۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا، یکی از کشورهای مهاجرپذیر است. در سال ۲۰۱۹ حدود ۴۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی برای ادامه تحصیل وارد این کشور شدند.

زیرساخت‌های مناسب، سیستم آموزشی با کیفیت، دانشگاه‌های معتبر و... همه باعث شده‌اند تا کشور کانادا به عنوان یکی از بهترین کشورهای مقصد برای دانشجویان شناخته شود. اما ورود به دانشگاه‌های این کشور هم با سختی‌های خود همراه است، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با رشته پزشکی و محدودیت‌ سنی در این رشته بیشتر آشنا کنیم.

شرایط تحصیل پزشکی در کانادا

ادامه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های کانادا، متقاضی بسیاری پیدا کرده است. هرساله عده بسیاری از دانشجویان به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی این کشور درخواست پذیرش خود را ارسال می‌کنند. با توجه به مقاله منتشر شده در رابطه با تحصیل پزشکی در کانادا: ادامه تحصیل در این رشته شامل چهار دوره متفاوت(علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارورزی بالینی و کارآموزی بالینی) خواهد بود. در دو سال ابتدایی رشته پزشکی دانشجویان با دروس تئوری آشنا می‌شوند، سپس بعد از دو سال باید در یک آزمون شرکت کنند تا صلاحیت آن‌ها برای ادامه تحصیل در این رشته تایید شود. در صورت قبولی می‌توانند وارد دوره‌های فیزیوپاتولوژی(دوره یک سال) و کارآموزی بالینی(دوره دو ساله) شوند. اگر دانشجو قصد اخذ تخصص داشته باشد می‌تواند بعد از این دوره‌ها نسبت به اخذ تخصص خود اقدام کند. کار در محیط بیمارستان و کارهای عملی مربوط به این رشته، در دوره‌ی دو سال دوم رشته پزشکی استجمعیت افراد سالمند و میانسال کشور کانادا رو به افزایش است به همین دلیل دولت کانادا نیاز شدیدی به نیروی پزشکی دارد. البته برای ادامه تحصیل، کار و زندگی آن‌ها هم زیرساخت‌های بسیار مناسبی را ایجاد کرده است، به طوریکه بعد از اتمام تحصیلات شرایط زندگی و کاری فرد طوری رقم می‌خورد که ترجیح می‌دهد برای ادامه زندگی در این کشور بماند. شرایط اقتصادی با ثبات، شرایط رفاهی و ... در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. میزان حقوق در رشته پزشکی در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بسیار متفاوت است. طبق آمار رسمی این کشور، میزان تقاضای ادامه تحصیل در رشته پزشکی کشور کانادا در سال‌های آینده افزایش شدیدی پیدا می‌کند. میزان درآمد در رشته پزشکی به محل سکونت، به نوع رشته و بستگی دارد

روش اپلای پزشکی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شاید نحوه اپلای تحصیلی دانشجویان در رشته پزشکی دانشگاه‌های کانادا هم برای شما سوال باشد. دانشجویان اگر بخواهند برای اپلای تحصیلی این رشته اقدام کنند باید چه کارهایی انجام دهند؟

· ابتدا دانشجو باید مدرک لیسانس خود را در رشته علوم پایه چون زیست، شیمی و... اخذ کند. سپس با داشتن این مدرک می‌تواند نسبت به ثبت نام در مقطع پزشکی اقدام کند.

· زبان انگلیسی و تسلط به آن برای دانشجویان رشته پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع دانشجو باید برای ادامه تحصیل در این رشته مدرک تافل با نمره ۷۹ از ۱۰۰، مدرک آیلتس با نمره ۷ داشته باشد. البته دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه‌های فرانسوی زبان ادامه تحصیل دهند باید مدرک B۲ یا C۲ زبان فرانسوی را داشته باشند.

· دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل باید مجوز دانشجویی معتبری داشته باشند.

· افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند باید بتوانند در آزمون‌های MCAT یا CASPer نمره مورد نظر را کسب کنند. این آزمون‌ها مختص دانشجویان پزشکی می‌باشد، برخی از دانشگاه‌ها به هر دو مدرک این آزمون نیاز دارند.

· دانشجو باید علاوه بر این شرایط مدارک لازم را به همراه داشته باشد. ازجمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع پزشکی داشتن SOP معتبر و قوی، مدارک شناسایی فرد اعم از شناسنامه و پاسپورت، داشتن توصیه نامه، ریزنمرات قبلی به همراه آخرین مدرک تحصیلی اشاره کرد.

· تمام مدارک ارائه شده به دانشگاه باید به صورت رسمی ترجمه شود.

اما آزمون‌های مختص رشته پزشکی(MCAT یا CASPer ) چگونه هستند؟ در این آزمون چه سوالاتی از دانشجو پرسیده می‌شود؟

· MCAT : این آزمون مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، نوشتن و... را در دانشجو مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون استاندارد و چهار گزینه‌ای است و تمام سوالات آن بر اساس مفاهیم علمی و اصول پیش‌نیاز مطالعه پزشکی طراحی شده است. ساختار این آزمون MCAT دارای چهار بخش علوم زیستی، استدلال کلامی، علوم فیزیکی و Writing Sample  است. در سه بخش اول(علوم زیستی، استدلال کلامی، علوم فیزیکی) تمامی سوالات به صورت چهار گزینه‌ای هستند و نمرات سوالات این بخش بین ۱ تا ۱۵ متغیر می‌باشد. بخش نهایی این آزمون هم دارای دو مقاله است و نمره آن بین J تا T متغیر خواهد بود. زمان این آزمون حدود چهار ساعت و نیم است و هزینه آن برای دانشجویان ایرانی ۳۲۵ دلار به علاوه ۱۲۰ دلار هزینه اضافه است. این هزینه‌ها در صورتی که دانشجو آزمون را لغو کند قابل استرداد نخواهد بود.

· CASPer : این آزمون شامل ۱۲ بخش است که در ۹۰ دقیقه برگزار میشود. هشت بخش این آزمون به صورت ویدئو و چهار بخش دیگر آن به صورت کلمه برگزار می‌شود. سوالات این آزمون ممکن است پزشکی یا غیرپزشکی باشند. هر دانشجو بین‌المللی برای شرکت در این آزمون باید ۳۹۹ دلار هزینه آن را پرداخت کند. این هزینه در هر دانشگاهی کمی متفاوت است.  

شرط سنی تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های کشور کانادا

اگر به دنبال ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا هستید، قطعا از قوانین مربوط به رشته تحصیلی مورد نظرتان آگاهی دارید. برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه‌های کشور کانادا نباید سن شما بیش از ۳۰ سال باشد. در اینصورت درخواست پذیرش تحصیلی شما رد خواهد شد. محدودیت سنی فرد با صدور ویزا رابطه مستقیم دارد، بسیاری از دانشجویان تنها به دلیل محدودیت سنی نتوانسته‌اند وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. برای ادامه تحصیل در کالج‌های این کشور باید زیر ۲۲ سال سن داشته باشید، برای ورود به مقطع کارشناسی هم دانشجو باید حداکثر ۲۵ سال سن داشته باشد.

شرط سنی تنها برای اخذ اقامت تحصیلی مد نظر است، در صورت اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری و... سن مطرح نیست.

شرایط تحصیل دانش آموزان در کانادا

با توجه به مقاله منتشر شده با موضوع تحصیل در کانادا زیر ۱۸ سال: به طور کلی سیستم آموزشی کشور کانادا دارای دو بخش خصوصی و دولتی است. دانش‌آموزان در این سیستم باید در مقاطع ابتدایی، دبیرستان، کالج و دانشگاه ادامه تحصیل بدهند. تمامی دروس در ایالت‌های کشور کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسوی تدریس می‌شوند. انتخاب مدرسه و استان به عهده دانش‌آموز و والدین آن است.
شرایط تحصیل در کانادا زیر ۱۸ سال تقریبا همانند سایر کشورهای جهان است. اگر به دنبال اخذ پذیرش برای فرزند خود هستید، در سن ۱۰ سالگی برای ادامه تحصیل فرزندتان در کشور کانادا اقدام کنید. در این سن دولت کانادا به راحتی ویزای تحصیلی می‌دهد.


شرایط تحصیل در کانادا برای افراد زیر ۱۸ سال بسیار متفاوت است. افراد زیر ۱۸ سال باید با یکی از والدین خود برای ادامه تحصیل به کشور کانادا سفر کنند یا می‌توانند یک قیم که سن آن بالای ۱۸ سال است را به عنوان سرپرست خود در کشور کانادا معرفی کنند. به طور کلی دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل در مدارس کانادا با سه گزینه روبه‌رو هستند:

· در کشور کانادا دارای یک سرپرست باشند.

· در homestay سکونت کنند.

· در مدارس شبانه‌روزی ادامه تحصیل دهند.

برای اخذ اقامت تحصیلی دانش‌آموزان به مدارکی نیاز دارند که در صورت تکمیل بودن آن‌ها، می‌توانند نسبت به اخذ اقامت اقدام کنند. این مدارک اپلای تحصیلی عبارتنداز:

· اختیار نامه انگلیسی یا فرانسوی با امضای والدین

· شناسنامه، پاسپورت به همراه چند قطعه عکس

· آدرس، شماره تلفن و مشخصات کامل والدین در کشور مبدا

· اسناد و مدارک قانونی امضا شده از طرف سرپرست دانش‌آموز در کشور مقصد

· مدارک تحصیلی ترجمه شده دانش‌آموز در دو سال اخیر

کلام آخر

اگر به فکر ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور کانادا هستید لازم است که از قوانین آن هم آگاهی داشته باشید. هرکدام از دانشگاه‌های این کشور قوانین خاص خود را دارند، از این رو بهتر است قبل از هرگونه اقدامی به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید و از شرایط و ضوابط آن آگاه شوید.
در این مقاله سعی کردیم تا در رابطه با رشته پزشکی، محدودیت سنی آن و... اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. یکی از مزایای ادامه تحصیل در رشته پزشکی این کشور با توجه به مقاله ویزای دانشجویی کانادا ۲۰۲۲، کار دانشجویی است. دانشجویان در کانادا برای تامین هزینه‌های زندگی خود اجازه کار دارند. البته افرادی که ویزای تحصیلی دارند اجازه کار پاره وقت تنها برای ۲۰ ساعت در هفته را دارند.
دانش آموزان دوران دبیرستان در صورت داشتن استادی پرمیت اجازه کار به صورت پاره وقت را خواهند داشت. دانشجویان دوره دکتری هم در صورت کار روی پروژه تحقیقاتی در شرکت‌ها اجازه کار پاره وقت نخواهند داشت. همراهان فرد متقاضی با دریافت ویزای کار کانادا امکان کار تمام وقت و نامحدود در کانادا را دارند.

کد خبر 249833

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =