جاهای دیدنی ایران مال و نزدیک‌ترین مترو به آن

ایران مال یکی از برترین و بهترین جاذبه‌های گردشگری و به نوعی بزرگ‌ترین بازار ایران است. این مجتمع غول‌پیکر که همواره به‌عنوان یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری ایران شناخته می‌شود، درحال‌حاضر تا ۹۰ درصدش کامل شده و فقط تعدادی از بخش‌های آن باقی مانده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بازار بزرگ ایران را بیشتر بشناسیم.

بازار بزرگ ایران تنها بازار ساخته شده در کشور به‌حساب می‌آید که همه ویژگی‌های یک جاذبه گردشگری مدرن را در خود جای داده است. این مجموعه زیربنا و ساختمانی عظیم به‌شمار می‌رود که بخش‌های متفاوت و سرگرمی‌های مختلفی دارد و فقط برای مردم ساخته شده است. در ادامه آدرس جاذبه‌های گردشگری و راه‌های دسترسی به این سرمایه کشوری را معرفی می‌کنیم.

این پروژه تجاری جاهای دیدنی دارد؟

بازار بزرگ ایران درواقع پروژه‌ای فرهنگی اجتماعی است که بیشتر با جاذبه‌های فرهنگی و بخش‌های مختلفش سطح علمی، اجتماعی و تفریحی مردم را نشانه گرفته است. این جاذبه گردشگری شهر تهران توانسته با بخش‌هایی الهام‌گرفته از خانه‌های قدیمی و معماری ایران باستان، مکانی جذاب برای گردشگری ایجاد کند.

مسجد جامع

مسجد جامع محمد رسول الله بازار بزرگ ایران یکی از معدود مساجد ساخته شده در سال‌های نزدیک است که انواع هنرهای قدیم و جدید را در آن رعایت کرده‌اند. این مسجد ۱۲۰۰ متر مربعی با الهام از مسجد النبی و حافظیه شیراز و استفاده از سه رنگ لاجوردی، فیروزه‌ای، آجری و سفید توانسته ترکیبی کم‌نظیر از معماری، هنر و زیبایی را به منسه ظهور بگذارد.

باغ ایرانی

بازار بزرگ ایران در هر لحظه ماری در آستین خود دارد که چشمان همه را خیره می‌کند. یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این بازار بزرگ بخش باغ ایرانی آن است. بخشی پر از درختان و گیاهان اصیل ایرانی که با استفاده از سیستم‌های پیشرفته رشد می‌کنند. این باغ با آبنمای موزیکال و آبشاری زیبا همراه با رودی جاری و نمای سنگ، فضای دلنشین و زیبایی رقم زده که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

تالار آینه

تالار آینه را می‌توان هم‌رده با کاخ‌های پادشاهان و صحن‌های زیرزمینی حرم امام رضا دانست. فضایی زیبا و دلنشین با معماری اصیل و سیستمی مدرن که کنار هم به بهترین شکل ممکن به کار گرفته شده‌اند. این تالار با پنج بخش در یکی از بخش‌های بازار سنتی ایران مال بوده و تقریبا بازدید از آن آزاد است. لازم به ذکر است برای ساخت این بخش از بازار از تالار مجلس الهام گرفته شده و برای ساخت آن از بیشتر از یک میلیون آینه استفاده کرده‌اند.

ایوان اشراق

هنر معماران این سرزمین در این ایوان به نمایش گذاشته شده است. معماری زیبا که نمی‌توان نقش پول و قدرت را در ساختش انکار کرد؛ اما جایی که هنر نباشد پول به تنهایی نمی‌تواند چنین سازه‌ای ایجاد کند. این ایوان که بازار برندهای داخلی و خارجی، شربت خانه و... اطراف آن قرار دارد، سقفش تا بام بازار بزرگ ایران ادامه پیدا و همین عظمت تماشایش را بیشتر می‌کند.

شربت خانه

اگر در گذشته سراغ چنین مکانی را از مردم می‌گرفتید، آن‌ها متوجه می‌شدند که شما فرد فرهیخته و دوستدار علم هستید که برای کسب علم و استراحت به شربت خانه می‌روید. چنین فضایی جز سکوت باید هم‌خوانی دلنشین و مناسبی هم داشته باشد. شربت خانه بازار بزرگ تهران توانسته با معماری سنتی، استفاده از کاشی‌ها رنگارنگ برای کف و میز و صندلی‌های زیبا چنین فضایی را رقم بزند و لذت زندگی قدیمی با استفاده از لوازم مدرن را به ایرانیان جدید بچشاند.

اگر می‌خواهید کتابخانه‌ای مجلل یا افسانه‌ای را ببینید، کافی است سری به کتابخانه بازار بزرگ ایران بزنید که به آن باغ کتاب ایران و کتابخانه جندی شاپور هم گفته می‌شود. این کتابخانه مساحتی برابر با ۳۳۰۰ مترمربع دارد و با معماری ویژه ایرانی-‌ اروپایی خود می‌تواند ساعت‌ها نگاهتان را به خود خیره کند. ویژگی‌های این کتابخانه همچون درنظر گرفتن فروشگاهی برای عرضه کتاب‌های داخلی و خارجی، رونمایی و ارائه کتاب‌های نفیس و طراحی بی‌مثال این فضا را بر سر زبان‌ها انداخته است.

دسترسی به ایران مال

دسترسی بازار بزرگ ایران با استفاده از سه وسیله حمل‌ونقل عمومی یعنی تاکسی، اتوبوس و مترو در تهران مقدور است. با اینکه بازار بزرگ ایران را در یکی از دورترین بخش‌های تهران ساخته‌اند؛ اما با گذشت زمان دسترسی‌های مناسبی با مترو و خطوط تاکسی و اتوبوس به آن داده‌اند. برای رسیدن به این بازار با استفاده از مترو باید در ایستگاه ایران خودرو از مترو خارج شوید. درصورتی که این مسیر را بلد نیستید، فقط کافی است نقشه مترو تهران را در اینترنت جست‌وجو کنید تا با نقشه مترو تهران به بهترین شکل هدایت شوید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های خود ایران مال یا تاکسی‌های اینترنتی بدون هیچ دردسری به یکی از بهترین بازارهای جهان بروید. اگر تازه از سفر آمده‌اید و برای بازدید کاری، بازار بزرگ ایران را انتخاب کرده‌اید، فقط کافی است از یکی از فرودگاه‌های تهران، فرودگاه امام خمینی یا دیگری تاکسی به این بازار بگیرید. البته بهتر است بدانید که فاصله فرودگاه امام خمینی تا بازار بسیار بیشتر از فرودگاه مهرآباد است. پس اگر قصد درخواست تاکسی را دارید، پرواز خود را به مهرآباد انجام دهید که راحت‌تر باشید. فرودگاه امام خمینی از هر نظر سفر سخت‌تری برای شما دارد؛ اگر نگاهی به نقشه مترو تهران کنید این مساله را متوجه خواهید شد.

با اینکه چند سال از افتتاح این بازار گذشته است، اما هنوز شرایط دسترسی به آن برای خودروهای شخصی راحت‌تر از دیگر وسایل نقلیه محسوب می‌شود. اتوبان‌های اطراف این بازار مسیر همواری برای رسیدن به پارکینگ‌های طبقاتی بازار پیش پای بازدید کنندگان گذاشته‌اند. چهار مسیر شمالی: بزرگراه شهید خرازی، جنوبی: خیابان چهارباغ، غربی: خیابان ایران خودرو و شرقی: بلوار طبیعت برای رفتن به بازار بزرگ ایران مهیا و باز هستند؛ از هرکدام که راحت‌تر هستید، استفاده کنید.

کد خبر 249674