چه زمانی نگران دوستان خیالی کودک شویم؟ + نحوه برخود با دوستان ساختگی

دوستان خیالی، دوستان فرضی هستند که کودکان در تخیلات خود می‌سازند و معمولاً جای نگرانی ندارد. دوستان خیالی می‌توانند در هر شکل و اندازه‌ای باشند. آن‌ها می‌توانند بر اساس فردی که فرزندتان می‌شناسد، شخصیت کتاب داستان یا حتی یک اسباب بازی نرم در ذهن او شکل گرفته باشند. و البته گاهی اوقات دوستان خیالی صرفاً از تخیل کودک سرچشمه می‌گیرد. دوستان خیالی بیشتر انسان هستند اما می‌توانند حیوان نیز باشند.

دوستان خیالی ممکن است همیشه پیش فرزند شما باشند یا گاهی بیایند و بروند. آن‌ها ممکن است فقط در نقاط خاصی مثل خانه‌ای که کودک‌تان برای آن‌ها درست کرده یا زیر میز آشپرخانه وجود داشته باشند و ممکن است هرجا که کودک خواست ظاهر شوند. مرکز مشاوره یاسان (مرکز تخصصی «روانشناسی کودک» و ارائه‌دهنده خدمات مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی) در ادامه به برخی سوالات والدین در زمینه دوستان خیالی بچه‌ها پاسخ می‌دهد و نحوه برخورد با دوست خیالی کودک را بیان می‌کند.

دوستان خیالی کودکان از چه زمانی شکل می‌گیرند؟

کودکان از ۲.۵ سالگی می‌توانند در ذهن خود دوست خیالی را تصور کنند. کودکان ممکن است گاهی بیش از یک دوست خیالی داشته باشند.

کودک تا چه زمانی دوستان خیلی را کنارش نگه می‌دارد؟

بچه‌ها معمولاً وقتی آماده‌ انجام کاری جدید می‌شوند، بازی با دوستان خیالی را کنار می‌گذارند. دوستان خیالی به احتمال زیاد چندین ماه کنار فرزندتان هستند اما گاهی ممکن است چندین سال جزئی از زندگی فرزند شما شوند.

مشاوره آنلاین «مرکز مشاوره یاسان» بهترین و راحترین شیوه دسترسی به خدمات روانشناسی کودک

چرا کودکان دوستان خیالی دارند؟

دلایل مختلفی منجر به تصور دوست خیالی در ذهن فرزند شما می‌شود، مهمترین این دلایل عبارتند از:

• دوست خیالی به فرزندتان گوش می‌دهد و از او حمایت می‌کند

• با فرزندتان بازی می‌کند

• می‌تواند کارهایی را انجام دهد که فرزند شما نمی‌تواند انجام دهد

• خاص است و فقط به فرزند شما تعلق دارد

• فرزند شما را قضاوت نمی‌کند یا از او ایرادی نمی‌گیرد

فرزند شما به جای دوست خیالی حرف می‌زند، می‌گوید او چه کاری انجام می‌دهد و با چه کسی می‌تواند بازی کند. این نیز بخشی از جذابیت دوست خیالی است.

دوستان خیالی به کودکان کمک می‌کنند که دنیای ساختگی را که خودشان می‌سازند کشف کنند. در واقع، کودکانی که دوستان خود را باور کرده‌اند قدرت تخیل بیشتری دارند و بیشتر از بازی‌های فانتزی و داستان‌های جادویی لذت می‌برند.

نحوه بازی یا صحبت کودک با دوستان خیالی‌اش، شما را از احساسات او مطلع می‌کند. در واقع دوستان ساختگی کودک به شما کمک می‌کنند تا شناخت بهتری از دنیای درونی فرزندتان، سلایق و علایق او و آنچه دوست ندارد به دست آورید.

مرکز مشاوره یاسان، مرکز تخصصی «روانشناسی کودک و ارائه‌دهنده خدمات مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی

چه زمانی دوستان خیالی مشکل‌ساز می‌شوند؟

در ادامه مرکز مشاوره یاسان (مرکز تخصصی «روانشناسی کودک» و ارائه‌دهنده خدمات مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی) راهکارهایی در اختیار شما می‌گذارد تا وقتی کنترل دوست خیالی فرزندتان سخت می‌شود بتوانید آن‌ها را به کار بگیرید:

۱. کار انجام دادن برای دوستان خیالی: اگر کودک از شما خواست، درها را باز نگه دارید، تنقلات درست کنید یا تخت خواب دوست خیالیش را مرتب کنید. به جای اینکه خودتان این کار را انجام دهید، فرزندتان را تشویق کنید که در را باز نگه دارد، برای دوستش میز بچیند یا تختش را مرتب کند. با این روش شما هم دوست خیالی را می‌پذیرید و هم از این فرصت برای رشد مهارت‌های فرزندتان استفاده می‌کنید.

۲. صحبت کردن از زبان دوست خیالی: برخی از کودکان اصرار دارند که همیشه با دوستان خیالی خود مشورت کنند. برای مثال آن‌ها ممکن است به شما بگویند: "صبر کن! اول باید از سامی بپرسم". آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که به جای خودشان مستقیماً با دوستشان صحبت کنید. اگر این موضوع برای شما ناراحت کننده است، سعی کنید به فرزندتان بگویید: "من می‌خواهم نظر تو رو بدونم نه نظر دوستتو عزیزم ".

۳. تقصیر را گردن دوستان خیالی انداختن: گاهی اوقات کودکان کاری را که نباید، انجام می‌دهند یا حرفی که نباید، می‌زنند و گردن دوست خیالی‌شان می‌اندازند. در این هنگام باید خیلی واضح به فرزندتان بگویید که دوست خیالی‌اش نمی‌توانسته این کار را انجام بدهد و سپس برای اینکه پیامد کارش را به او نشان دهید، از او بخواهید اشتباهش را درست کند.

مشاوره آنلاین «مرکز مشاوره یاسان» بهترین و راحترین شیوه دسترسی به خدمات روانشناسی کودک

چه زمانی نگران دوستان خیالی کودک باشیم؟

بسیار نادر است که دوستان خیالی کودک نشان‌دهنده‌ مشکلی در او باشد. اما اگر نگران دوست خیالی فرزندتان هستید به عنوان مثال، اگر کودک شما یک رویداد آسیب‌زا را پشت سر گذاشته است یا دوست خیالی او بدخواه یا ناشایست است، حتماً باید با روانشناس کودک مشورت کنید. (برای دریافت وقت مشاوره از روانشناس کودک کلیک کنید)

مرکز مشاوره یاسان یکی از مراکز تخصصی «روانشناسی کودک و نوجوان» در کشور است که علاوه بر ارائه مشاوره، به‌طور متناوب اقدام به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های فرزندپروری به‌صورت حضوری و آنلاین می‌کند. برای دریافت وقت مشاوره، حضور در کارگاه‌های فرزندپروری یا تهیه کتاب‌های روانشناسی تربیت فرزند به وب‌سایت یاسان به آدرس  www.yasanclinic.ir مراجعه کنید یا به شماره ۰۹۹۳۵۹۶۸۰۱۰ از طریق واتس‌اپ پیام دهید.

هم‌چنین یاسان ارائه‌دهنده خدمات مشاوره آنلاین، حضوری و تلفنی به مراجعان است. مشاوره آنلاین نه تنها هیچ‌گونه تفاوتی با مشاوره حضوری ندارد بلکه موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های رفت‌وآمد شما هم می‌شود. از همه مهمتر مشاوره آنلاین برای آن دسته از افرادی که محل سکونت‌شان فاقد روانشناس است، بسیار گزینه مناسبی است. برای مشاوره آنلاین تنها کافیست، گوشی هوشمند و اینترنت پایدار داشته باشید.

کد خبر 249798

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =