ای نیز در بر نداشته است. پرتال جامع گردشگری هنوز فاقد بخش انگلیسی زبان است و بخش فارسی نیز با توجه به ایرادات متعدد هنوز امکان استفاده برای مردم را ندارد و از سوی دیگر این سایت صدها رقیب پر قدرت تر و بروز تر در فضای مجازی دارد.

تکمیلی: پس از انتشار گزارش از اشتباهات فاحش پرتال جامع گردشگری، سازمان میراث فرهنگی اقدام به اصلاح آن کرد.
کد خبر 30854

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =