۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۰
چطور ویزای کانادا بگیریم؟

برای دریافت ویزای کانادا علاوه بر جمع‌آوری مدارک، نیاز است که از مرحله دریافت وقت سفارت کانادا و پیکاپ ویزای کانادا هم عبور کنید. مهم‌ترین مرحله جمع‌آوری مدارک است که نقش زیادی در ویزا شدن یا ریجکت شدن متقاضیان دارد.

کشور کانادا همواره در لیست محبوب‌ترین کشورهای مهاجرتی قرار دارد. این کشور به واسطه موقعیت‌های شغلی فراوان، سطح علمی بالای دانشگاه‌ها، ایجاد شرایط ایده‌آل برای افراد مهاجر و جاذبه‌های توریستی فراوان خود، از هر جهت گزینه مناسبی برای مهاجرت به شمار می‌رود. فرهنگ خاص این کشور باعث شده تا مهاجران به هیچ وجه در آن احساس یک شهروند درجه دوم را نداشته باشند. همین موضوع، کشور کانادا را محبوب‌تر از کشورهای پیشرفته اروپایی برای افراد علاقه‌مند به مهاجرت تبدیل کرده است.

با وجود شرایط بسیار مناسب کشور کانادا برای مهاجرت، اغلب علاقه‌مندان به این کشور به دلیل عدم اطلاع از روند دریافت ویزا، وقت سفارت و شرایط پیکاپ ویزای کانادا، این هدف را بسیار دور از دسترس می‌دانند! در حالی که اگر قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید، تنها چند مرحله تا رسیدن به این کشور فاصله خواهید داشت! در این مقاله مراحل و شرایط مهاجرت به این کشور را به شما شرح می‌دهیم.

مرحله اول: انتخاب نوع ویزا

پیش از هر چیزی، لازم است تا نوع ویزای مورد نظر خود به کشور کانادا را مشخص کنید. تعیین نوع مهاجرت تمام مراحل و شرایط مورد نیاز را تعیین کرده و شما را در مسیر حرکت درست قرار خواهد داد. در حال حاضر انواع ویزای کانادا به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود. این موارد عبارت‌اند از:

ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که هدف شما از مهاجرت به کانادا ادامه تحصیل باشد، ویزای تحصیلی گزینه مناسب برای شما خواهد بود. این ویزا با پذیرش در یکی از دانشگاه‌ها، کالج‌ها یا مدارس این کشور به شخص متقاضی ارائه می‌شود. در حال حاضر کشور کانادا ویزای تحصیلی خود را به دو دسته دانش‌آموزی و دانشجویی تقسیم‌بندی کرده است.

ویزای دانش‌آموزی برای افراد زیر ۱۸ سال صادر شده و برای طی کردن مراحل و دریافت آن به حدود سه ماه زمان نیاز خواهید داشت. در صورت دریافت این ویزا، طبق قوانین کشور کانادا یک نفر به عنوان سرپرست نیز باید شما را همراهی کند. ویزای دانشجویی کانادا نیز برای واجدین شرایط و افراد پذیرفته شده در یکی از دانشگاه‌های کانادا در نظر گرفته می‌شود. این نوع ویزا نیازمند مدارکی مثل نامه پذیرش تحصیلی، مدرک تحصیلی در مقطع قبلی، اثبات تمکن مالی و همچنین مدرک زبان معتبر (بسته به دانشگاه پذیرنده) است.

ویزای توریستی کانادا

در صورتی که به دنبال مهاجرت به کانادا با روش‌هایی به غیر از ادامه تحصیل یا اشتغال در این کشور باشید، گزینه ویزای توریستی پیش روی شما خواهد بود. ویزای توریستی کانادا نیز در نوع خود به سه دسته یک‌بار ورود یا سینگل (Single) و چند بار ورود یا مولتیپل (Multiple) و سوپر ویزا تقسیم‌بندی می‌شود.

ویزای سینگل برای شما امکان یک بار ورود به خاک کانادا را فراهم خواهد کرد؛ اما در صورتی که قصد ورود و خروج چند باره به این کشور را داشته باشید، ویزای مولتیپل می‌تواند گزینه مناسب برای شما باشد. با استفاده از این ویزا در هر بار ورود به کانادا، تا شش ماه می‌توانید در این کشور سکونت داشته باشید. گزینه سوم که با نام سوپر ویزا شناخته می‌شود، مخصوص کسانی است که فرزندان یا نوه‌های آن‌ها در کانادا سکونت دارند. این ویزا در حالت عادی به صورت ۱۰ساله صادر شده و با هر بار ورود از طریق آن، تا دو سال امکان اقامت در کانادا را خواهید داشت.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که کسب ویزای مهاجرتی به کانادا، شرط کافی برای ورود به خاک این کشور نیست. در واقع پس از صدور ویزای توریستی لازم است تا توضیحات لازم را به افسر مهاجرت خود در خصوص دلایل سفر به این کشور ارائه کنید. در غیر این صورت، ویزای شما باطل خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که با توجه به عدم وجود سفارت کانادا در کشور ایران، برای گرفتن وقت سفارت کانادا و سایر مراحل ویزای کانادا نیازمند مراجعه به یک کشور واسط هستید. پس از انتخاب نوع ویزا برای مهاجرت به کانادا، نوبت به آماده‌سازی مدارک مورد نیاز خواهد رسید.

ویزای توریستی کانادا

ویزای کاری کانادا

این نوع ویزا برای افراد متقاضی اشتغال در کانادا در نظر گرفته شده است. ممکن است شرایط دریافت ویزای کاری کانادا بسته به محل اشتغال فرد متفاوت باشد؛ با این حال این کشور یک سری از شرایط عمومی را برای دریافت ویزای کاری در نظر گرفته است. داشتن حداقل مدرک دیپلم، سابقه کاری مرتبط، مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۵ (یا مدارک معتبر معادل) و همچنین محدودیت سنی حداکثر ۵۰ سال برخی از این شرایط به شمار می‌روند.

علاوه بر موارد ذکر شده، این کشور افراد متقاضی را بر اساس یک سری از معیارهای تعیین شده، امتیازبندی می‌کند. برای مهاجرت کاری به کانادا در مرحله اول نیازمند ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن خواهید بود. در صورت کسب این امتیاز، به مرحله دوم پذیرش راه خواهید یافت. امتیاز مورد نیاز برای پذیرش این مرحله به صورت دقیق و قطعی مشخص نشده و هر سال با توجه به متقاضیان تغییر می‌یابد.

ویزای کاری کانادا به شش دسته اصلی شامل ویزای خوداشتغالی، ویزای پیشنهاد کاری یا جاب آفر (Job Offer)، ویزای کار پس از اتمام تحصیلات (PGWP)، برنامه مهاجرت فدرال (Federal)، انتقال درون شرکتی (ICT) و همچنین مهاجرت استانی (PNP) تقسیم می‌شود. هر یک از این شش دسته، شرایط خاص خود را دارند. لازم به ذکر است که از میان موارد ذکر شده محدودیت سنی شامل ویزای کاری درون شرکتی نمی‌شود.

مرحله دوم: جمع‌آوری مدارک

برای مهاجرت به کانادا بسته به ویزای مورد نظرتان نیازمند جمع‌آوری مدارک خاصی خواهید بود. در حالت کلی این موارد در این سه دسته اصلی جای می‌گیرند:

  • مدارک هویتی: مدارک هویتی اصلی‌ترین گزینه در میان مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا است. این مدارک شامل تمام مواردی می‌شود که هویت شما به عنوان یک فرد متقاضی برای مهاجرت را تأیید می‌کند. پاسپورت، مدارک معتبر برای اثبات تأهل (در صورت نیاز) و سرپرستی فرزندان و موارد مشابه دیگر، در این دسته قرار می‌گیرند.

  • مدارک مالی: برای هر کدام از انواع مختلف ویزای کانادا نیاز است که مدارک مالی مبنی بر تمکن مالی خود ارائه کنید. مبلغ این تمکن به تعداد اعضای خانواده و اعضای تحت سرپرستی، زمانی که در کانادا حضور دارید و نوع ویزای شما بستگی خواهد داشت.

  • سایر مدارک مورد نیاز: علاوه بر مدارک مالی و هویتی، برخی دیگر از مدارک نیز بسته به نوع ویزای درخواستی شما مورد نیاز خواهند بود. به عنوان مثال مدرک تحصیلی، مدرک زبان و ... جزو مدارکی هستند که در ویزای تحصیلی از شخص متقاضی درخواست می‌شوند.

در حالت کلی مدارک دقیق مورد نیاز شما بستگی به نوع ویزای انتخابی دارد. با انتخاب نوع ویزا، به‌سادگی می‌توانید از مدارک مورد نیاز برای دریافت آن به صورت دقیق اطلاع پیدا کنید. پس از این مرحله، نوبت به گرفتن وقت سفارت کانادا و محاسبه هزینه‌های مربوط به آن خواهد رسید.

مرحله سوم: دریافت وقت سفارت کانادا

پس از تعیین نوع ویزا و جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای آن، می‌توانید اقدامات مربوط به گرفتن وقت سفارت کانادا را آغاز کنید. برای دریافت وقت سفارت کانادا لازم است تا مدارک خود را از طریق دارالترجمه‌های رسمی، ترجمه کرده و سپس محل انگشت‌نگاری خود را انتخاب کنید. با توجه به این که کشور کانادا در ایران سفارتی ندارد، باید از کشورهای همسایه که سفارت کانادا در آن‌ها فعال است، برای انگشت‌نگاری کمک بگیرید. در انتخاب سفارت می‌توانید به معیارهایی نظیر زمان پاسخگویی، هزینه سفر به کشور و فاصله شهر تعیین شده با محل زندگی خود توجه کنید.

سپس نوبت به پرداخت هزینه‌های رایج خواهد رسید. روند دریافت وقت سفارت کانادا و اخذ ویزای این کشور دارای برخی هزینه‌های آشکار و پنهان نظیر هزینه اپلای دانشگاهی، هزینه بلیت سفر به کشور مورد نظر برای حضور در سفارت، هزینه بررسی درخواست و سایر موارد دیگر است. توصیه می‌کنیم در این مرحله حتماً از کارشناسان اخذ ویزا مشاوره بگیرید.

دریافت وقت سفارت کانادا


مرحله چهارم: پیکاپ ویزا کانادا

یکی از مراحلی که متقاضیان مهاجرت به کانادا برای دریافت ویزا پیش رو دارند، پیکاپ ویزا است. این مرحله پس از دریافت ویزا و به منظور الصاق ویزا در پاسپورت اجرا می‌شود. شما می‌توانید به جای مراجعه حضوری به کشور واسط، پاسپورت خود را با کمک نمایندگان رسمی به سفارت کانادا در کشور مدنظرتان ارسال کنید. پاسپورت شما پس از الصاق لیبل ویزا، به آدرس شما پست خواهد شد. استفاده از گزینه پیکاپ ویزا یک راه‌حل مناسب برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های رفت و آمد به کشور واسط است.

سخن آخر: یک میان‌بر پیشنهادی!

در این مقاله چهار مرحله اصلی برای مهاجرت به کانادا را به شما معرفی کردیم. با پیروی از این مراحل، به سادگی می‌توانید به رؤیای زندگی در کشور جذاب و ایده‌آل کانادا دست یابید. اما انجام همه این مراحل به‌تنهایی و بدون داشتن تجربه قبلی، بسیار دشوار خواهد بود. از همین رو توصیه می‌کنیم با انتخاب یک آژانس مسافرتی مناسب، از تمام سختی‌های اخذ ویزا عبور کرده و مسیری میان‌بر به سمت کشور کانادا داشته باشید!

در میان انواع آژانس‌های فعال در این زمینه، آژانس مسافرتی سالیان سفر با سال‌ها تجربه موفق در زمینه اخذ انواع ویزای تحصیلی و توریستی کانادا، یک گزینه مناسب برای متقاضیان سفر به این کشور به شمار می‌رود. برای ارتباط با مشاوران سالیان سفر و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره ۰۲۱۲۲۰۲۰۱۸۸ تماس بگیرید یا از طریق وب‌سایت ircanada.ir با سایر خدمات این مجموعه آشنا شوید.

کد خبر 249870