۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
آلمان، کشوری مناسب برای تحصیل

آلمان هفتمین کشور بزرگ در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، کشوری سبز در قلب اروپا.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرتی برای اخذ ویزای این کشور است. تحصیل به زبان آلمانی در مقاطع مختلف در آلمان رایگان است.

کشور آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا مقطع دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد و مقطع دکترا محصل می‌پذیرد و ویزای تحصیلی صادر می‌کند. اگر که شما قصد دارید در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان اطلاعات بیشتری داشته باشید می‌توانید با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

شرایط تحصیل در آلمان

کشور آلمان شرایط تحصیل رایگان را برای محصلان در تمامی مقاطع فراهم کرده است، همین امر سبب شده است که متقاضیان زیادی در فکر اخذ ویزای تحصیلی آلمان باشند.

مقطع ابتدایی تا دیپلم

 بیشتر مدارس در آلمان توسط ایالت‌ها اداره می‌شوند و شما هیچ هزینه‌ای بابت تحصیل در مدارس دولتی آلمان پرداخت نمی‌کنید. مدارس خصوصی و بین المللی در آلمان وجود دارند که برای تحصیل در آن‌ها باید شهریه پرداخت کنید. سیستم مدرسه تا حدی به منطقه زندگی شما بستگی دارد. شرط معدل برای تحصیل در آلمان اهمیت ویژه‌ای دارد. تحصیل در مدارس خصوصی آلمان به دو زبان است. هزینه تحصیل به‌طور میانگین از ۱۵۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است.

مقطع لیسانس

اولین مدرک تحصیلات عالی در آلمان مدرک لیسانس است. یکی از اصلی‌ترین شرط‌ها برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های دولتی آلمان شرط معدل است. معدل باید بالای ۱۵ باشد. تحصیل در آلمان با معدل کمتر از ۱۵ مشکل است. با توجه به شرایط تحصیل در آلمان زمان استاندارد تحصیل دوره کارشناسی ۶ ترم یا ۳ سال است.

در دانشکده‌های علوم کاربردی، تحصیلات لیسانس ۶ یا ۷ ترم طول خواهد کشید، که شامل کار عملی هم است. در دانشکده هنر و موسیقی آلمان این زمان حدود ۸ ترم یعنی ۴ سال خواهد بود. همچنین در آکادمی‌های حرفه‌ای طول دوره ۳ سال است.

مقطع ارشد

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان‌پذیر است. دانشگاه های دولتی توسط دولت اداره می‌شوند و دانشگاه های خصوصی توسط شرکت‌ها و یا موسسات خیریه مستقل اداره می‌شوند. پس از گذراندن ۲ سال تحصیلی در آلمان می‌توان مدرک فوق لیسانس را اخذ کرد.

مقطع دکترا

مدرک دکترا در آلمان سومین مدرک از تحصیلات عالی است. برای پذیرش در مقطع دکترا دانشجو باید رزومه بسیار قوی داشته باشد. مدرک زبان در سطح بالا، داشتن مقالات ISI و معدل بالای ۱۷ بسیار اهمیت بالایی دارند. شما در آلمان دو مسیر را برای اخذ مدرک دکترا دارید.

مطالعات دکترا به صورت فردی

در این مسیر باید یک استاد دانشگاه داشته باشید که بر روی پایان‌نامه شما نظارت کند. امکان دارد شما تصمیم گرفته باشید که پایان‌نامه خود را به تنهایی بنویسید و یا با سایر محققان همکاری کنید. این موضوع به شما بستگی دارد. مدت زمان دوره دکترای فردی معمولا بین ۳ تا ۵ سال به‌طول می‌انجامد.

برنامه‌ی دکترا به صورت ساختاری

در این دوره دانشجویانی که شرایط مناسب را دارند زیر نظر اساتید حرفه‌ای تحصیل می‌کنند. در این روش دانشجو حق انتخاب و آزادی عمل ندارد و تمام کارهای مربوطه توسط دانشگاه به دانشجو ابلاغ می‌شود.

بورسیه تحصیلی

 معمولاً دانشجویانی که نخبه هستند از این روش خاص نسبت به گرفتن ویزای تحصیل در آلمان اقدام می‌کنند. رزومه تحصیلی این افراد باید بسیار قوی باشد، چندین مقاله ISI داشته باشند و نمره زبان آن‌ها در حد ایلس ۷ به بالا باشد. در آلمان تحصیل به همراه بورسیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سخت‌تر از دوره دکتری است.

رشته‌های مناسب برای تحصیل در آلمان

رشته های پرطرفدار در آلمان عبارتند از: رشته‌های مهندسی، مدیریت و کامپیوتر. در هر سال بسیاری از متقاضیان ایرانی برای تحصیل در این رشته‌ها به آلمان مهاجرت می‌کنند. مهندسی عمران، مهندسی الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی سخت افزار و نرم افزار، مهندسی صنایع و خودرو، فناوری اطلاعات، رشته‌های مدیریت و MBA از بهترین رشته های تحصیلی در آلمان هستند.

آلمان در زمینه پزشکی از برترین کشورهای جهان است. دانشگاه‌های پزشکی این کشور جزو معتبرترین دانشگاه‌ی جهان هستند. مدرک پزشکی این کشور همواره مورد تأیید همه‌ی کشورهای جهان است.

رشته‌های حوزه علوم انسانی مانند: ارتباطات، خبرنگاری، اقتصاد و علوم اجتماعی از بهترین رشته‌ها برای مهاجرت به آلمان به‌شمار می‌روند. برای فارغ التحصیلان این رشته‌ها در آلمان بازار کار خوبی وجود دارد. از رشته های هنری هم که در آلمان جایگاه ویژه‌ای دارند می‌توان به نقاشی، طراحی، موسیقی، سینما و تئاتر اشاره کرد.

۷ مزیت تحصیل در آلمان

۱-داشتن دانشگاه‌های بسیار معتبر و همراه با امکانات پیشرفته

۲- داشتن شرایط تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه‌های دولتی

۳-امکان تمدید یک سال و نیمه‌ی ویزای دانشجویی آلمان پس از پایان دوران تحصیلی

۴-امکان تحصیل به زبان انگلیسی با توجه به رشته و دانشگاه

۵-امکان کار دانشجویی پاره‌وقت در حین انجام تحصیلات با درآمد ساعتی بین هشت ‌تا ده یورو

۶-امکان اخذ بورسیه تحصیلی آلمان با توجه به شرایط، مدارک و امتیازات دانشجویان

۷-امکان اخذ ویزای همراه آلمان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال

صباپلن، تا انتهای مسیر مهاجرت به آلمان در کنار شماست

اخذ مهاجرت تحصیلی از اصلی‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان است. افراد در سنین مختلف و با اهداف و سلیقه های متفاوت برای مهاجرت تحصیلی اقدام می‌کنند. نکته مهمی که نباید آن را فراموش کنید این است که کار خود را به افراد مجرب این حوزه بسپارید تا به موفقیت برسید. توجه داشته باشید که رشته‌های تحصیلی مناسب برای مهاجرت را با توجه به سن، مقطع تحصیلی و رزومه تحصیلی خود انتخاب کنید. بهترین روش این است که با توجه به علاقه خود و بررسی بازار کار در کشور هدف نسبت به انتخاب رشته تحصیلی مناسب برای مهاجرت اقدام کنید.

به یاد داشته باشید که کارشناسان و وکلای موسسه‌ی حقوقی مهاجرتی صباپلن در کنار شما هستند تا این مسیر دشوار را برای شما به مسیری هموار تبدیل کنند. همین حالا با ما تماس بگیرید.

کد خبر 249692