انتخاب رشته کنکور هزارتوی پیچیده پیش روی جوان ۱۸ ساله

 شاید بتوان گفت یکی از بخش‌ هایی که در چندین دهه هیچ تغییری متوجه ساختار آن نشده است، انتخاب رشته داوطلبان ورود به دانشگاه پس از کنکور سراسری است و جای تعجب اینجاست که این عدم تغییر ناشی از درستی و بی­مشکل بودن آن نیست! در حقیقت مشکلات همان است که از چند سال قبل با آن مواجه بوده ایم:

· زمان بسیار کم برای انتخاب رشته­ای مناسب

· اطلاعات تقریباً صفر از رشته ­ها، بازار کار کنونی و آینده شغلی

· کارنامه ناقص سازمان سنجش که به جای کمک کردن به داوطلب خود کلاف سردرگمی است و بدتر باعث گیج شدن افراد می­شود

 شاید بتوان گفت فرآیند انتخاب رشته توسط داوطلبان از سال ‌های قبل از کنکور آغاز می‌شود اما تجربه نشان داده است که عملاً این فرایند بعد از آزمون سراسری شروع می‌شود و کسب اطلاعات در مورد رشته ها، شناختن علاقه و بازار کار در خوش بینانه­ترین حالت محدود به زمان تقریبا یک ماهه­ای که بین روزکنکور تا اعلام نتایج وجود دارد می‌شود که مسلماً این زمان برای انتخابی که یک عمر زندگی فردی و اجتماعی را تحت شعاع قرار می دهد کافی نیست.

روی دیگر ماجرا جایی است که تمام تفکرات و نقشه­ هایی که داوطلب در ذهنش پرورانده بود با آمدن کارنامه و فهمیدن رتبه نقش برآب می­شود و ما با کسی مواجه هستیم که کاخ آرزوهایش به یکباره فروریخته است و باید کمتر از یک هفته تمام مراحل را از ابتدا انجام دهد، خب در نظر بگیرید حضور یک فرد با تجربه که هم نسبت به رشته‌ های دانشگاهی شناخت خوبی داشته باشد و هم اینکه امکان تعامل با فردی را داشته باشد که تمام افکارش تحت تأثیر رتبه اش بهم ریخته است چقدر می­تواند مثرثمر باشد و از انتخاب ­های هیجانی جلوگیری نماید.

 باتلاق دیگری که داوطلب با آن مواجه است، پیدا کردن رشته­ای مناسب با توجه به شرایط خود، خانواده و جامعه است. معیارهای پسران با دختران متفاوت است! البته اگر هم متفاوت نباشد، شرایط جسمی، بازارکار، دیدگاه‌ های سنتی خانواده ‌ها و مدارس فاکتورهایی هستند که تمام انتخاب ها را تحت تاثیر قرار می دهند و یک جوان هجده ساله باید تمام انرژی خود را صرف مقابله با آن ها کند و یا تسلیم جبر شود. توصیه ویژه ما به داوطلبان این است که حتما اطلاعات خود را در زمینه آشنایی با رشته ها و بازارکار رشته ها افزایش دهند که در این زمینه می توانند از مقالات معرفی رشته های دانشگاهی سایت موسسه یک شو استفاده کنید.

 اینجا دو گانه شغل یا علاقه در مقابل این جوان هجده ساله قرار می­گیرد که تقریباً هیچ شناختی نسبت به بازار کار ندارد و وقتی هم به بررسی گزینه‌ های مختلف می­پردازد، به دلیل تفاوت فاحشی که شرایط شغلی با آرزوها و اهدافش دارد مثل بیکاری و شرایط تورمی افسار گسیخه، نبود سیکل­ های مشخص و فرآیندهای قانونی جهت بکارگیری فارغ التحصیلان، موانع موجود جهت راه اندازی کسب و کارهای شخصی به سردرگمی و ناامیدی افراد دامن میزند. متاسفانه این داستان به اینجا ختم نمی­شود و با تمام این تفاسیر، هیچ مرجع تخصصی جهت آگاهی دادن و ایجاد شناخت وجود ندارد و هر کسی با توجه به تجربیات خود و گشت و گذار در اینترنت به معرفی رشته ­های دانشگاهی می‌پردازد.

در راستای پیدا کردن علاقه و این که چه مهارتی یک فرد دارد توصیه می شود داوطلبان کنکور از تست های شخصیت شناسی استفاده کنند در این راستا گروه آموزشی یک شو با نظارت استاد مهدی فرهادیان خدمات گسترده ای به دانش آموزان و داوطلبان ارائه می دهد و در این زمینه از تمام کسانی که با موسسه یک شو انتخاب رشته خود را انجام می دهند تمامی تست های شخصیت شناسی به گونه ای انجام می شود که در نهایت منجر به شناخت و انتخاب نهایی می شود.

مصیبت بعدی، خود کارنامه کنکور و ساختار انتخاب رشته سازمان سنجش است.  بر اساس قانون مصوب و نحوه انتخاب، رشته­ ها در چهار دسته، دسته‌بندی شده‌اند:  ناحیه، قطب، استان و کشور اما رتبه‌ای که در کارنامه داریم، منطقه و کشور است. ما از متولیان انتخاب رشته می‌خواهیم توضیح بدهند که چرا و رتبه در استان، ناحیه و قطب چرا در کارنامه وجود ندارد و با چه عددی داوطلب باید گزنیش شود! یا اینکه چرا شخصی که در تهران و منطقه یک قرار دارد و رتبه در منطقه­اش ۲۰۰ شده است نسبت به شخصی که در شیراز قرار دارد و رتبه اش در منطقه ی یک، ۱۸۰ شده است از شانس بیشتری در انتخاب رشته ­های شهر تهران برخوردار است. مگر جز این است که امکانات رفاهی و آموزشی در پایتخت بیشتر از تمامی نقاط است! اگر اجحاف نیست، چه چیزی نام دارد! شاید پس از شنیدن این صحبت­ ها تعجب کرده باشید اما به این موضوع سهمیه های ۵ درصد و ۲۵ درصد را هم اضافه کنید. من اینجا وارد جزئیات نخواهم شد چون مجالی نیست اما اگر کسی که کار آن به صورت حرفه­ای انتخاب رشته کردن نباشد وارد قضیه نشود، کار برای یک داوطلبی که هیچ چیزی از نوع گزینش سازمان سنجش نمی­داند سخت می­شود.

 در حقیقت دانش آموزان در سیستم کنونی انتخاب رشته با یک گردونه شانس مواجه هستند.

موسسه یک شو با تجربه ۱۳ ساله و اشراف به تمام چالش های گفته شده در این مقاله و نظارت استاد فرهادیان و تیم مشاوره ایشان در مشاوره و انتخاب رشته، سالانه به طور میانگین برای ۵۰۰۰ نفر از دانش آموزان کشور به صورت حضوری و غیرحضوری انتخاب رشته انجام می دهد که قبولی صد در صد آن ها را به همراه داشته است.

کد خبر 249723