۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
تله کابین های شگفت انگیز آسیا

در این مطلب به معرفی کوتاهی از تله کابین های شگفت انگیزی که در آسیا ساخته شده اند پرداخته شده است.

تله کابین شاندونگ، چین، کوه تای

مسیرهای تله کابین در این سایت میراث جهانی یونسکو چیزی است که فراموش نمی‌کنید. سه مسیر متفاوت کابلی وجود دارد که از مکان‌های مختلف شروع می‌شوند، اما همگی شما را به دروازه بهشتی جنوب می‌رسانند. قوس زیبایی بر فراز برج. در مسیرتان، منظره چشم‌نواز کوه تایی و تمام مناظر صخره‌ای شیبدار را خواهید دید که کوه تای را به مدت بیش از ۳ هزار سال به پرستشگاه بدل کرده است. اولین نشانه‌های تاریخ پرستش به دوران نئولیتیک بر می‌گردد. اما این کوه مشهورترینشان است که در میان پنج کوه تائویستی با قدمت ۲۰۰۰ ساله قرار می‌گیرد.

تله کابین

امپراطورها از سلسله‌های مختلف با ساخت معابد، و بناهای یادبود در کوه آن را به پرستشگاه مقدسی تبدیل کردند. به همین علت، این کوه در فرهنگ چینی اهمیت زیادی دارد، و منبع الهام اشعار و نقاشی‌های مشهور زیادی است. می‌توانید بعضی از این هنرهای باستانی را در معابد کوه تای مشاهده کنید. برای رفتن به کوه تای از چینگ‌دائو، مسیر قطار ۶ ساعته شما را به ایستگاه تایشان (کوه تای) می‌برد. یا می‌توانید با قطار سریع‌السیر بروید که زمان سفرتان را به یک دوم، یعنی ۳ ساعت، کاهش می‌دهد. چینگ‌دائو نزدیک‌ترین شهر بزرگ است، اما کوه تای بین دو شهر، تای و جینان، گسترش می‌یابد. اگر قطار سریع‌السیر بگیرید، شما را به ایستگاه تای می‌برد، که ۳۰ دقیقه با تاکسی از کوه تای فاصله دارد.

تله کابین هنگ کنگ، انگنگ پینگ

یکی از مسیرهای تله کابین برتر در جهان تله کابین انگنگ پینگ در هنگ کنگ است. این تله کابین گندولایی از واجبات هر برنامه سفر در هنگ کنگ و کنسرت‌های تونگ چونگ و دهکده انگنگ پینگ در جزیره لاتانو، منزل مجسمه بزرگ بودای تیان تان است. مسیر کابلی طولانی ۵.۷ کیلومتری زیبا حدود ۲۵ دقیقه طول می‌کشد که می‌توانید از مناظر مهیج پانورامایی دریای چین جنوبی، جزیره لاتانو و بودای بزرگ، لذت ببرید. حتی برای نماهای بهتر، علاوه بر تله کابین های منظم، واگن‌هایی با کف شیشه‌ای به نام کابین‌های کریستالی وجود دارد.

تله کابین راجستان، هند، اودی‌پور

«شهر دریاچه‌های» هند در راجستان مسیر تله کابین خود را دارد که شما را تا تپه‌های ماچلاماگرا بالا می‌برد. از آن بالا، می‌توانید تمام اودی‌پور و دریاچه‌های متعددش را ببینید. سوار بر گوندولا در امتداد مسیر درختی تپه سبز در گهات غربی می‌روید. به محض آنکه به بالا رسیدید، می‌توانید از چند پله بالا بروید تا به عرشه‌ی باز و آزادی برسید که مناظر پانورامایی باشکوهی از این شهر را عرضه می‌کند. می‌توانید در کافه‌ی بالای تپه خوراک مختصری صرف کنید و بعد مسیر بازگشت را با تله کابین برگردید. هر گوندولا تا ۸ نفر گنجایش دارد و پیش از آنکه نوبت شما برسد باید حدود یک ساعت در صف بمانید.

تله کابین کشمیر، هند، گلمرگ

گلمرگ پناهگاه اسکی در کشمیر، هند، است و به علت عمق زیاد برف و مسیرهای اسکی در منطقه بکر کم‌ کم دارد به یکی از محبوب‌ترین مقاصد اسکی درجهان تبدیل می‌شود. یکی از جاذبه‌های گلمرگ مسیر تله کابین (گوندولا) است که یکی از مرتفع‌ترین‌ها در جهان به حساب می‌آید! مسیر گوندولا تقریبا از ارتفاع ۲۹۰۰ متری شروع می‌شود و تا ۳۳۵۰ متر بالا می‌رود، یعنی جایی که شخص می‌تواند ایستگاهش را تغییر دهد و به مرحله‌ی بعد مسیر برود که تا ۴۰۰۰ متر بالای سطح دریا امتداد می‌یابد. در اواخر پاییز، زمانی که هنوز برف زیادی نباریده بود، از گلمرگ بازدید کردم اما سطوح شیب‌دار وسیع پوشیده از برف و نماهای پانورامایی کوهستان را در میانه‌ی زمستان تصور کنید!

تله کابین هیروشیما، ژاپن

در هیروشیما بزرگ شدم و همیشه سواری با تله کابین ها را دوست داشتم که مشابه نمونه‌های موجود در سان‌فرانسیسکو هستند. حتی به من می‌گفتند قطارها را از سان‌فرانسیسکو و اروپا وارد می‌کردند (مطمئن نیستم صحت داشته باشد) و یکی از معدود مکان‌هایی است که علاوه بر سان‌فرانسیسکو این نوع حمل و نقل را دارد. این ترامواها شما را به سراسر مرکز شهر هیروشیما، مانند پارک صلح و موزه، می‌برند. روش مفرحی برای جستجو در شهر است.

تله کابین

تله کابین واکایاما، ژاپن، کویا سان

تله کابین کویا سان شما را از ایستگاه قطار به شهر باستانی کویا سان در استان واکایاما به جنوب اوساکا می‌برد. این سفر با واگنی که کمی عمودی است فقط ۵ دقیقه طول می‌کشد اما منظره‌ای که به معبد شهر کشیده می‌شود مهیج است. مردم به کویا سان می‌روند تا از گورستان اوکونوین، قدیمی‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین گورستان، بازدید کنند. بهترین زمان برای گردش در آرامگاه شب هنگام است و با توری که راهبان بودایی محل برگزار می‌کنند. این سایت آخرین منزل ۲۰۰ تا نیم میلیون شخص است. هیچ کس دقیق نمی‌داند چرا که تاریخ آرامگاه به تقریبا ۱۲۰۰ سال قبل برمی‌گردد. تور شبانه از جانب راهبانی برگزار می‌گردد که انگلیسی حرف می‌زنند و آموزه‌های بوداییسم رمزی شینگون، تاریخ آرامگاه و کویو سان، اساطیر و زندگی روزانه راهبان را مطرح می‌کنند. همچنین زمانی که در آرامگاه جذاب گردش می‌کنند می‌توانند به پرسش‌های بازدیدکنندگان پاسخ دهند. این تور حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد و اگر آنلاین خرید کنید حدود ۱۸۰۰ ین هزینه‌ش می‌شود. این سفر از نکات برجسته کسانی است که به ژاپن سفر می‌کنند.

برای کسب تجربه‌ی واقعی در کویا سان، ژاپن، در یکی از ۱۲۰ معبد شهر مقدس بخوابید. این شهر کوهستانی از میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید که بیش از ۱۲۰ معبد دارد، و بعضی از آنها به مهمانان اجازه می‌دهند شب را در آنجا سپری کنند. مهمانان با سبک ژاپنی سنتی احساس راحتی می‌کنند. خوراک‌ها گیاهی هستند و از طرف راهبان سرو می‌شوند. از مهمانان انتظار می‌رود در نیایش صبحگاهی ساعت ۶:۳۰ صبح حضور داشته باشند که خوشایند و جالب است. بدین ترتیب تجربه‌ای در ژاپن خواهید داشت که به یاد ماندنی است.

تله کابین تته یاما، ژاپن، مسیر آلپاین 

مسیر آلپاین توته‌یاما کوروبه، که به سقف ژاپن نیز شهرت دارد، بیشتر از جاذبه‌های فصلی به حساب می‌آید، یا دست کم بهترین زمان بازدید نیمه آوریل است زمانی که مسیر برای اولین بار بعد از پایان زمستان، که زیر بارش سنگین برف پنهان بود، نمایان می‌گردد. و در حالی که مسیر آلپاین را بیشتر به خاطر دالان برفی‌اش می‌شناسند، زمانی که جاده از میان دیوارهای بلند یخ می‌گذرد، در ادامه‌ی این جاذبه وسیله حمل و نقل متعددی است که قله‌های مسیر آلپاین را به خوبی به هم وصل می‌کند. این وسایل شامل اتوبوس‌های برقی می‌شود، که همچون ترامواهایی هستند که در میان تونل‌های کوهستانی دفن می‌گردند، تله کابین که اصطلاح ژاپنی برای قطار طنابی است، و مسیر طنابی که اصطلاح رایج برای تله کابین ها است که ما به انگلیسی به کار می‌بریم. بنابراین مسیر طنابی (یا همان تله کابین) به سادگی یکی از جاذبه‌های مسیر است که از ارتفاعات مسیر میان دهکده‌های زیرین پایین می‌آید، از دریاچه وسیع پایین، با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز در طول مسیر، می‌گذرد. بعلاوه در تمام سمت‌های تله کابین پنجره است، پس اگر در انتهای صف بودید و در میانه گیر کردید، بهتر است برای دور بعدی صبر کنید.

کد خبر 249832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =