ساعات کار موزه‌ها در ایام نوروز اعلام شد | آخرین تصمیم درباره نرخ بازدید از موزه‌ها

چمدان : مدیرکل موزه ها و اموال فرهنگی تاریخی با اعلام این خبر گفت: بر اساس بخشنامه صادره از سوی این اداره کل روز سه شنبه 29 اسفند ماه موزه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی تا ساعت 15 و اول فروردین 1397 تمامی مراکز اعلام شده باز خواهند بود.

به گفته محمد رضا کارگر در صورتی‌که موزه‌ها یا مجموعه‌های فرهنگی‌تاریخی امکان اجرای برنامه‌های فرهنگی متناسب با تحویل سال داشته باشند، افزایش ساعت کاری مجموعه‌ها بر اساس صلاحدید و نظر مدیران‌کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ‌موزه‌های تهران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه افزایش ساعات کاری یاد شده در ایام نوروز با توجه به ظرفیت بازدید و صلاح دید مدیران کل استان‌ها، مدیران موزه‌ها و کاخ موزه‌های تهران بلامانع است افزود: هزینه ورودی موزه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی تحت پوشش در ایام نوروز تغییر نخواهد داشت و این اماکن موظفند نسبت به نصب هزینه ورودی در محل مناسب ر و در معرض دید بازدیدکنندگان اقدام کنند.

کارگر در خصوص تعطیلی روز 13 فروردین اظهار داشت:  موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در ۱۳ فروردین ۹۷ نیز باز خواهند بود و باید مدیران مجموعه‌های دارای باغ تاریخی و محوطه‌های سبز با برنامه‌ریزی از برگزاری مراسم سنتی سیزدهم فررودین در این محوطه‌ها جلوگیری کنند.

مدیرکل موزها همچنین از درخواست این اداره کل از همه‌ موزه‌های تحت پوشش سازمان میراث‌فرهنگی مبنی بر توزیع بروشور و کاتالوگ و لوح فشرده دو زبانه،  نمایش فیلم کوتاه از موزه و آثار تاریخی استان در مدت زمانِ تقریبی ۱۵ دقیقه خبر داد و گفت:‌ بر اساس بخشنامه ارسالی موزه‌ها موظف به نصب زیرنویس و تابلوهای دوزبانه برای معرفی اشیاء و اماکن و بناهای تاریخی‌فرهنگی شده‌اند.

کارگر با تاکید لزوم استفاده از توان گروه‌های مردم‌نهاد و دوستداران میراث‌فرهنگی برای راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه‌ها یا محوطه‌ها، اعلام کرد: مدیران موزه‌ها و اماکن تاریخی از بکارگیری نیروهای غیر متخصص در امر راهنمایی بازدیدکنندگان منع شده‌اند.

وی افزود: از مدیران موزه‌ها و اماکن تاریخی فرهنگی خواسته شده است تا از پذیرش هرگونه تقاضای فیلمبرداری و عکسبرداری از موزه‌ها و اماکن فرهنگی- تاریخی در ایام نوروز به غیر از گروه‌های خبری و برنامه‌های مناسبتی زنده صدا و سیما مرتبط با نوروز خودداری کنند.

مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی راه اندازی  باجه‌های بلیت‌فروشی در نقاط مختلف شهرهای‌ پربازدیدکننده به‌منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت ازسوی بازدیدکنندگان را از دیگر موارد درخواستی اعلام کرد.
کد خبر 29530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =