چگونه با استعلام کد ملی متوجه امکان سفر با ناوگان بین شهری در روزهای قرنطینه کرونا شویم؟

پیش از صدور بلیت برای مسافران ناوگان عمومی بین شهری، کد ملی آنها در سامانه متصل به سامانه بانک اطلاعاتی بیماران کرونایی وزارت بهداشت، استعلام می شود و در صورت ابتلای فرد به کرونا، از صدور بلیت و سفر فرد کرونایی جلوگیری می‌شود.

 چندی پیش بود که مصوب شد، افرادی که تست کرونا آنها مثبت شده است، پس از گذار از دوران قرنطینه که سامانه وزارت بهداشت آن را مشخص می‌کند، امکان استفاده از حمل و نقل عمومی مسافری جاده‌ای، قطار و هواپیما را خواهند داشت.

‌برای صدور بلیت هواپیما، اتوبوس و قطار با توجه به زیرساختی که فراهم شده است، ابتدا کد ملی از مسافر دریافت می‌شود و سپس استعلام فرد از منظر ابتلا به کرونا از سامانه‌ای که متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است انجام می شود و در صورت منفی بودن ابتلا به کرونا برای آنها بلیت صادر می‌شود.

‌در واقع مبتلایان به کرونا که تست آنها در زمان مراجعه برای خرید بلیت برای روز انتخابی در سامانه وزارت بهداشت مثبت ثبت شده است، امکان سفر را نخواهند داشت.

‌ارائه تست منفی کرونا جنبه عمومی ندارد و افرادی که مبتلا به این بیماری نیستند، نیازی به ارائه مدارک مرتبط را ندارند.

‌هر فردی که در ایام مراجعه برای خرید بلیت تست مثبت کرونا داشته باشد و در سامانه وزارت بهداشت کد ملی وی ثبت شده باشد پس از گذراندن ‌دوران قرنطینه، (۱۴ روز) امکان استفاده از حمل و نقل عمومی مسافری جاده‌ای قطار و هواپیما دارد.

به تازگی سازمان راهداری و حل و نقل جاده ای سامانه ای در نظر گرفته است که با اتصال به سامانه بانک اطلاعاتی بیماران کرونایی وزارت بهداشت، امکان استعلام ساده و سریع کد ملی مسافر برای صدور بلیت فراهم است.

متقاضیان سفر با ناوگان عمومی بین شهری می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی http://www.safarvip.com/ و درج کد ملی، استعلام صدور بلیت را به راحتی انجام دهند.

شرکت ها و راننده ها نیز از این سامانه استفاده می‌کنند بدین ترتیب که با درج کد ملی متقاضی سفر، مشخص می‌شود که این فرد امکان سفر با ناوگان عمومی بین شهری را دارد یا خیر و این بر مبنای اطلاعات وزارت بهداشت درباره ابتلا به کرونا است و فرد هم خود می‌تواند از طریق این آدرس اینترنتی استعلام کند که آیا امکان سفر دارد یا خیر.

در این راستا مسافران ناوگان عمومی بین شهری هم می توانند پیش از سفر با درج کد ملی خود در این سامانه مطمئن شوند که آیا امکان سفر و صدور بلیت برای آنها وجود دارد یا خیر؛ به هر حال بیماران کرونایی که هنوز دوره مشخص شده خود را نگذرانده‌اند امکان سفر با ناوگان عمومی بین شهری ندارند.

از سوی دیگر راننده های ناوگان اتوبوسی، مینی بوسی و سواری کرایه بین شهری هم اگر در طول مسیر قصد سوار کردن مسافر داشته باشند باید پیش از سوار کردن مسافر با استعلام کد ملی فرد مورد نظر از طریق این سامانه از سلامتی جسمی وی از نظر ابتلا به کرونا مطمئن شوند.

منبع: فارس

کد خبر 249487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =