چمدان : علی اسدی، سرپرست گروه باستان شناسی تنب پرگان جناح یکشنبه با اعلام این خبر گفت: در بررسی سطحی از این محوطه علاوه بر آثار معماری و سفال از دوره های تاریخی، برخی نمونه های ابزار سنگی، مشابه نمونه های به دست آمده از دوره باکون الف در فارس نیز شناسایی شد.
به گفته این باستان شناس، با توجه به این که تاکنون در این بخش از شهرستان بستک و ناحیه جناح محوطه ای با این قدمت و آثار فرهنگی شناسایی نشده، کشف این محوطه بسیار حائز اهمیت است زیرا منطقه ای که آثار در آن شناسایی شده به خط مستقیم کمتر از 30 کیلومتر با خلیج فارس فاصله دارد.

او با بیان این نکته که فصل سوم کاوش تنب پرگان جناح با هدف شناخت بهتر کارکرد این بنا از نیمه بهمن ماه آغاز شد، گفت: هدف از فصل سوم کاوش باستان شناسی تنب پرگان شناسایی شکل دقیق معماری وکارکرد ساختمان مدور قرار گرفته بر سطح تپه و همچنین حفاظت و نگهداری بهتر این اثر است.
اسدی با استناد به نتایج به دست آمده از روند کاوش تاکنون گفت: به نظر می رسد که بازسازی فرضی صورت گرفته از بنا که در پایان فصل دوم انجام شده بود، نزدیک به واقعیت بوده و بر روی فضای مرکزی بنا، گنبدی مدور قرار داشته است.به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به گفته وی، این نتیجه با توجه به آشکار شدن جرز های بیشتری در بخش مرکزی بنا مشخص شده و بر اساس همین بازسازی به جز گنبد مرکزی ، رواقی سرتاسری نیز در اطراف آن وجود داشته است.

او در ادامه افزود: یک حصار خشتی مدور نیز کل ساختار مدور را فرا می گرفته که دارای چهار نیم برج در جهات اصلی بوده و در نهایت تمامی مجموعه با یک خندق در اطراف آن محافظت می شده است.

این باستان شناس ساختمان مدور تنب پرگان را، بر اساس شواهد موجود نمونه ای ویژه از ابتکارات معماری دوره ساسانی در پسکرانه های شمالی خلیج فارس دانست و گفت: مشخص نیست که معماران بنا طرح آن را با الهام از چه سازه پیشینی ایجاد کرده اند، چون تاکنون پلان مشابهی برای آن در معماری این دوره سراغ نداریم.

او افزود: ممکن است طرح بنا، ابتکاری نو و زاییده ذهن معماران محلی برای ساخت بنایی با کارکرد ویژه بوده باشد.کمک یک نیکوکار برای ایجاد حفاظ
سرپرست گروه باستان شناسی تنب پرگان گغت: در نتیجه مشاوره با گروه های متخصص حفاظت بنا، در پایان فصل دوم با هزینه و کمک منصور عباسی، نیکوکار شهر پوششی حفاظتی بر روی بخش کاوش شده تنب پرگان ایجاد شده و این بنا به شکل بسیار خوبی از باران های سیل آسا و دیگر عوامل جوی مورد حفاظت قرار گرفته است.

اسدی ابراز امیدوای کرد: بخشهای نویافته این بنا پس از پایان فصل سوم کاوش نیز مورد حفاظت قرار گیرد.

او افزود: به زودی یک تیم حرفه ای مرمتگر برای استحکام بخشی و تثبیت معماری بنای تنب پرگان عملیات حفاظت و مرمت سازه سنگی بنا را آغاز خواهند کرد .

مجوز فصل سوم کاوش تنب پرگان جناح توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.
کد خبر 26276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =