نمایش کتاب‌های داستانی کودک در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران

چمدان :  روز دوم آوریل برابر با ۱۳ فروردین سالروز تولد هانس کریستین آندرسن نویسنده، نمایشنامه نویس و شاعر ملی نامدار دانمارکی است و به منظور ارج نهادن به کوشش های او در خلق آثار داستانی ارزنده کودکان، این روز را به عنوان روز جهانی کتاب کودک نامگذاری کرده اند.

گفتنی است کتاب های داستانی به نمایش درآمده در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران نیز از آثار هانس کریستیان آندرسن پدر افسانه های نو و با عناوین باغ بهشت، دخترک دریا، ملکه برف ها و دوشیزه یخ ها از گنجینه این موزه است که بین سال های ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۲ در ایران ترجمه، تصویرگری و به چاپ رسیده است.

اندرسن با آمیختن قصه های عامیانه با تخیل خود، ۱۶۸ افسانه نو نوشته و داستان‌هایش به ۱۵۰ زبان ترجمه شده ‌است و همچنان میلیون‌ها نسخه از این داستان ها در سراسر جهان چاپ می‌شود. برای آندرسن کاغذ وسیله ای برای بیان تخیلاتش بود. او بر روی کاغذ می نوشت و بر روی آن طراحی می کرد و تصاویر شگفت انگیزی را با برش بر روی کاغذ به وجود می آورد. او این کاغذ برش ها را برای سرگرم کردن دوستان و کودکانشان می ساخت و با قصه های شگفت انگیزش همراه می کرد.

یادآور می شود پیشنهاد نامگذاری روزی با نام "روز جهانی کتاب کودک" در سال ۱۹۶۷ میلادی از سوی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان مطرح شد تا بدین وسیله فعالیت های دفتر بین المللی کتاب برای کودکان و نوجوانان در سراسر جهان افزایش یابد. در این روز توسط دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان مراسم باشکوهی به مناسبت بزرگداشت مقام کتاب کودک و ادبیات کودک و نوجوان در کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود. شورای کتاب کودک ایران، تاکنون ۲ مرتبه، نخست در سال ۱۳۵۵ و بار دوم در سال ۱۳۷۲ از سوی دفتر بین المللی کتاب این وظیفه را به عهده گرفته است.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند از ساعت ۹ تا ۱۸ به موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.
کد خبر 30389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =