مقایسه کامل قبرس شمالی و قبرس جنوبی + تفاوت‌ها و معایب

جمهوری قبرس یک کشور جزیره‌ای‌ست که در مدیترانه شرقی واقع شده است. این کشور از اواخر امپراطوری عثمانی تنش‌هایی را بهخود دید تا این‌که سرانجام در سال ۱۹۷۴ به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم شد.

با این حال، پس از این همه مدت، هنوز هم بدبینی‌های سیاسی و سؤتفاهم‌های مختلف بین این دو بخش وجود دارد. اما این موضوع مانع از محبوبیت این جزیره در بین گردشگران نشده است، زیرا در تمام نقاط قبرس، امنیت کامل برقرار است.

شاید موقع انتخاب قبرس به عنوان مقصد سفر، این سوال برایتان پیش بیاید که قبرس شمالی و جنوبی چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ در نگاه اول بسیاری فکر میکنن این دو منطقه چندان متفاوت نیستند و تفاوتشان فقط در حد جغرافیاست، درصورتی که قبرس شمالی و جنوبی، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. بنابراین در این نوشته، میخواهیم مقایسه‌ای کامل بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی انجام دهیم تا شناخت بهتری نسبت به این دو منطقه پیدا کنید.

مقایسه مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی

اولین و مهم‌ترین تفاوت بین مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی، تفاوت قومی و نژادی آن‌هاست. مردم قبرس شمالی اصالتاً ترک هستند و این بخش از قبرس با ترکیه مرز دریایی دارد. اما مردم قبرس جنوبی، اصالتی یونانی و اروپایی دارند. در ادامه به برخی از اصلی‌ترین تفاوت‌های مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی می‌پردازیم.

مقایسه زبان مردم قبرس شمالی و قبرس جنوبی

ترکی و یونانی، دو زبان رسمی در جزیره قبرس هستند. همانطور که انتظار می‌رود زبان مردم قبرس شمالی عموماً ترکی است. تمام نام‌های خیابان‌ها و رسانه‌های آن نیز به همین زبان خوانده و نوشته می‌شود. همچنین زبان رسمی مردم جنوب این جزیره، یونانی است. اما این بدان معنا نیست که هیچ یک از مردم این نواحی به زبان‌های دیگر جزیره تسلط ندارند؛ بلکه درصد قابل توجهی از مردم قبرس، هم زبان ترکی و هم یونانی را متوجه می‌شوند.

خوب است بدانید که اگر به هیچ یک از این دو زبان تسلط ندارید، جای نگرانی نیست. زیرا بسیاری از مردم قبرس شمالی و جنوبی می‌توانند به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند. دلیل این موضوع این است که این جزیره مدت زیادی مستعمره انگلستان بوده است، همچنین رفت و آمد زیاد گردشگران نیز پایه‌های زبان انگلیسی را در قبرس قوی کرده است.

به طور کلی بر اساس آمار سال‌های گذشته، حدود ۷۷ درصد از مردم قبرس به زبان یونانی و ۱۸ درصد از آن‌ها به زبان ترکی صحبت می‌کنند، ۵ درصد مابقی نیز به سایر زبان‌ها تسلط دارند که روسی زبان‌ها درصد مهمی از آن‌ها را تشکیل می‌دهند. علاوه بر تمام این‌ها، اگر از جای جای قبرس دیدن کنید، حتما افرادی را خواهید دید که با زبان ارمنی یا عربی نیز صحبت می‌کنند.

مقایسه کامل قبرس شمالی و قبرس جنوبی + تفاوت‌ها و معایب

زبان مردم قبرس جنوبی، یونانی است و در قبرس شمالی، مردم ترک زبان هستند

مقایسه فرهنگ قبرس شمالی و قبرس جنوبی

همانطور که می‌دانید پیوند عمیقی بین زبان و فرهنگ وجود دارد، به همین دلیل قبرس شمالی علاوه بر زبان، گرایش شدیدی به فرهنگ ترکی دارد. از برپایی مراسم ماه رمضان گرفته تا مراسم عروسی و تولد در قبرس شمالی در چهارچوب رسوم ترکیه است. اصلی‌ترین فرهنگی که گردشگران در سفر به قبرس شمالی متوجه آن شده‌اند، فرهنگ مهمان‌نوازی مردم این ناحیه است که البته این مورد در قبرس جنوبی نیز به مقدار کمتری دیده می‌شود.

فرهنگ مردم قبرس جنوبی برخلاف فرهنگ مردم قبرس شمالی از کشورهای شرقی و آسیایی فاصله دارد و به آداب و رسوم یونان و سایر کشورهای اروپایی نزدیک است. مردم قبرس جنوبی کمی بیشتر از مردم قبرس شمالی به صنعت فشن، مد و فرهنگ مدرن گرایش دارند. همچنین تفاوت مذهب نیز موجب گوناگونی‌های فرهنگی مختلفی شده است.

مقایسه پرچم قبرس شمالی و جنوبی

اگر جای رنگ‌های سفید و قرمز پرچم ترکیه را عوض کنید، پرچم قبرس شمالی را خواهید دید. یک نسخه از این پرچم ۵ هکتار وسعت دارد که در حال حاضر بزرگ‌ترین پرچم جهان است و از فضا دیده می‌شود. بر خلاف پرچم قبرس شمالی، در پرچم قبرس جنوبی هیچ رنگ قرمزی به کار نرفته است و به پرچم سایر کشورها شباهت چندانی ندارد. این پرچم تصویری کامل از جزیره قبرس را نشان می‌دهد که در بالای دو خوشه گندم قرار دارد و به یک نماد برای اتحاد و صلح بین ساکنان یونانی و ترک این جزیره شناخته می‌شود.

مقایسه کامل قبرس شمالی و قبرس جنوبی + تفاوت‌ها و معایب

پرچم قبرس جنوبی و قبرس شمالی

مقایسه فرهنگ غذایی قبرس شمالی و جنوبی

اگر بخواهیم در یک جمله فرهنگ غذایی قبرس شمالی و جنوبی را خلاصه کنیم، هر دوی آن‌ها از فرهنگ غذایی مدیترانه‌ای تبعیت می‌کنند؛ اما غذای قبرس شمالی کمی بیشتر از غذای قبرس جنوبی به طبخ خاورمیانه و ترکیه نزدیک است.

همچنین بیشتر غذاهای سنتی قبرس جنوبی به طعم‌های یونانی شباهت دارند. به گفته بسیاری از گردشگران، حلومی خوش طعم‌ترین غذا در قبرس است که هم در نواحی خاورمیانه و هم در کشورهای مختلف اروپایی شهرت دارد.

مقایسه کامل قبرس شمالی و قبرس جنوبی + تفاوت‌ها و معایب

حلومی، پرطرفدارترین غذای قبرس

مقایسه دین و مذهب در قبرس شمالی و قبرس جنوبی

تفاوت در ادیان، یکی از مهم ترین بخش های تفاوت در قبرس شمالی و جنوبی را شامل می‌شود. اگر بخواهیم به ساده‌ترین عبارت، دین شمال قبرس را با دین جنوب قبرس مقایسه کنیم، باید بدانیم که اکثریت مردم قبرس شمالی مسلمان و اکثریت مردم قبرس جنوبی مسیحی هستند.

دین قبرس نیز از دو کشور یونان و ترکیه وارد این منطقه شده است. طبق آمار، بیش از ۷۰ درصد مردم قبرس، پیرو مذهب ارتدوکس یونانی، ارمنی، کاتولیک و پروتستان هستند و آمار مسلمانان، کل این جزیره به بیش از ۲۵ درصد می‌رسد. همچنین ادیان یهودی، هندوئی و ... نیز در نقاط مختلف قبرس وجود دارند که جمعیت آن‌ها کمتر از ۲ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد.

مقایسه جغرافیای قبرس شمالی و قبرس جنوبی

تفاوت جغرافیایی با وجود اینکه اندک است، باز هم می‌تواند تأثیرات گوناگون و بسیاری بر جنبه‌های مختلف آن کشور بگذارد. در ادامه به برخی از تفاوت‌های جغرافیایی قبرس شمالی و جنوبی می‌پردازیم.

مقایسه وسعت قبرس شمالی و جنوبی

شاید عبارت قبرس شمالی و جنوبی این تصور را در ذهن شما شکل دهد که وسعت این دو بخش یکسان است، اما چنین نیست. قبرس جنوبی تا حد قابل توجهی نسبت به قبرس شمالی وسیع‌تر است. به طوری که قسمت قبرس شمالی حدود ۳۳۵۵ کیلومتر مربع و قبرس جنوبی حدود ۹۲۵۱ کیلومتر مربع وسعت دارد. این تفاوت وسعت در قبرس شمالی و قبرس جنوبی یکی از دلایلی است که بخش جنوبی این کشور جاذبه‌های گردشگری بیشتری دارد.

مقایسه جاذبههای گردشگری قبرس شمالی و جنوبی

سالانه بیش از ۴ میلیون توریست به دلیل سواحل شنی زیبا، آفتاب دلپذیر و آب‌های مدیترانه‌ای، با تورهای مسافرتی قبرس، از این مناطق دیدن می‌کنند. اولین تفاوت قبرس شمالی و جنوبی در این است که بیشتر این گردشگران به قبرس جنوبی تمایل دارند و تنها ۱۰ درصد از آن‌ها به سمت قبرس شمالی روانه می‌شوند.

شاید این موضوع با توجه به ارزان‌تر بودن قیمت تورهای مسافرتی و سایر قیمت‌ها در قبرس شمالی، کمی عجیب به نظر برسد. اما واقعیت این است که مراکز تفریحی و گردشگری بیشتری در قبرس جنوبی وجود دارد. هم قبرس شمالی و هم قبرس جنوبی شامل مراکز تاریخی گوناگونی هستند که از جاذبه‌های اصلی آن ‌دو به شمار می‌رود.

مقایسه کامل قبرس شمالی و قبرس جنوبی + تفاوت‌ها و معایب

عکسی از سواحل زیبای قبرس شمالی

مقایسه آب و هوای قبرس شمالی و قبرس جنوبی

پر واضح است که آب و هوای قبرس مدیترانه‌ای است. تابستان‌های این جزیره گرم و خشک و زمستان‌هایش معتدل و بارانی است. شمال قبرس به جزیره خورشید شهرت دارد، زیرا این منطقه یکی از گرم‌ترین نقاط مدیترانه‌ است که روزهای آفتابی بسیاری دارد و از قبرس جنوبی گرم‌تر است. با این حال، تفاوت چندان زیادی بین اقلیم قبرس شمالی و جنوبی وجود ندارد؛ به طوری که تفریحات ساحلی در تمام بخش‌های قبرس جریان دارد.

مقایسه رسمیت قبرس شمالی و قبرس جنوبی

از آن‌جایی که جداسازی قبرس شمالی از جزیره قبرس طی اقدام غیر قانونی ترکیه انجام شده است، به طور کلی قبرس شمالی رسمیت چندانی ندارد؛ برای مثال، در بسیاری از منابع بخش ترک نشین، قبرس را «قبرس شمالی» می‌نامند، در حالی که به بخش یونانی نشین قبرس جنوبی «سرزمین اصلی» می‌گویند. خوب است بدانید ترکیه تنها کشوری است که قبرس شمالی را به رسمیت می‌شناسد.

مقایسه ارز و هزینه‌ ‌های زندگی در قبرس شمالی و جنوبی

شاید تا کنون متوجه شده باشید که تقریبا همه چیز در قبرس شمالی از ترکیه، و همه چیز در قبرس جنوبی از یونان و سایر اروپا تأثیر پذیرفته است. این موضوع در مورد واحد ارزی نیز صدق می‌کند. واحد پولی مردم قبرس شمالی، لیر ترکیه است. در حالی که مردم قبرس جنوبی در خرید و فروش خود از یورو استفاده می‌کنند. این موضوع تأثیرات بسیاری در قیمت زندگی در این دو بخش جزیره قبرس داشته است. به طوری که قبرس شمالی همیشه مقصد ارزان‌تری برای زندگی و هزینه‌ها شناخته می‌شود. همچنین آمار فقر در قبرس شمالی کمی بیشتر از قبرس جنوبی است.

سخن آخر

در قرن میلادی پیشین، قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد که به دلیل غیر قانونی بودن این امر، قبرس شمالی رسمیت چندانی ندارد. با این حال حتی اگر مرزی هم بین دو بخش وجود نداشت، تفاوت‌های دین، فرهنگ و زبان موجب به وجود آمدن یک مرز نامرئی و محکم بین این دو می‌شد.

در مقایسه قبرس شمالی و جنوبی انواع تفاوت‌ها به چشم می‌خورد که تفاوت‌های فرهنگی و قومی از همه قابل توجه‌تر است. در این متن سعی شد قبرس شمالی و جنوبی را از جهات مختلف مقایسه کنیم تا علاوه بر آشنایی بیشتر، در تصمیم‌گیری برای سفر به این جزیره زیبا دقت بیشتری داشته باشید.

کد خبر 249884