۲۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
هزینه پست به خارج از کشور

ارسال بسته پستی به خارج از کشور یکی از انواع خدماتی است که شرکت‌ ملی پست یا شرکت‌های پستی انجام می‌دهند.

هزینه پست به خارج از کشور تعرفه‌های متفاوتی در شرکت‌های مختلف دارد. خیلی از اوقات دغدغه مشتریان یافتن شرکتی است که کمترین و منصفانه‌ترین هزینه را برای پست یک مرسوله به خارج از کشور را تقاضا کند.

هزینه پست به خارج از کشور

پست بین الملل

ارائه خدمات پستی بین کشورهای مختلف یا به عبارتی پست بین‌الملل توسط نهادهای مختلفی انجام می‌شود. شرکت ملی پست یکی از شناخته‌شده‌ترین نهادها در این زمینه است. در کنار آن شرکت‌های پستی خصوصی و شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی هم در این زمینه فعالیت مستمری دارند.  پست بین‌المللی دارای تعرفه‌های استاندارد و همچنین قوانین و محدودیت‌های به‌خصوصی است. اگر قصد ارسال کالا یا مرسوله‌ای به خارج از کشور دارید و می‌خواهید از خدمات پست بین‌الملل استفاده کنید، بهتر است با انواع این خدمات آشنا شوید.

انواع خدمات پست به خارج از کشور 

وقتی برای استفاده از خدمات پستی بین الملل اقدام می‌کنید ممکن است گزینه‌های مختلفی مدنظرتان باشد. مثلا زمان ارسال یا تحویل بسته پستی، نحوه پست مرسوله، تعرفه و هزینه و سایر جزییات برای شما اهمیت دارد. از این رو باید یکی از انواع خدمات پست به خارج از کشور را برای مرسوله خود انتخاب کنید. انواع خدمات پستی مختلف در این زمینه عبارتند از:

 • خدمات پستی ATD
 • ATA
 • DTA
 • DDP
 • DOD
 • پست Express

هر کدام از این خدمات پستی دارای شرایط متفاوتی هستند. انتخاب آنها بستگی به شرایط خود شما، ویژگی‌های مرسوله پستی و همچنین دسترسی شما به این خدمات دارد. دسترسی به برخی از این خدمات ممکن است در شهرها یا مناطقی محدود باشد.

خدمات پست اکسپرس (Express)

یکی از انواع خدمات پست بین‌المللی پست اکسپرس یا پیشتاز است. این نوع خدمات برای ارسال سریع و سفارشی بسته‌های پستی به نقطه مقصد است. پست اکسپرس که معمولا توسط حمل‌ونقل هوایی انجام می‌شود به پست هوایی هم معروف است. از آنجایی‌که سرعت حمل‌ونقل هوایی در مقایسه با سایر انواع روش‌های حمل‌ونقل بیشتر است لذا برای پست سریع‌ از این روش حمل‌ونقل استفاده می‌شود. بالطبع هزینه خدمات اکسپرس نسبت به خدمات پستی عادی بیشتر است.

هزینه پست اکسپرس

هزینه انواع خدمات پستی از جمله پست اکسپرس بر مبنای عوامل مختلفی محاسبه می‌شود. در این میان هزینه پست اکسپرس بین‌المللی به دلیل نوع خدمات ویژه آن ممکن است بیشتر از خدمات پستی معمولی باشد. پست اکسپرس بین‌المللی عمدتا توسط شرکت‌های پستی خصوصی انجام می‌گیرد. تعرفه این شرکت‌ها ممکن است کمی با تعرفه استانداردی که توسط شرکت ملی پست اعلام می‌شود، متفاوت باشد.

عوامل تاثیرگذار در هزینه پست مرسوله به خارج از کشور 

وقتی شما مرسوله‌ای را برای پست به خارج از کشور آماده می‌کنید، شرایط مرسوله شما ممکن است متفاوت از بقیه باشد. مقصدی که بسته پستی خود را به آن ارسال می‌کنید، نوع بسته‌بندی و روش حمل فاکتورهای دیگر تعیین کننده مبلغی است که باید برای پست کردن بسته خود بپردازید. از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه پست مرسوله به خارج از کشور عبارتند از:

 • کشور مقصد
 • وزن و حجم مرسوله
 • ارزش بسته پستی
 • خدمات پستی
 • بیمه

در خدمات پست به خارج از کشور به دلیل مسافت طولانی از شیوه‌های حمل‌ونقل بین‌المللی کمک گرفته می‌شود. از این رو انتخاب شیوه حمل‌ونقل هم می‌تواند در هزینه پستی به خارج از کشور تاثیرگذار باشد.

عوامل تاثیرگذار در هزینه پست مرسوله به خارج از کشور

کشور مقصد 

بسته پستی شما به کشور خاصی به عنوان مقصد ارسال می‌شود. مسافت ارسالی بسته و به عبارتی دوری یا نزدیکی کشور مقصد در هزینه نهایی پستی تاثیرگذار خواهد بود. از طرفی، پشتیبانی کشورها از نوع خدمات پستی بین‌المللی هم در هزینه پست تاثیر می‌گذارد. اگر کشور مقصد جزو کشورهای تحریم شده باشد، ممکن است مسیر بسته پستی شما طولانی‌تر شود. لذا هزینه پست هم بیشتر خواهد شد. کشورهای مقصد در تعرفه استاندارد پست بین‌الملل به سه گروه تقسیم می‌شوند. گروه‌های اول، دوم و سوم در این تعرفه‌بندی به این شکل هستند:

 • گروه ۱: امارات، ترکیه، اردن، قطر، هندوستان، لهستان، سریلانکا، افغانستان، چک، اسلوواکی، بلغارستان، پاکستان و ازبکستان
 • گروه ۲: آلمان، ایتالیا، اسپانیا، اتریش، اندونزی، انگلستان، ایرلند، بلژیک، چین، تایلند، هلند، دانمارک، سوئد، سوئیس، فرانسه، نروژ، کره جنوبی، قبرس، مجارستان، رومانی، روسیه، مالزی، یونان و قزاقستان
 • گروه ۳: استرالیا، آمریکا، ژاپن، نیوزلند، کانادا، ونزوئلا، تایوان، شیلی، برزیل، مکزیک، آفریقای جنوبی و کلمبیا

در جدول های زیر تعرفه پست به هر کدام از کشورهای گروه اول را مشاهده می‌کنید.

وزن و حجم مرسوله 

تمامی خطوط هوایی برای بارهای ارسالی یا بسته‌ها محدودیت‌های وزنی یا حجمی دارند. از طرفی، شرکت‌های پستی هم بر مبنای وزن مرسوله تعرفه‌هایی را به عنوان هزینه مشخص می‌کنند. اگر حجم مرسوله شما بسیار زیاد باشد، مجبور به استفاده از روش‌های حمل‌ونقل زمینی یا دریایی خواهید بود.

ارزش بسته پستی 

از آنجایی که برخی از کالاها مثل فلزات گرانبها دارای ارزش بالایی هستند، لذا نیاز به خدمات ویژه‌ای برای ارسال دارند. از این رو هزینه ارسال پست به خارج از کشور بر مبنای ارزش بسته پستی تعیین می‌شود.

خدمات پستی 

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه نهایی پست بسته به خارج از کشور انتخاب نوع خدمات پستی است. مثلا اگر شما خدمات دریافت و ارسال درب‌به‌درب (Door To Door) را انتخاب کنید، بسته پستی دم در منزل شما از طریق شرکت مربوطه تحویل گرفته و در کشور مقصد و درب منزل گیرنده تحویل داده می‌شود. بدیهی است که این نوع خدمات هزینه بسیار بالاتری نسبت به خدمات پستی عادی که خود شما به محل شرکت پستی برای تحویل بسته مراجعه می کنید، دارد. خدمات پستی پیشتاز و اکسپرس که ازطریق خطوط هوایی ارائه می‌شوند، هزینه بالایی دارند.

بیمه 

اگر شما بسته پستی با ارزش و مهمی داشته باشید که بخواهید آن را بیمه کنید، باید هزینه مضاعفی برای بیمه آن بپردازید. به‌خصوص اگر نوع خاصی از بیمه خدمات پستی مدنظرتان باشد.

خدمات پستی

نقش شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در کاهش هزینه پست به خارج از کشور

ارائه خدمات پستی به خارج از کشور معمولا توسط شرکت‌های پستی انجام می‌گیرد. در این بین اما شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی هم در ارائه خدمات پستی به خارج از کشور فعالیت می‌کنند. مزیت این شرکت‌های حمل‌ونقل این است که خدمات پستی و حمل‌ونقل را در کنار هم ارائه می‌کنند. درصورتی که شرکت‌های پستی فقط خدمات پستی ارائه می‌کنند و حمل بسته‌ها و مرسولات را به شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی می‌سپارند. شرکت حمل‌ونقل بین المللی ستاره آبی دریا BSL هم فعالیت گسترده‌ای در زمینه پست به خارج از کشور دارد.

کد خبر 249809

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =