شرایط صادرات کالا به دبی در سال ۲۰۲۱ چیست؟

دبی یکی از شهرهای مهم تجاری در منطقه است. با وجود فرودگاه‌ها و بنادر مختلف این شهر و همچنین تنوع کالاهایی که مبادله از کشورهای مختلف مبادله می‌شوند، دبی به یکی از قطب‌های اقتصادی تبدیل شده و می‌تواند موقعیت جذابی برای کسانی که قصد صادرات کالا دارند، باشد.

نفت و گاز و ذخایر طبیعی که در کشور امارات و شهر دبی وجود دارند، باعث شده تا کمتر به فکر تولیدات داخلی باشند و با صادر کردن این ذخایر، مواد مورد نیاز خود را داشته باشند. البته کار دیگری که دبی انجام می‌دهد، وارد کردن کالا از کشورهای مختلف و صادرات مجدد آن‌هاست. این اتفاق برای کشورهایی مثل ایران که نمی‌توانند صادرات مستقیم به خیلی از کشورها داشته باشند، مناسب است.

اگر کالایی تولید می‌کنید که قصد صادر کردن آن را دارید یا می‌خواهید در دبی شرکتی داشته باشید که کارهای مربوط به صادرات و واردات کالاهای مختلف را انجام دهید، این مطلب را حتما مطالعه کنید.

چگونه می‌توان به دبی کالا صادر کرد؟

معمولا تجار دبی را برای صادرات و واردات کالا انتخاب می‌کنند؛ دلیل این انتخاب هم علاوه بر مزایای اقتصادی و تجاری، راه‌های ارتباطی متنوع و سیستم بانکی مطمئن آن است. دبی با کشورهای ابرقدرت اروپا و آمریکا هم ارتباط خوبی دارد و زمانی که کالایی به این شهر صادر می‌شود، افراد دارای ملیت‌های مختلف می‌توانند با آن آشنا شوند و از آن استفاده کنند.

برای صادرات کالا به دبی باید به اندازه کافی با قوانین و شرایط واردات و صادرات کالا آشنا باشید. برای اینکه بتوانید فعالیت‌های وارداتی و صادراتی انجام دهید، نیاز است که در گمرک دبی ثبت‌نام کنید. ثبت‌نام در گمرک دبی باعث می‌شود که شما کدی برای واردات و صادرات کالا به این کشور داشته باشید و بتوانید به صورت قانونی این فرایند را انجام دهید.

اگر بخواهید در این کشور، شرکتی برای صادرات و واردات کالا تاسیس کنید، نیاز است که حتما شرکت بازرگانی باشد و اسناد مورد نیاز برای صادرات به دبی را داشته باشید. با داشتن مجوز و دریافت کد واردات و صادرات کالا دیگر می‌توانید به راحتی تجارت خود را آغاز کنید. گمرک امارات نسبت به گمرک ایران محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های کمتری برای ورود و خروج کالا دارد. همچنین یکی از مزایای بزرگی که شرکت‌های بازرگانی دارند این است که اگر در منطقۀ آزاد باشند، مشمول عوارض گمرکی نمی‌شوند.

اگر علاقه‌ای به ثبت شرکت در کشور امارات و شهر دبی و همچنین شروع صادرات و واردات در این کشور را نداشته باشید؛ باید کالای خود را به یکی از همین شرکت‌های بازرگانی عرضه کنید تا به شما برای صادر کردن کالا کمک کنند.

چه اقلامی برای صادرات به دبی مناسب هستند؟

هرچقدر هم کشور امارات در صادرات و واردات گسترده باشد، باز هم به یک سری از اقلام نیاز بیشتری دارد یا برخی از کالاها برایش از اهمیت ویژه‌تری برخوردار هستند. با نگاهی به آمارهایی که گمرک ایران از گمرک‌های مختلف خود ارائه می‌دهد، می‌توان به راحتی متوجه شد که چه نوع اقلامی بیشتر به دبی صادر شدند و مورد استقبال بیشتری قرار گرفتند.

ایران همیشه محصولات متنوعی را به کشور امارات صادر کرده است. از محصولات کشاورزی، تا سایر محصولات نفتی و غیره همواره جز مواردی بودند که امارات از این وارد کرده است. در ادامه مهم‌ترین محصولاتی که از طریق ایران به امارات صادر می‌شوند را نام بردیم:

· سوخت‌های فسیلی

· فرآورده‌های نفتی

· آهن، فولاد و مس

· میوه و خشکبار

· سنگ‌ها و فلزات گرانبها

· سبزیجات و صیفی‌جات

· سنگ‌های ساختمانی و سرامیک

· فلز روی (زینک)

· ماهی و انواع آبزیان

· سرب

این موارد تنها بخشی از اقلامی هستند که به دبی صادر می‌شوند. لیست کالاهای صادراتی به دبی شامل موارد بسیار زیادی است که از حوصلۀ این موضوع خارج است. اما اگر شک دارید که کالای شما هم می‌تواند در دستۀ کالاهای صادراتی قرار گیرد یا خیر، کافیست که با ادارۀ گمرک تماسی حاصل فرمایید و کالای موردنظر خود را استعلام بگیرید.

شرایط لازم صادرات و واردات در دبی

هر کشوری برای صادرات و واردات کالا، قوانین خاص خودش را دارد. برای ورود به چنین بازاری باید از این قوانین اطلاع کامل داشته باشید و به اندازۀ کافی روی آن مسلط باشید. قوانین مربوط به گمرک و شرایط تجارت و مسائل حقوقی وابسته به آن‌ها نیازمند تخصص در این زمینه است وگرنه می‌تواند شما را با مشکلات جدی مواجه کند.

همچنین شرکت‌های بازرگانی در دبی که کارهای واردات و صادرات را انجام می‌دهند، باید قوانین تجارت بین‌المللی را هم رعایت کنند. برخی از شرایطی که باید در هنگام صادرات رعایت شوند، عبارتند از:

· باید هنگام واردات کالا به دبی، شرکت‌های بازرگانی کد واردکننده یا همان کد صادرکننده را ارسال کنند.

· کالاهایی که به دبی وارد می‌شوند باید دقیقا همان کالاهایی باشند که در پروانه واردات/صادرات ذکر شده‌اند.

· کالاها باید در مدت ۷۲ ساعت پس از ارسال به مقصد خود برسند.

برای اینکه بتوانید صادرات و واردات خود را به بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید یا شرکتی بازرگانی تاسیس کرده و تجارت خود را به این شکل آغاز کنید؛ بهتر است یک مشاوره رایگان ثبت شرکت در دبی از متخصصان و مشاوران باتجربۀ شرکت مروارید بگیرید تا در انجام این فرایند به شما کمک کنند و راهنمایی‌های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

کد خبر 249770