گشتی در باکو؛ از آتشگاه زرتشتیان هند تا کاخ سلاطین سلسله شروانشاهان | اینجا تاریخ قدم می‌زند

از طریق مرزهای زمینی و هوایی سفر کردن به این کشور زیبا که در کرانه غربی دریای خزر قرار دارد امکان‌پذیر است. برای سفر زمینی می‌توانید از تورها یا اتوبوس‌های بین‌المللی استفاده کنید. اما اگر اهل ماجراجویی هستید و دوست دارید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید می‌توانید با وسیله نقلیه شخصی به جمهوری آذربایجان بروید. فراموش نکنید پیش‌از این‌کار حتما خودروی خودتان کاپوتاژ کنید. برای این‌کار باید به دفاتر گمرکی یا دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی شهرتان سر بزنید.

مدارک مورد نیاز برای کاپوتاژ خودروی شخصی

 • شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه (برگ سبز)
 • سند و فاکتور فروش خودرو (سند کارخانه)
 • کارت ماشین
 • گواهینامه
 • بیمه‌نامه
 • گذرنامه
 • عکس ۴×۳ برای گواهینامه بین‌المللی

استفاده از اپلیکیشن‌های نقشه و موقعیت‌یاب

برای‌اینکه مطمئن شوید مسیر را درست می‌روید چند اپلیکیشن نقشه و موقعیت‌یاب در تلفن‌همراهتان داشته باشید. بهترین این برنامک‌ها، ویز (Waze) است که با جزییات دقیق مسیر را به‌شما نشان می‌دهد. اما اپلیکیشن مجیک‌ارث (MagicEarth) و حتی گوگل‌مپ (GoogleMap) کارایی بالایی در جهت‌یابی دارند. به‌ویژه درمورد گوگل‌مپ شما می‌توانید پیش‌از عبور از مرز، نسخه آفلاین نقشه شهر باکو را روی تلفن‌همراهتان بارگذاری کنید.

دو اپلیکیشن برای گردشگران ایرانی

اپلیکیشنی برای سفرهای خارجی درخدمت مسافران داخلی

به‌این‌ترتیب، اگر پس‌از عبور از مرز اینترنت سیم‌کارت شما قطع شد می‌توانید از نقشه آفلاین برای موقعیت‌یابی ازطریق جی‌پی‌اس بهره ببرید. برای حفظ ایمنی خودتان و تمام سرنشینان خودرو، حتما تلفن‌همراه را در موقعیت ثابتی در جهت مناسب با زاویه دیدتان قرار دهید و سیستم‌ صوتی برنامک موقعیت‌یابی را هم فعال کنید تا تمرکزتان هنگام رانندگی در جاده از بین نرود.

 • نسخه اندرویید ویز را از اینجا بارگذاری کنید
 • نسخه iOS ویز را از اینجا بارگذاری کنید
   

از جلفا تا نخجوان ؛ پل آهنی ۱۰۳ ساله روی ارس

باکو 

باکو، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور آذربایجان است که در ساحل جنوبی شبه‌جزیره آب‌شوران در امتداد خلیج باکو قرار دارد و با جمعیت ۲ میلیون و ۳۷۴هزار نفر به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر کرانه دریای خزر و بزرگ‌ترین شهر منطقه قفقاز شناخته می‌شود. به‌دلیل‌اینکه این شهر در ۲۸ متری پایین‌تر از سطح دریا قرار دارد عنوان کم‌ارتفاع‌ترین پایتخت ملی در جهان را از آن خود کرده است.

باکو مرکز علمی‌ فرهنگی‌ صنعتی آذربایجان است و از آنجا که شهری زنده و در تمام ساعات شبانه‌روز پویا است معمولا از آن به‌عنوان یکی از بهترین مقصدهای گردشگری شب‌های شهری یاد می‌شود. یکی از نقاط دیدنی این شهر بافت تاریخی آن است که کنار کاخ شِروانشاهان و برج دختر از سال ۲۰۰۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. اگر به شهر باکو می‌روید سوای بازدید از بافت امروزی آن و گردش در مراکز خرید، از بافت قدیمی این شهر و بناهای تاریخی شهرستان‌های توابع پایتخت جمهوری آذربایجان هم دیدن کنید. زیرا این آثار، بخشی از هویت مناطق اطراف دریای خزر به‌شمار می‌روند و داستان سرزمین‌هایی را حکایت می‌کنند که زمانی در قلمرو ایران تاریخی بوده‌اند.
 

چشم‌اندازی از آسمانخراش‌های 190 متری بافت امروزی شهر باکو | به‌دلیل شکل ظاهری، این آسمانخراش‌ها به برج‌های شعله معروف‌اند

 

بافت تاریخی باکو

بافت تاریخی باکو که به آن بافت قدیمی یا ارگ قدیمی هم گفته می‌شود کهن‌ترین منطقه پایتخت آذربایجان است که هرچند همچنان مسکونی است و حدود ۳هزار نفر جمعیت دارد اما به‌دلیل‌آنکه با دیوارهایی احاطه شده از گزند مدرنیته دور مانده و اصالتش را در وضعیت بسیار خوبی حفظ کرده است. ارگ قدیم باکو به‌عنوان اولین منطقه‌ای که در جمهوری آذربایجان به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافته است شناخته می‌شود.

قدمت بافت تاریخی شهر باکو به قرن دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هرچند برخی پژوهشگران تاریخ ساخته‌شدن آن را تا قرن هفتم میلادی عقب می‌برند. باوجوداین، بسیاری از برج‌ها، دیوارها و دژهای این شهر بین سده‌های ۱۱ و ۱۲ میلادی ساخته شده‌اند و بناهایی چون برج دختر یا برج مادیان (Maiden Tower)، کاروانسرای مولتانی (Multani Caravanserai)، کاخ شروانشاهان (Palace of the Shirvanshahs) و کاروانسرای بخارا (Bukhara Caravanserai) مربوط به سده‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی هستند.

سال ۱۸۰۶ درطول جنگ‌های ایران و روسیه، وقتی باکو به دست ارتش امپراتوری تزارها افتاد، میزبان ۵۰۰ خانوار و ۷۰۷ مغازه بود و جمعیتش به ۷هزار نفر می‌رسید.

در گذشته، ارگ قدیم باکو به چند محله تقسیم می‌شد که نام‌های بیشترشان برگرفته از مسجدی بود که در آن قرار داشت که از آن‌جمله می‌توان به محله مسجد جامع، محله مسجد شال و محله مسجد محمدیار اشاره کرد.

بعضی از نقاط دیدنی جمهوری آذربایجان 

کاروانسرای مولتانی | این کاروانسرا که در بافت تاریخی باکو قرار دارد در قرن چهاردهم میلادی بنا شده است اما به‌دلیل‌اینکه درطول زمان تقریبا تمام آن تخریب شده بود در دوره حاکمیت اتحادجماهیر شوروی بین‌ سال‌های 1973 تا 1974 به‌طور کامل بازسازی شد. گفته می‌شود بازرگانان و زرتشتیانی که از هند برای تجارت و زیارت از آتشگاه باکو به این منطقه می‌آمدند در این کاروانسرا به‌عنوان توقف‌گاه استفاده می‌کردند. این کاروانسرا همانند تمام کاروانسراهای ایرانی از حیاطی مدور ساخته شده که دورتادور آن را ساختمان‌هایی به شکل حجره احاطه کرده‌اند. امروزه، کاروانسرای مولتانی به رستوران و محلی دنج برای صرف غذاهای لذیذ آذربایجانی تبدیل شده است. از نمونه‌های مشابه کاروانسراهایی که به رستوران تغییر کاربری داده‌اند می‌توان به کاروانسرای تاریخی میبد در استان یزد اشاره کرد
 

آتشگاه باکو| این معبد قلعه‌مانند در شهرستان سوراخانی از توابع شهر باکو قرار دارد و درطول حیاتش به‌عنوان معبد هندوها، سیک‌ها و زرتشتیان استفاده شده است. آتشگاه باکو بین سده‌های 17 و 18 میلادی بنا شده و اواخر قرن نوزدهم احتمالا به‌دلیل کاهش جمعیت هندی‌های این منطقه، متروکه شده است. این مجموعه در سال 1975 در دوران حاکمیت اتحادجماهیر شوروی به موزه تبدیل شد. امروزه تعداد بازدیدکنندگان از این موزه و بنای تاریخی سالانه به بیش‌از 15 هزار نفر می‌رسد
 

قلعه‌مربع یا قلعه مَردَکن| این قلعه تاریخی یکی از قابل‌توجه‌ترین قلعه‌های شهرستان مردکن از توابع باکو به‌شمار می‌رود. اَخستان‌ اول، پسر منوچهر سوم یا منوچهر کبیر، پادشاه سلسله شروانشاهان، اوایل قرن 12 میلادی و پس‌از پیروزی دربرابر نیروهای دشمن، این قلعه را بنا کرد. قلعه مَردَکن که به‌شکل مربع است به پنج لایه تقسیم می‌شود و ارتفاع برج آن به 22 متر می‌رسد. 108 چاه خالی در حیاط وجود دارد که از آنها به‌عنوان انبار ذخیره آذوقه استفاده می‌شد. چاهی به عمق 25 متر هم که در ورودی قلعه قرار گرفته، آب مورد نیاز این بنا را تامین می‌کرد.
 

برج مدور یا دژ شیخ| براساس اسناد موجود، فرآیند ساخته‌شدن این برج که در شهرستان مردکن از توابع باکو قرار دارد در سال 1232 و در زمان حکومت فریبرز سوم، پادشاه سلسله شروانشاهان به‌اتمام رسیده است. ارتفاع برج مدور به 16 متر می‌رسد و دژی در ابعاد 25 در 25 متر آن را احاطه کرده است که ارتفاع دیوارهای آن به 7 متر می‌رسد و در گوشه هر دیوار برج‌های دیده‌بانی قرار گرفته‌اند.
 

برج دختر یا برج مادیان| این بنای تاریخی که مربوط به قرن دوازدهم میلادی است در بافت تاریخی شهر باکو قرار دارد و همراه با کاخ شروانشاهان که قدمت به آن قرن پانزدهم میلادی بازمی‌گردد گروه تاریحی بناهایی را تشکیل می‌دهد که با آغاز قرن 21 میلادی به فهرست میراث تاریخی یونسکو راه یافتند. هرچند این برج در قرن 12 میلادی ساخته شده اما برپایه برخی منابع علمی، برج دختر بهترین نمونه از آثار دوره زرتشتی و معماری پیش‌ازاسلام در ایران تاریخی است. برای مثال، کاوش‌های باستان‌شناختی داوود آخوندوف نشان می‌دهد که این برج در گذشته آتشکده‌ای بوده که هفت خروجی آتش در راس آن قرار داشته است. زرتشتیان معتقدند که هفت مرحله یا هفت آسمان برای رسیدن به عرش وجود دارد. بررسی‌ها داوود آخوندوف و حسن حسنوف، قدمت این آتشکده را که بعدها به برج دختر تبدیل شد، سده‌های هفتم و هشتم پیش‌ازمیلاد تخمین می‌زنند. به‌همین‌دلیل درطول نوروز هرشب در بالاترین نقطه این برج منقلی بزرگ از آتش برپا و برنامه‌هایی پیرامون آن برگزار می‌شود. پس اگر در روزهای عید نوروز به باکو سفر کردید از جشن برج دختر بازدید کنید.
 

کاخ شروانشاهان| در قرن پانزدهم میلادی، پس‌ازآنکه ابراهیم اول، شاه سلسله شروانشاهان پایتخت خودش را از شهر شِماخی که به‌سبب زلزله ویرانگری نابود شده بود به باکو منتقل کرد، این کاخ را ساخت. سلسله شروانشاهان در سده 9 میلادی تاسیس و در سده 16 میلادی به‌دست شاه طهماسب اول صفوی منقرض شد. کاخ شروانشاهان که در بافت تاریخی باکو قرار دارد و از سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد از بخش‌های عمارت اصلی، دیوانخانه، مسجد و مناره شاه، آرامگاه سید یحی باکویی (صوفی دراویش خلوتیان) دروازه شرقی، دروازه سلطان مراد و حمامخانه تشکیل شده است.

کد خبر 29827

برچسب‌ها